شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۱۳ | ۱۳۹۶/۰۵/۰۱
۹۱۸ میلیون لیتر سوخت در استان سمنان مصرف شد
۰۹:۱۳ | ۱۳۹۶/۰۵/۰۱
اجاره خودرو

۹۱۸ میلیون لیتر سوخت در استان سمنان مصرف شد

پرشین خودرو: - مدیر پخش فرآورده‌های نفتی منطقه شاهرود، بابیان اینکه ۹۱۸میلیون لیتر سوخت طی سال۹۵ در استان سمنان مصرف شد، گفت: مصرف بنزین افزایش‌یافته است.

به گزارش پرشین خودرو، سبحان رجب پور با موضوع توزیع و مصرف فرآورده‌های نفتی در استان سمنان، بیان کرد: در سال گذشته ۹۱۸میلیون لیتر انواع فرآورده‌های نفتی، ۱۱۴میلیون کیلوگرم سی ان جی و ۱۹ هزار و ۱۲۸تن گاز مایع توزیع‌شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل در بخش بنزین شاهد رشد شش‌درصدی مصرف هستیم همچنین در مصرف نفت گاز نیز دو درصد نسبت به سال گذشته افزایش را داشته‌ایم.

وی افزود: شهرستان‌های شاهرود و میامی ۳۰۸میلیون لیتر فرآورده‌های نفتی در سال۹۵ مصرف‌ کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل، دو درصد کاهش را شاهد هستیم اما در مقوله سی ان جی در این دو شهرستان شرقی استان سمنان، شاهد افزایش یک‌درصدی مصرف در سال۹۵ بوده‌ایم.

۱۲۱میلیون لیتر فراورده سوختی توزیع شد

مدیر پخش فرآورده‌های نفتی منطقه شاهرود، گفت: در سه‌ماهه اول سال۹۶، درمجموع ۱۲۱میلیون لیتر انواع فرآورده‌های نفتی توزیع‌شده که ۶۵میلیون لیتر آن تنها در دو شهرستان شاهرود و میامی بوده است اما متأسفانه مصرف بنزین ما رشد بسیار تصاعدی دارد.

رجب پور به آمار کشوری مصرف بنزین نیز اشاره‌ای داشت و بیان کرد: متوسط مصرف بنزین در استان سمنان از ابتدای سال جاری، ۷۸میلیون و۸۰۰ هزار لیتر بوده که در این چند روز اخیر و در برهه زمانی پس از ماه مبارک رمضان به ۸۴ میلیون لیتر نیز رسیده که برابر آمار دستگاه‌های خودروساز در این مدت، دو میلیون دستگاه خودرو به تعداد خودروهای سطح کشور افزوده‌شده و این منجر شد تا ۹تا ۱۰ درصد رشد مصرف بنزین در استان سمنان را شاهد باشیم.

وی مصرف بنزین در استان سمنان را تابعی از مصرف این فرآورده در سطح کشور دانست و افزود: درباره بنزین باید گفت تولید پالایشگاهی این محصول در کشور روزانه ۶۲ میلیون لیتر است و امروز به‌طور روزانه ۱۳میلیون لیتر بنزین وارد می‌کنیم که به ازای هر لیتر ۱۳۷۷تومان قیمت تمام‌شده بنزین خارجی است که رقم بسیار گسترده‌ای می‌شود. از سوی دیگر امروز بنزین توزیع‌شده در استان به ازای هر لیتر ۳۷۷تومان یارانه دولتی تعلق می‌گیرد که اگر این یارانه را در مصرف یک روز کشور ضرب کنیم، تمام بودجه یارانه‌ای که دولت در سطح کشور بدهکار است، تأمین می‌شود.

۴۲جایگاه سی ان جی در استان سمنان وجود دارد

مدیر پخش فرآورده‌های نفتی منطقه شاهرود، ادامه داد: ۳۰ میلیون وسیله نقلیه موتوری بنزین سوز در کشور وجود دارد که اگر هر فرد ایرانی تنها یک لیتر بنزین کمتر مصرف کند ماهانه میلیاردها تومان به اقتصاد کشور کمک می‌شود همچنین می‌توان روزی ۳۰ میلیون لیتر مصرف را به همین شکل کاهش داد تا نه‌تنها از ورود ۱۳میلیون لیتر بنزین به کشور در روز بی‌نیاز می‌شویم بلکه ۱۷میلیون لیتر را نیز می‌توانیم صادر کنیم و این نمونه اقتصاد مقاومتی است.

رجب پور درباره نحوه سوخت‌رسانی به جایگاه‌های سوخت استان سمنان، توضیح داد: این استان دارای چهار ناحیه عملیاتی شامل گرمسار و آردان، سمنان، سرخه و مهدی‌شهر، دامغان و شاهرود و میامی را تحت پوشش دارد که این چهار ناحیه دارای سه انبار با ظرفیت ۱۲۰میلیون مترمکعب فرآورده‌های نفتی هستند که نفت را با استفاده از ۶۵ دستگاه نفت‌کش جاده‌ای و با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، انواع فرآورده‌های نفتی به درون و خارج از استان منتقل می‌کنند.

وی بابیان اینکه ۶۲جایگاه سوخت در سطح استان سمنان وجود دارد که از این تعداد ۵۳جایگاه سکودار هستند، بیان کرد: ۴۲جایگاه سی ان جی نیز در استان وجود دارد که تا کنون ۴۰ جایگاه فعال و مابقی در دست اجرا هستند که یکی از این جایگاه‌ها، نخستین جایگاه سی ان جی بخش بیارجمند محسوب می‌شود که به‌صورت آزمایشی امروز آغاز به کارکرده و در هفته دولت به بهره‌برداری کامل می‌رسد.

۴۰درصد جایگاه های سی ان جی بخش خصوصی هستند

مدیر پخش فرآورده‌های نفتی منطقه شاهرود، گفت: ۴۰درصد جایگاه‌های سی ان جی در استان سمنان مرتبط به بخش خصوصی هستند اما باید گفت متأسفانه آنگونه که انتظار می رفت، خدمات مورد نظر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان سمنان بود، بعضا رعایت نشده و با کمبودهایی در این جایگاه‌ها روبرو هستیم و این جایگاه‌های که عمدتا به شهرداری ها نیز تعلق دارند باید انتظارات را در سطحی بالاتر برآورده سازند.

رجب پور بیان کرد: درباره جایگاه‌های بخش خصوصی که معمولا شهرداری ها ملک آن هستند باید گفت طی جلساتی مصوب شده که شهرداری ها می بایست زمینی را به‌صورت بلاعوض در اختیار شرکت نفت قرار دهند تا این شرکت صفر تا ۱۰۰ هزینه های ساخت جایگاه سوخت را تأمین کرده و مجددا جایگاه را به شهرداری ها تحویل دهد لذا این توقع از شهرداری ها وجود دارد که در این جایگاه‌ها خدمات خوبی را به مردم ارائه دهند.

وی افزود: این جایگاه‌ها نه‌تنها هزینه ای برای شهرداری ها ندارد، بلکه عایدی را نیز نصیبشان خواهد کرد اما شهرداری های استان معمولا این جایگاه‌ها را به پیمانکاران واگذار کرده اند و آنها نیز خدمترسانی شایسته ای را به مردم ارائه نمی کنند که این یکی از غدغه های ما درباره جایگاه‌های سوخت سی ان جی در سطح استان است که این امر مخصوصا در گرمسار با مشکلاتی روبرو بود که امیدواریم تغییرات شورای شهر در ماه آتی بتواند این مشکلات را رفع کند.

الزامات سوخت رسانی رعایت شود

مدیر پخش فرآورده‌های نفتی منطقه شاهرود درباره الزامات جایگاه‌های سوخت رسانی در استان، توضیح داد: اقداماتی که باید در هنگام سوخت‌رسانی در جایگاه‌های سی ان جی رخ دهد که نمونه آن خروج تمام سرنشینان خودرو قبل از ورود به جایگاه سوخت رسانی است که این امر باید توسط جایگاه داران تذکر داده شود همچنین در زمان سوخت گیری باید درب صندوق عقب خودرو کاملا باز باشد و همچنین سوختگیری باید صرفا به دست اپراتور انجام شود و این را نیز مردم باید از مسئولان جایگاه بخواهند چرا که مسئولیت این افراد همین امر است.

رجب پور درباره تأمین امنیت گازرسانی به خودروها نیز، تاکید داشت: کنترل مخازن سی ان جی خودروها در مراکز متأسفانه چند زمانی است که صورت نمی‌گیرد و این باعث تعجب ما شده است چرا که در صورت عدم کنترل این منبع ها و همچنین اتصالات گازرسان خودروها جان مردم در خطر می افتد لذا حال که الزامات این امر برداشته شده ما تقاضا داریم مردم، خودشان به این الزامات پایبند باشند.

وی در دیگر بخش صحبت های خود، افزود: در استان سمنان ۷۴فروشنده نفت و گاز روستایی وجود دارد که مسئولیت پخش فرآورده‌های سوختی مورد نیاز به خصوص در بخش صنعتی، کشاورزی و دامپروری را برعهده دارند.

۵۴۷مصرف کننده عمده سوخت در استان سمنان وجود دارد

مدیر پخش فرآورده‌های نفتی منطقه شاهرود در پاسخ به سوالی با موضوع آمار مصرف کنندگان فرآورده‌های نفتی استان، گفت: ۵۴۷مصرف کننده عمده فرآوده های نفتی اعم از صنعت، کشاورزی، حمل و نقل، خدمات و ... در استان سمنان وجود دارد و ۹هزار و ۲۴۳مصرف کننده نفت که علی رغم تلاش خوبی که در شرکت گاز صورت گرفته و این اصل مهم که سمنان از استان های رتبه بالا در مصرف گاز طبیعی است اما هنوز تعداد زیادی از مصرف کنندگان ما فاقد گاز هستند لذا امیدواریم در آینده نزدیک این تعداد روستای باقی مانده نیز از نعمت گاز بهره مند شده و از آمار مصرف کننده شرکت نفت کاسته شود.

رجب پور افزود: برنامه وزارت نفت این است که تنها بخش کشاورزی و ترابری از سوخت مایع فسیلی بهره مند شوند و مابقی بخش ها می بایست از سوخت سی ان جی بهره مند شوند که تعهدات این وزارتخانه همچنین اجرای زیرساخت های توزیع این گاز تا ابتدای روستاها است که ان شالله مابقی آن تا انتقال به منازل مردم توسط مصرف کننده ها انجام شود.

وی درباره بازدیدهای صورت گرفته از مصرف کنندگان عمده سوخت استان، گفت: ۲۷۵مورد بازدید از مصرف کنندگان عمده محصولات سوختی استان سمنان در سه ماه اخیر صورت گرفته که این بازدیدها شامل نظارت کمی و کیفی نوع سوخت، مصرف، آلایندگی و ... است همچنین در سال گذشته یک هزار و ۱۸۷ مورد بازدید صورت گرفت.

مدیر پخش فرآورده‌های نفتی منطقه شاهرود، گفت: تمامی جایگاه‌های سوخت‌رسانی در استان سمنان هر ۱۵روز یکبار با دقت، نظارت و کنترل می شوند و مواردی نیز با گزارش های مردمی به‌صورت ویژه رسیدگی می شود که بیش از ۱۰ هزار مورد در سال ۹۵ و دو هزار و ۹۲۰مورد در سه‌ماهه نخست سال۹۶ بازدید از جایگاه‌های سوخت صورت گرفته است.

مهر
 

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
مصرف سوختسمنان
نظر بینندگان
!
!
!