جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۰۶ | ۱۳۹۶/۰۵/۳۰
به جای صادرات کیفیت خودروها را بالا ببرید!
۱۴:۰۶ | ۱۳۹۶/۰۵/۳۰
اجاره خودرو
/گزارش خبری/واکنش کارشناسان به انتقاد رئیس جمهور از صادرات خودرو؛

به جای صادرات کیفیت خودروها را بالا ببرید!

پرشین خودرو: صنعت خودرو اهمیت فراوانی در اقتصاد کشور دارد. اهمیت این صنعت به حدی است که وقتی روحانی رییس‌ جمهور کشورمان می‌خواهد از وزیر صنعت‌،معدن و تجارت دفاع کند به این بخش بزرگ از صنعت اشاره می‌کند.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از روزنامه دنیای خودرو، روحانی در مجلس البته با انتقاد از خودروسازان گفت: نمی‌توانیم تنها براساس فناوری داخلی حرکت کنیم، باید فناوری داخلی را تقویت کنیم، ۵۰ سال است خودرو ساز هستیم، آیا توانستیم با خودروی خود بازار صادراتی بدست بیاوریم؟ آیا توانستیم بازارآسیا و اروپا و شرق و غرب را به دست بیاوریم؟

وی با انتقاد از خودروسازان در خصوص عدم تغییر در تکنولوژی تولید خودروها می‌افزاید: نمی‌توانیم تنها براساس فناوری داخلی حرکت کنیم، باید فناوری داخلی را تقویت کنیم، ۵۰ سال است خودرو ساز هستیم، آیا توانستیم با خودروی خود بازار صادراتی بدست بیاوریم؟ آیا توانستیم بازارآسیا و اروپا و شرق و غرب را به دست بیاوریم؟

روحانی همچنین با بیان اینکه خودرویی که امروز می‌آوریم و بومی می‌کنیم ، ۱۰ سال دیگر فناوری آن تغییر می‌کنداظهار کرد: دیگر کسی این خودرو را با مصرف بالا و استهلاک فراوان نسبت به خودروی روز نمی‌خرد. نمی‌شود روی یک تکنولوژی ایستاد و گفت بومی است و ما روی آن می‌ایستیم، در این شرایط نمی‌توانیم صادرات داشته باشیم.

رییس جمهور در بخشی از صحبت‌هایش بر ایجاد اشتغال از راه جذب سرمایه‌گذاری خارجی و ورود فناوری‌های نوین تاکید می‌کند که نشان‌گر رویکرد دولت دوازدهم در مسیر ایجاد اشتغال با کمک و حضور خارجی‌ها است.

در همین زمینه سعید مدنی کارشناس صنعت خودرو و مدیرعامل سابق گروه خودروسازی سایپا به روزنامه می‌گوید:

صنعت خودرو باید یواش‌یواش از رویکرد فعلی‌اش که بستن قرارداد با خودروسازان خارجی است جدا شود. ما با کیا، سیروئن، پژو و چندین شرکت دیگر همکاری کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه نتیجه این قراردادها طی زمان طولانی منجر به داخلی‌سازی می‌شود می‌گوید: متاسفانه تمام این قراردادها شبیه هم هستند و صرفا به مونتاژ داخلی منجر می‌شود و طی زمان طولانی به ساخت داخلی می‌رسد. یعنی زمانی‌ که این خودروها در کشورهای دیگر از خط تولید خارج می‌شود تازه آن‌ها به ما کمک می‌کنند که ساخت داخل را انجام بدهیم.

مدنی به لزوم تغییر در رویکرد خودروسازان تاکید می‌کند و معتقد است: تا به امروز ما به اندازه کافی با خودروسازان خارجی قرارداد منعقد کرده‌ایم و آنچه که باید از آن‌ها یاد می‌گرفتیم را گرفته‌ایم.

صحبت‌های روحانی در مجلس هشدار جدی به خودروسازان بود که در صورتی که نتوانند تولیدات به‌روز داشته باشند با مشکل رو‌به‌رو خواهند شد. انتقاد رییس‌جمهور از عدم سرعت توسعه محصولات است چرا که در حال حاضر نیز خودروهایی در بازار وجود دارد که سال‌های سال است که از خط تولید خودروسازان اصلی خارج شده‌اند. قطعا با تولید خودروهایی که هم از نظر ظاهری و هم از لحاظ کیفی و تکنولوژی بسیار قدیمی هستند نمی‌توان به صادرات حتی فکر کرد.

روحانی از بهانه‌جویی خودروسازان نیز به شدت انتقاد کرده است. به نظر می‌رسد این صحبت‌های رییس‌جمهور کار را برای وزیر صنعت سخت خواهد کرد و باید گفت که روحانی از شریعتمداری کار اساسی می‌خواهد و این شاید منجر به تغییرات بسیاری در صنعت خودرو کشورمان خواهد شد.

در همین زمینه وهاب عقیقی کارشناس صنعت خودرو و از مدیران سابق این صنعت به روزنامه دنیای خودرو می‌گوید: از چند منظر می‌توان به صحبت‌های آقای روحانی نگاه کرد. اینکه باید فناوری و تکنولوژی ساخت داخل را تقویت کنیم کاملا صحیح است و هیچ شکی نیست. خودروسازان ما باید خود را با شرایط و فناوری روز دنیا وفق دهند. اما آیا دولت هم از این قضیه حمایت کرده است و یا اینکه خودروسازان ما فقط در انحصار خودروسازان دولتی بوده است.

وی با اشاره به صحبت‌های روحانی مبنی بر به دست آوردن بازارهای صادراتی می‌گوید: به نظر بنده ما همین‌که در صنعت خودرو به حد خودکفایی برسیم که بازارمان جولانگاه خودروسازان چینی نباشد موفقیت بزرگی است. از زمان ریاست‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد، صنعت خودرو عرصه حضور چینی‌ها شد. انواع خودروهای چینی وارد بازار شده و متاسفانه قدرت خرید مردم نیز برای خرید خودروهای ژاپنی و کره‌ای کفایت نمی‌کند. همین که ما به سطحی از کیفیت برسیم که دست خودروهای چینی از بازارمان کوتاه شود به موفقیت رسیده‌ایم.

عقیقی با بیان اینکه در این چند سال ما انتظار داشتیم صنعت خودرو کشورمان بهتر شود اما این چنین نشد و مردم متضرر شدند اظهار کرد: واقعا باید گفت که صادرات خودرو به اروپا پیشکش، ابتدا باید کیفیت خودروهای داخلی را بالا ببریم. باید سطح کیفی خدمات پس از فروش را افزایش دهیم. وقتی بازار داخلی را درست کنیم و به اصطلاح باگ‌های خودروسازی‌های داخل را بر طرف کردیم، می‌توانیم امیدوار به صادرات باشیم. در چند سال گذشته مردم از شرایط صنعت خودرو نا امید شده اند.

وی در ادامه می‌افزاید: امیدواریم با قراردادهای جدیدی که منعقد شده و رویکردی که آقای روحانی دارد، بتوانیم سطح مطلوب از کیفیت را به مردم ارائه بدهیم.

عقیقی همچنین می‌افزاید: باید شرایطی فراهم شود که نیروی کار جوان از انتقال فناوری به داخل بهره‌مند شود و خط تولیدمان راه بیافتد و حداقل برای بازار داخلی کشورمان خودروی با کیفیت تولید کنیم.

وی با تاکید بر نقشی که دولت برای خودروسازان در سال‌‌های اخیر داشته است می‌گوید: دو سال پیش مردم تحریم خرید خودرو را تحریم‌ کردند اما این دولت بود که با ارائه طرح و تسهیلاتی انبار خودروسازان را خالی کرد. تا زمانی که دولت و وزارت صمت این چنین نگاهی دارد ما نمی‌توانیم امیدوار باشیم که در کیفیت و صادرات خودرو به موفقیتی برسیم.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
صنعت خودرو
نظر بینندگان
!
!
!