دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷
پرشین خودرو
شتاب موتور خودرو در جاده بورس+نمودار
۱۲:۰۱ | ۱۳۹۶/۰۶/۰۳
/گزارش/

شتاب موتور خودرو در جاده بورس+نمودار

پرشین خودرو: گروه بورس

به گزارش پرشین خودرو، ماهنامه بورس امروز نوشت: شرکت ایران خودرو در جدیدترین گزارش برای دوره سه ماهه سال مالی 96، پیش بینی سود خالص را از 1598 میلیارد ریال در گزارش قبل به 1669 میلیارد ریال افزایش داده است.
براساس این گزارش، میزان فروش شرکت نیز با رشد یک درصدی 23566 میلیارد تومان فرض شده است که این امر متناسب با شرایط تولید و فروش 3 ماهه اول سال جاری، تولید انبوه برخی از محصولات جدید و با لحاظ افزایش 10 هزار دستگاه در بودجه جدید برآورد شده است، همچنین نرخ های فروش شرکت نیز بابت مجوز صادره از سوی شورای رقابت تعدیل داشته است.

 

 

ایران خودرو پیش بینی کرده است که در سال جاری 545 هزار دستگاه انواع محصولات را به مبلغ 23566 میلیارد تومان به فروش برساند که سهم پژو با 355 هزار دستگاه حدود 10896 میلیارد تومان است که 46 درصد از مجموع فروش شرکت را شامل می شود.
ایران خودرو در دوره 3 ماهه با تحقق فروش 5661 میلیارد تومانی توانسته 24 درصد از پیش بینی بودجه را پوشش دهد که در این میان مطابق با عملکرد سه ماهه نخست سال 96 سهم پژو از کل فروش معادل 65 درصد از فروش طی این مدت است و این اقبال به گروه پژو، پیشتازی عملکرد سه ماهه بهار 96 نسبت به مدت مشابه سال قبل را منتج شده است.
سود عملیاتی شرکت نیز در فصل بهار نسبت به مدت مشابه سال گذشته 7 درصد رشد داشته است. همچنین با توجه به فروش 16 درصد از سهام شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو در تیرماه سال جاری، بالغ بر 1350 میلیارد ریال سود حاصل از فروش سرمایه گذاری نیز در گزارش 3 ماهه شرکت لحاظ شده است.
از سوی دیگر در سرفصل هزینه های مالی، شاهد کنترل مطلوب و کاهش هزینه ها نسبت به دوره مشابه سال قبل هستیم که مجموع عوامل فوق کارنامه قابل قبولی از عملکرد سه ماهه بهار شرکت ارائه می دهد.

 

 

مطابق با نمودار بالا گروه پژو و سوزوکی حاشیه سود خوبی برای شرکت به همراه دارد که اساس سودآوری شرکت را ایجاد می کند. با توجه به فروش پژو 2008، انتظار می رود خودرو از محل فروش محصولات جدید تا 10 هزار میلیارد تومان درآمد جدید به دست آورد که حاشیه سود با اهمیتی خواهد داشت.
در خصوص وانت آریسان نیز ذکر این نکته ضروری است که به تازگی شرکت اقدام به انتقال کامل خط تولید وانت آریسان از سایت تبریز به سایت ایران خودرو دیزل کرده است که الزام به حفظ حداکثری کیفیت تولید، باعث شده تیراژ تولید این محصول کاهش محسوسی داشته باشد که برآورد می شود در ادامه سال جاری با تکمیل این روند، افزایش سطح تولید این محصول نیز محقق گردد.
به گزارش ماهنامه بورس امروز، در بودجه 96 ایران خودرو سهم فروش تازه وارد شرکت، پژو 2008 با وجود ظرفیت عملی 7 هزار دستگاه در سال، تنها 2 هزار دستگاه پیش بینی شده است و اثری از سایر محصولات جدید برای فروش در سال 96 در بودجه دیده نمی شود که پتانسیل شناسایی سود با افزایش میزان فروش محصولات جدید شرکت دور از ذهن نیست.
لازم به ذکر است که بالا بودن میانگین نرخ فروش بودجه نسبت به واقعی ماه های اخیر را می توان به محصولات جدید و فیس لیفت شده ای نسبت داد که با پسوند پلاس در حال تولید هستند و احتمالا طی ماه های آتی بیشتر آنها در خیابان ها دیده خواهند شد؛ ضمن آنکه احتمال رشد اندک قیمت های نمایندگی با توجه به اختلاف با نرخ های موجود در بازار برای برخی محصولات وجود دارد.
با توجه به رعایت اصل محافظه کاری در بودجه جدید، نظر به اینکه شرایط سود ناخالص و سود عملیاتی شرکت نسبت به سال های گذشته بهتر شده است احتمال جهش اعداد در بودجه 96 برای این غول خودروسازی کشور افزایش یافته است.

برچسب ها:
ایران خودرو
نظر بینندگان
!
!
!