شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۵۵ | ۱۳۹۰/۰۹/۰۲
توزیع بنزین یورو5 از اول بهمن در تهران
۰۹:۵۵ | ۱۳۹۰/۰۹/۰۲
اجاره خودرو

توزیع بنزین یورو5 از اول بهمن در تهران

پرشین خودرو: دبیر انجمن خودروسازان از توزیع سوخت گازوئیل متناسب با استاندارد یورو5 از ابتدای بهمن ماه سال جاری و ارتقای آلایندگی خودروهای تجاری به یورو4 از اواخر سال 1391خبر داد.

به گزارش «پرشین خودرو»، احمد نعمت‌بخش اظهار كرد: طبق مصوبه كمیسیون زیربنایی دولت، از ابتدای بهمن امسال گازوئیل یورو5 به همراه بنزین یورو5 در جایگاه‌های سوخت تهران توزیع خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین طبق این مصوبه وزارت نفت متعهد شده كه از ابتدای مهر ماه سال 1391 گازوئیل یورو5 را در كنار بنزین یورو5 در كلانشهرها توزیع و پس از آن به شهرستان‌ها تسری دهد.

نعمت‌بخش با بیان این‌كه نكته مهم در توزیع سوخت گازوئیل متناسب با استاندارد یورو5 توزیع و تزریق ماده مصرفی ADDBLUE است، به ایسنا گفت: وزارت نفت متعهد شده كه از اواخر سال 1391 ماده مصرفی ADDBLUE را در جایگاه‌های تخصصی تزریق گازوئیل توزیع كند.

وی افزود: طبق مصوبه كمیسیون زیربنایی دولت، شركت‌های تولیدكننده خودروهای تجاری نیز برنامه‌ای را با تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حفاظت محیط زیست برای جدول زمان‌بندی ارتقای استاندارد آلایندگی خودروهای تولیدی به یورو4 ارائه خواهند داد.

دبیر انجمن خودروسازان در پاسخ به این سوال كه آیا به گفته كارشناسان، استفاده از گازوئیل یورو4 و5 در خودروهای سنگین بدون استفاده از ماده ADDBLUE موجب افزایش آلایندگی خودرو خواهد شد؟ تصریح كرد: به همین دلیل مقرر شده با وجود توزیع گازوئیل یورو5 از سال جاری در تهران، خودروهای تجاری از انتهای سال آینده همزمان با توزیع ADDBLUE به استاندارد آلایندگی یورو4 ارتقاء یابند.

بنزین استاندارد از بهمن می آید

بر اساس برنامه ریزی دولت قرار است از بهمن امسال بنزین استاندارد یورو ۴ در تهران که با آلودگی هوای بیشتری مواجه است توزیع شود.

به گزارش فارس، رئیس مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت با تشریح اقدامات دولت برای کنترل آ‌لودگی هوا در فصول سرد سال گفت: زمستان امسال قطعاً با پدیده اینورژن یا وارونگی هوا در تهران مواجه می شویم برای اطلاع رسانی در این زمینه وزارت بهداشت سایت اطلاع رسانی هوا را تا ۲هفته آینده تآسیس می کند ضمن اینکه عرضه بنزین استاندارد یورو ۴ نیز از بهمن امسال در دستور کار دولت است.

کاظم ندافی درباره آلودگی هوا در پاییز و زمستان امسال افزود: قطعاً پاییز و زمستان امسال با پدیده اینورژن یا وارونگی و پایداری هوا که موجب افزایش آلاینده های هوا می شود، مواجه می شویم. پارسال ۳۰ روز پیاپی پدیده وارونگی هوا را در تهران داشتیم که قطعاً با لحاظ کردن بقیه روزها تعداد روزهای بیشتری با این پدیده مواجه بودیم.

وی ادامه داد: مهمترین آلودگی که در زمان بروز پدیده وارونگی دیده می شود، افزایش ذرات معلق، مونوکسید کربن و آلاینده های «بنزن» است اما برای کنترل این آلاینده امسال دولت طرح جامع کاهش آلودگی هوا را در کلانشرها تصویب کرده است.

ندافی گفت: این دستورالعمل مواد مختلفی دارد که یکی از مهمترین آنها اصلاح سوخت و توزیع بنزین استاندارد یورو ۴ است که به علت اکتان بالاتر آلاینده کمتری تولید می کند و میزان مونوکسید کربن و آلاینده خطرناک بنزن ناشی از آن کمتر است.

وی گفت: بر اساس برنامه ریزی دولت قرار است از بهمن امسال بنزین استاندارد یورو ۴ در تهران که با آلودگی هوای بیشتری مواجه است توزیع شود.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: اقدام دیگر دولت الزام تولیدکنندگان خودرو به تولید خودروهای با استاندارد یورو ۴ است که با تاخیری نسبت به عرضه بنزین استاندارد عملی خواهد شد اما عرضه بنزین استاندارد نیز حداقل ۲۰ تا ۳۰ درصد از آلودگی هوای تهران کم می‌کند.

ندافی اضافه کرد: وزارت بهداشت هم بر اساس این آیین نامه موظف شد سامانه اینترنتی اطلاع رسانی آلودگی هوا را راه اندازی کند که تا ۲ یا ۳ هفته آینده مراسم رونمایی از این سامانه با حضور خبرنگاران انجام می شود.

وی گفت:‌ این سایت در واقع سایت اینترنتی جامع اطلاعات بهداشت محیط وزارت بهداشت است که آلودگی هوا یکی از بخش های آن است.

وی در پاسخ به این پرسش که تعداد روزهای هوای پاک امسال چقدر بوده است گفت:‌ این موضوع را سازمان هواشناسی باید اعلام کند اما در مجموع تعداد روزهای هوای پاک در تهران طی امسال کمتر از ۱۰ روز بوده است.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!