دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷
پرشین خودرو
افزایش واردات قطعات منفصله خودرو به کشور
۰۶:۴۵ | ۱۳۹۶/۰۶/۱۱
/نگاه ویژه/

افزایش واردات قطعات منفصله خودرو به کشور

پرشین خودرو: براساس آمار تجارت خارجی در پنج ماه ابتدایی سال‌جاری نسبت به چهار ماه گذشته ارزش دلاری واردات قطعات منفصله به‌منظور تولید خودروی سواری با ساخت داخل 14 تا کمتر از 30 درصد افزایش 54/ 39 درصدی داشته است.

به گزارش پرشین خودرو، بنابر آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران واردات قطعات منفصله به‌منظور تولید خودروی سواری در پنج ماه ابتدای سال‌جاری به ارزش 434 میلیون دلار صورت گرفته است که این موضوع نشان از سهم ارزشی 34/ 2 درصدی واردات قطعات منفصله از کل واردات به کشور دارد. به این ترتیب رتبه پنجم واردات قطعات منفصله در چهار ماه ابتدایی سال‌جاری به رتبه چهارم در آمار پنج ماهه تبدیل شده است.

هرچند عوامل متعددی ممکن است در افزایش آمار واردات قطعات موثر باشد، اما آنگونه که مشخص است این افزایش ناشی از اوج‌گیری فعالیت خودروسازان نیمه دولتی و بخش خصوصی است. اولین عامل موثر در این مورد را می‌توان آغاز به کار خطوط تولید خودروهای پسابرجامی دانست. اما عامل مهم دیگر، افزایش تولید در شرکت‌های خصوصی و عمدتا چینی است؛ به‌خصوص آنکه آمار تولید این خودروها در چهار ماه ابتدای سال‌جاری رشد 42‌ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

در این میان اما بحث مهم دیگر واردات قطعات از سوی شرکت‌های قطعه‌ساز است. موضوعی که به‌نظر می‌رسد به‌دلیل قیمت بالای تمام شده تولید در ایران موجب شده برخی شرکت‌ها به سمت واردات قطعات از چین روی بیاورند و همین موضوع افزایش میزان واردات قطعات منفصله را رقم زده است.

 

دنیای اقتصاد

برچسب ها:
گمرک
نظر بینندگان
!
!
!