پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷
پرشین خودرو
سایپا در مسیر رشد و توسعه
۲۳:۲۲ | ۱۳۹۶/۰۶/۱۳
/گزارش خبری/

سایپا در مسیر رشد و توسعه

پرشین خودرو: سایپا درسال 94 با زیان انباشته بیش از 4000 میلیارد تومان مواجه شد و بسیاری از شرکتهای اصلی آن در آستانه ورشکستگی قرار گرفتند. با هدایت و راهبری مدیران ارشد و انجام اقدامات مناسب در تمامی حوزه های طراحی، مهندسی، تولید، فروش، مالی و ... توانست از شرایط بحران خارج شود و در مسیر شکوفایی گام بردارد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از خبرگزاری مهر، گروه خودرو سازی سایپا توانسته است با یک برنامه جامع، بر مشکلات و بحرانهای سالهای اخیر خود غلبه کند و دستاوردهای بسیار مطلوبی را برای این گروه به ارمغان آورد.

در سال های 92 و 93 ، شرایط کسب و کار، بواسطه تحریم های ظالمانه بسیار سخت و پیچیده شده بود. به طوریکه خودروسازان در تامین قطعات پیچیده با مشکلات فراوان روبرو بودند و محدودیت های زیادی در همکاری با شرکای تجاری خود داشتند. گروه سایپا نیز با بحران شدیدی روبرو شد. این گروه در سال 94 با زیان انباشته بیش از 4000 میلیارد تومان مواجه بود و نسبت مالکانه شرکت به 14.6%- کاهش یافته بود. تامین منابع مالی نیز از بانکها برای شرکتهای خودروساز و قطعه ساز گروه وجود نداشت. پیش بینی ها نشان می داد، در صورتی که تغییرات بنیادین در این گروه ایجاد نشود، حداکثر می توانست تا نیمه اول سال 95 به حیات خود ادامه دهد.

اما این گروه، با اتخاذ استراتژیهای مناسب و برنامه خروج از بحران، توانست بار دیگر در مسیر شکوفایی گام بردارد و دستاوردهای قابل توجهی را در صنعت خودرو سازی کسب کند.

در حوزه تامین و تولید، بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته رشد 53 درصدی تولید درگروه سایپا که با افزایش 200 هزار دستگاه تولید در سال 95 به نسبت 94 محقق شد و همچنین در حال حاضر، شاهد رشد 25 درصدی تولید در سال 96 نسبت به سال 95 در این گروه هستیم.

همچنین گروه سایپا با پیگیری و راهبری مدیریت ارشد در حوزه توسعه محصول نیز توانسته است 11 محصول جدید را در بخش های مختلف قیمتی، درسال های 92 تا 96 به بازار ارائه دهد. عرضه محصولات جدید گروه سایپا بر روی پلت فرم مدرن و بروز SP100 و SP0 که تولید آنها از انتهای سال جاری آغاز می شود و قابلیت صادرات به کشورهای اروپائی را دارد یکی از بزرگترین دستاوردهای صنعت خودرو خواهد بود.

در حوزه مالی و اقتصادی، گروه سایپا توانسته است با برنامه ریزی دقیق خود، زیان انباشته 5004 میلیارد تومانی خود را به سود انباشته 63 میلیارد تومانی سال 95 و پیش بینی سود انباشته 726 میلیارد تومانی درسال 96 تبدیل کند. علاوه بر این سرمایه شرکت به میزان 2183 میلیارد تومان افزایش یافته است.

این نتایج حاصل برنامه های مهمی چون اصلاح ساختار سرمایه، کاهش هزینه ها و چابک سازی گروه از طریق حذف فعالیت های موازی، ادغام شرکت ها، تجمیع خرید، حذف واسطه ها و تامین از منابع اصلی و ... بوده است.

همچنین می توان به ایجاد امکان تامین منابع مالی از طریق طراحی روش های نوین فروش همچون فروش اعتباری بدون بهره و کم بهره و ..، کاهش نرخ موثر تسهیلات بانکی از 30 درصد به 24 تا 18 درصد، انتشار 500 میلیارد تومان اوراق مرابحه و 350 میلیارد تومان اوراق صکوک در سال 95 و متعاقب آن انتشار اوراق سلف موازی و استفاده از خطوط اعتباری بین المللی به عنوان سایر برنامه های استراتژیک این گروه اشاره کرد.

علاوه بر این پس از اجرایی شدن برجام، گروه سایپا در خصوص جذب سرمایه خارجی نیز فعالیتهای بسیار مناسبی انجام داده است. که از آن جمله می توان به عقد قرارداد سرمایه گذاری مشترک با سیتروئن با جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی به میزان 300 میلیون یورو اشاره کرد. همچنین در حوزه قطعه سازی به عقد قرارداد با شرکت هانووس نهائی شده است. در قرارداد سرمایه گذاری مشترک با هانووس در خرمشهر 1200 شغل در منطقه محروم خرمشهر ایجاد خواهد شد. همچنین در مشارکت با این شرکت تکنولوژی روز دنیا به ایران انتقال خواهد یافت.

علاوه بر جذب سرمایه گذاری خارجی، گروه سایپا نسبت به سرمایه گذاری در کشور الجزایر اقدام و سایت تولیدی خود را با رویکرد کاملا ملی و اقتصادی و بدون هیچ گونه تصمیم گیری سیاسی تاسیس کرده است. این کارخانه تولیدی در طول یکسال ایجاد شده که رکورد زمانی راه اندازی خط تولید خودرو را شکسته است.

اضافه بر این موارد، افزایش 3.2 درصدی رضایت مشتریان از فروش محصولات گروه سایپا در حوزه کیفیت، رشد 6.3 درصدی سهم بازار گروه سایپا در حوزه فروش و خدمات پس از فروش و کسب سهم 70 درصدی گروه سایپا از صادرات خودرو کشور در سال 95 از دیگر دستاوردهای مدیریت ارشد گروه سایپا است که نتیجه برنامه جامع خروج از بحران بوده است.

برچسب ها:
سایپا
نظر بینندگان
!
!
!