سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۶:۴۷ | ۱۳۹۶/۰۶/۲۰
 مرد زدایی از پراید
۱۶:۴۷ | ۱۳۹۶/۰۶/۲۰
اجاره خودرو

مرد زدایی از پراید

پرشین خودرو: باورش سخت است اما انتشار این خبر که «خودرو پراید با راننده مرد از سرویس مدارس تهران حذف شد» آن هم در آستانه بازگشایی مدارس جای درنگ دارد. گویا این بار «زنانه» و «مردانه» کردن موضوعات، دامن پراید را گرفته با اینکه ردپای تفکیک جنسیتی به خودرو نرسیده بود اما از این پس، باید منتظر خبرهایی نظیر اینکه مردها فقط می‌توانند سمند سوار شوند و زنان فقط پراید باشیم.

به گزارش پرشین خودرو، «عباسعلی باقری» مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران می گوید: رانندگان مرد باید خودروهایی غیر از پراید را برای عضویت در مجموعه سرویس مدارس بکار گرفته و در اختیار داشته باشند.
« بانوان برای سرویس دانش‌آموزان ابتدایی گزینه‌های مناسب و مطلوبی هم از نظر اولیا و هم از نظر مدیران مدارس هستند و برهمین اساس قصد حذف این گروه را از چرخه سرویس مدارس تهران نداریم.»
دقیقا معلوم نیست که منوط کردن خودرو به جنسیت راننده آن، چه دلایل متقنی دارد اما هرچه باشد، چنین نظری از چند زاویه قابل نقد است.
نخست از منظر رانندگی می‌توانیم مخالفت شدیدی با این طرح بکنیم چرا که با اتکا به چنین طرحی، عملا خطی درشت در تفکیک توانایی مردان و زنان در رانندگی کشیده‌ایم که به نظر می‌رسد چنین نظری طرفداران زیادی نداشته باشد.

از منظر وسیله نقلیه نیز این طرح چندان قابل توصیه نیست، فرضا مردی با خودروی پراید سال‌هاست که راننده سرویس مدرسه است. حال با تصویب این طرح وضعیت معیشت این فرد و سایر کسانی مشابه ایشان چه می‌شود؟

اگر جناب عباسعلی باقری مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران، نگاهی کارشناسانه به قیمت خودروها داشته باشد، می‌داند که در حال حاضر پراید ارزان‌ترین خودروی بازار است و برای تبدیل آن با خودروی دیگری باید افراد چند میلیون تومان پول مازاد پرداخت کنند.
از سوی دیگر، هزینه‌های نگهداری یک خودرو پراید به مراتب پایین‌تر از هر خودروی دیگری است، از این رو به نظر می‌رسد پروژه «مرد زدایی» از پراید هزینه‌های پنهانی به خانوارهایی تحمیل می‌کند که قادر نیستند پراید خود را با خودروی دیگری تعویض کنند.
بنابراین پیشنهاد می‌شود، قبل از تصویب هر طرحی ابتدا تصمیم‌گیرندگان باید سر بزنند به بازار خودرو و تصمیم‌های خودشان را با منطق بازار و سطح معیشت مردم تطبیق دهند.

 - میترا مهرپرست *

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
سرویس مدارس
نظر بینندگان
!
!
!