چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۱۸ | ۱۳۹۶/۰۶/۲۳
تعداد خودروها در چند سال آینده به 40 میلیون می رسد
۱۱:۱۸ | ۱۳۹۶/۰۶/۲۳
اجاره خودرو
سردار سرتیپ تقی مهری؛

تعداد خودروها در چند سال آینده به 40 میلیون می رسد

پرشین خودرو: هم اکنون تعداد خودروها 19 و نیم میلیون است که در چند سال آینده به حدود 30 تا 40 میلیون خودرو می رسد و باید برای گسترش حمل و نقل عمومی بیشتر ازاین ها عمل شود.

به گزارش پرشین خودرو، سردار سرتیپ تقی مهری درخصوص حوادث رانندگی افزود: در سال 84 بیش از 27 هزار و 700 نفر در تصادفات جان خود را از دست دادند که این رقم در پایان سال 95 به 16 هزار نفر کاهش پیدا کرد.

وی گفت: در سال 84 با 7 میلیون و 600 هزار خودرو مواجه بودیم که تعداد خودروها در پایان سال 95 به 19 و نیم میلیون دستگاه خودرو رسید و تعداد موتور سیکلت هم از 4 میلیون در سال 84 به 11 و نیم میلیون دستگاه در سال 95 افزایش یافت که در کل ما 31 میلیون وسیله نقلیه در پایان سال 95 داشتیم.

سردار مهری افزود: فقط در سال 95 حدود 2 میلیون و 100 هزار وسیله نقلیه نو شماره گذاری شد و امسال هم بیش از 600 هزار دستگاه وسیله نقلیه اضافه شده است و ما هم اکنون بیش از 27 میلیون فرد دارای گواهینامه داریم.

وی درباره آمار جانباختگان ناشی از تصادفات اتوبوس ها در درون و برون شهرها افزود: در سال 92 در این ارتباط 11 نفر در درون شهرها و 196 نفر در خارج از شهرها، در سال 93، شش نفر در درون شهرها و 101 نفر در برون شهرها، در سال 94 هفت نفر در درون شهرها و 179 نفر در برون شهرها و در سال 95 نه نفر در درون شهرها و 163 نفر در برون شهرها جان باختند که در چهارماهه ابتدایی امسال هم شاهد مرگ دو نفر در درون شهرها و 42 نفر در بیرون شهرها بودیم که مجموع این آمار نشان می‌دهد که از سال 92 تا چهار ماه ابتدایی امسال 718 نفر در تصادفات اتوبوس ها جان باختند.

وی گفت: در 4 ماه ابتدایی امسال مجموع فوت شدگان تصادفات رانندگی شامل سواری، وانت و... 5 هزار و 371 نفر بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 52 نفر کاهش داشته است.

رئیس پلیس راهور ناجا در ادامه به نصب تجهیزات الکترونیکی و دوربین ها در این سال ها اشاره کرد و گفت: قرار است تا پایان سال آینده 1800 دستگاه دوربین ثبت تخلف در جاده ها نصب شود که تاکنون 1200 دستگاه نصب شده است که همه اینها به 34 هزار کیلومتر جاده اختصاص می یابد درحالیکه ما 217 هزار کیلومتر جاده در سطح کشور داریم که برون شهری است و 450 هزار کیلومتر جاده هم در درون شهرها داریم.وی گفت: باید همه جاده های کشور به سامانه های ثبت تخلف مجهز شوند تا رفتار رانندگان را بتوانیم کنترل کنیم.

سردار مهری گفت: بیش از 95 درصد حمل و نقل کشور ما زمینی است و حمل و نقل ریلی در مقایسه با سایر کشورها بسیار کمتر است. وی درباره مقایسه تلفات رانندگی ایران با آسیا و دیگر نقاط جهان افزود: در آسیا به ازای 10 هزار وسیله نقلیه در سال 10 نفر کشته می شوند که این عدد در کشور ما در سال 84 معادل 32 نفر بود و در پایان سال 95 به 5 نفر کاهش یافت. درحالیکه میانگین جهانی 7/7 نفر است و در آمریکا 2/7 نفر است.

سردار مهری افزود: استفاده از وسیله نقلیه شخصی در کشورهای اروپایی بسیار کم است و مردم بیشتر از حمل و نقل عمومی و به ویژه ریلی استفاده می کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش بر اعمال مجازات های سختگیرانه تر برای رانندگان پرخطر تأکید کرد و در بحث ارتقای ایمنی جاده ها و راه ها نیز به 3400 نقطه حادثه خیز در جاده های کشور اشاره کرد. سردار مهری در پاسخ به سؤال دادستان کل کشور مبنی بر اینکه آیا در کشورهای دیگر برای رانندگان وسیله نقلیه عمومی کنترل ها و نظارت های بیشتری صورت می گیرد؟ افزود: آموزش رانندگان بخش حمل و نقل عمومی در برخی از این کشورها بسیار ویژه است و نمرات منفی برای رانندگان حمل و نقل عمومی در مقایسه با رانندگان خودروهای شخصی بیشتر است و در برخی کشورها اگر راننده ای موجب قتل شود شش ماه زندانی می شود و تا 20 هزار دلار هم جریمه می شوند و این نشان می دهد که قوانین و مقررات دنیا سختگیرانه است.

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: در کشور ما کسانی که از مواد افیونی و الکلی استفاده می کنند تا شش ماه حق رانندگی ندارند و به مراجع قضایی هم معرفی می شوند.وی گفت: در کشورهای دیگر که مصرف مواد الکلی منعی ندارد اگر راننده در صندلی جلو همراه داشته باشد حتماً با او برخورد می شود و این نشان می دهد که برای کنترل رفتار راننده در دنیا مقررات سختگیرانه وضع می شود.

سردار مهری افزود: سال گذشته فرمانده ناجا در پیشنهاد به رئیس جمهور درخواست تشکیل ستاد راهبردی برای رسیدگی به تصادفات و جانباختگان را داد که ظاهراً در قالب لایحه ای از سوی وزرای راه و شهرسازی کشور به مجلس ارائه شده است.

وی گفت: هدف از این اقدام این است که در بحث مدیریت سوانح رانندگی در کشور به جز اقدامات کمیسیون ایمنی راه و شورای عالی هماهنگی از ظرفیت سایر اعضای هیئت دولت هم استفاده شود.

رئیس پلیس راهور ناجا بر نوسازی و بازسازی ناوگان حمل و نقل عمومی در سطح کشور تأکید کرد و گفت: هم اکنون 51 هزار اتوبوس در سطح کشور داریم که حدود 18 هزار مورد در حوزه راه فعالند و بقیه در داخل شهر و روستا تردد می کنند که تعدادی از این اتوبوس ها فرسوده اند و هم اکنون 40 درصد اتوبوس های موجود تهران فرسوده است.

سردار مهری در بخش دیگری از سخنانش به افزایش خواب آلودگی در برخی محورها در استان های سمنان، خراسان رضوی، اصفهان، یزد و کرمان به سبب جاده های کویری اشاره کرد و گفت: باید مناطق استراحتگاهی در این جاده ها افزایش پیدا کند.

وی همچنین بر افزایش اورژانس هوایی و زمینی و مجهز شدن هرچه بیشتر تجهیزات پلیس تأکید کرد و گفت: در چند سال آینده تعداد خودروها به حدود 30 تا 40 میلیون خودرو می رسد که باید اقبال به هم حمل و نقل عمومی بیشتر شود. وی درباره علت تصادفات در 18 روز ابتدایی شهریور امسال گفت: عمده تصادفات جاده های برون شهری ناشی از سرعت غیرمجاز، انحراف به چپ، بی توجهی به جلو، خستگی و خواب آلودگی و عدم رعایت حق تقدم بوده است.

وی گفت: ما 173 کد تخلفاتی داریم که امسال 40 میلیون برخورد با تخلفات شده است که 38 درصد آن به وسیله دوربین بود و بقیه خودروها از ناحیه مأموران متوقف شدند. سردار مهری گفت: 50 درصد کسانیکه در حوادث رانندگی فوت می کنند در بیمارستان و پیش بیمارستان است و باید امداد و نجات هوایی و پایگاه های اورژانس تقویت شوند. صداوتصویر دارد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
سردار تقی مهری
نظر بینندگان
!
!
!