پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۵۱ | ۱۳۹۶/۰۷/۰۶
ضرورت انتقال حمل بار از «جاده‌ای» به «ریلی»
۰۹:۵۱ | ۱۳۹۶/۰۷/۰۶
اجاره خودرو
شریعتمداری در نشست مشترک با آخوندی؛

ضرورت انتقال حمل بار از «جاده‌ای» به «ریلی»

پرشین خودرو: وزیر صنعت: انتقال حمل و نقل جاده‌ای تولیدات معادن و صنایع معدنی و صنعتی به حمل ریلی، کاری ملی است و نیاز به پروژه‌های مشترک با وزارت راه و شهرسازی دارد.

به گزارش  پرشین خودرو،  به نقل از شاتا؛ محمد شریعتمداری در نشست مشترک با وزیر راه و شهرسازی افزود: انتقال حمل و نقل صنعتی و معدنی از جاده به ریل راهبرد نظام است و باید برای انجام این هدف برنامه مشترکی با وزارت راه و شهر سازی داشته باشیم.
وی تصریح کرد: طی برنامه‌ای باید میزان رشد حوزه‌های صنعت و معدن و تجارت مشخص شده و آهنگ رشد سهم حمل و نقل ریلی نیز مشخص شود.
شریعتمداری تاکید کرد: در این زمینه باید قیمت سوخت اصلاح شود و حمل و نقل جاده‌ای و نیز شخصی بار نسبت به ریلی گران‌تر باشد.

وی با بیان اینکه در برنامه مشترک و تغییر حمل و نقل از جاده‌ای به ریلی در معدن و صنایع معدنی و صنعتی بنگاه‌های دولتی بیش از همه اجبار خواهند داشت افزود: باید منافع ملی را در نظر گرفت و اینکه اقتصاد ملی از این تصمیم منتفع می‌شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با تاکید بر حمایت از ساخت داخل افزود: حمایت از تولید ملی و ساخت داخل و استفاده از ظرفیت واردات برای توسعه ساخت داخل در حوزه‌های مربوط به راه و جاده به شرط فراهم بودن ظرفیت واقعی برای برآورده کردن نیاز داخل، منوط به اراده و خواست و حمایت وزارت راه و شهر سازی است.
وی افزود: ساخت و اجرای مسیر ریلی برای حمل بار با اولویت آغاز از بنگاههای بزرگ باید اجرا و بخشی از کار تا پایان سال باید انجام شود.

در این نشست همچنین وزیر راه و شهرسازی گفت: در حال حاضر سهم جابجایی مسافری در کلان شهر تهران از طریق ریل تنها ۲ درصد و سهم حمل و نقل جاده‌ای ۹۸ درصد و به طور میانگین این سهم در کشور کمتر از ۱۰ درصد است.
آخوندی با تاکید بر تغییر رفت و آمد از جاده به ریل افزود: باید حمل و نقل را چه در بخش مسافری و چه بار از خودرو پایه بودن به سمت ریل پایه بودن هدایت کنیم و برای انتقال ۲۰ میلیون تن بار از طریق ریل، نیاز به ۲۵۰ کیلیومتر مسیر ریلی داریم.
وی تصریح کرد: حد اقل ۳ برنامه ملی باید در این زمینه اجرا شود و ۲ دهه باید در این زمینه کار کنیم.
اخوندی سهم حمل و نقل سالانه کالاهای معدنی از طریق ریل را در حال حاضر ۲۵ میلیون تن اعلام کرد و افزود: این در حالی است که معادل ۲۰.۵ میلیون تن ظرفیت انتقال از سهم جاده‌ای به ریلی وجود دارد و هدفگذاری برنامه ششم سهم ۳۰ درصدی حمل و نقل بار از طریق ریلی و اهداف کلان وزارت راه و شهر سازی سهم ۵۶ درصدی است.
وی پیشنهاد کرد کمیته مشترکی به منظور ارائه نظر و جمع بندی آن در خصوص توسعه حمل و نقل ریلی بار بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شود تا تصمیمات اجرایی اتخاذ گردد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
شریعتمداریجاده
نظر بینندگان
!
!
!