جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۵۸ | ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
شاهکار خودروسازان در واردات قطعات خودرو
۱۴:۵۸ | ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
اجاره خودرو
/گزارش خبری/ رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو مطرح کرد:

شاهکار خودروسازان در واردات قطعات خودرو

پرشین خودرو: بنابر آمارهای منتشر شده توسط گمرک کشور، در سال گذشته واردات وسایل نقلیه موتوری در رتبه سوم و واردات قطعات منفصله رتبه چهارم از مجموع واردات کالاها به کشور را به خود اختصاص داده بود.

به گزارش پرشین خودرو، میثم رضایی رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو، با بیان این مطلب افزود: به طوری که در 12 ماهه سال گذشته واردات وسایل نقلیه موتوری به ارزش ۸۹۳ میلیون دلار رسید و بعد از آن قطعات منفصله برای تولید خودروی سواری به ارزش ۷۸۲ میلیون دلار بود که این امر نشان دهنده اختلاف کم در مورد ارزش ریالی واردات خودرو و قطعات به کشور است.

رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو با اشاره به این مطلب که هیاهوی خودروسازان و مخالفان واردات بی منطق و تنها برای تامین منافع خودشان است گفت: همانطور که مشاهده می کنید طبق آمار گمرک واردات قطعات چینی که توسط خودروسازان و قطعه سازان به کشور انجام می شود زیان اصلی را متوجه تولید و صنعت خودروی کشورمان کرده است.

رضایی تصریح کرد: در حالی که واردات خودرو در بالاترین سطح تنها حدود 7 درصد از میزان تولید را دربرگرفته و تهدیدی برای تولید ملی به حساب نمی آید، همانطور که در گزارش تحقیق و تفحص از صنعت خودرو که توسط مجلس شورای اسلامی انجام شد میزان واردات موضوعی نگران کننده قلمداد نشده بود.

رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو با تاکید بر قانون شکنی مسئولان دولتی در قبال واردات خودرو اظهار کرد: دولت با تغییر گاه و بیگاه قوانین واردات خودرو تنها درصدد امتیاز دهی به خودروسازان است و در آنسوی میدان خودروسازان نیز با واردات خودرو و قطعات منفصله برای ساحت خودرو در حال تضیعف تولید ملی هستند. به این ترتیب که با نقابی از تولید و اشتغال، تنها صنعت خودروی کشور را دچار آسیب و زیان می کنند.

این مقام مسئول یادآور شد:خودروسازان با امتیازگیری از دولت های مختلف در طور 4 دهه قبل همواره به تولیدات بی کیفیت شان ادامه داده اند و به دلیل در اختیار داشتن بازاری انحصاری الزامی برای رشد کیفی و تولید رقابتی نمی دیدند، حال آنکه اکنون نیز شاهدیم با ورودشان به عرصه واردات خودرو نیز به سراغ محصولاتی متوسط و البته سودآور رفته اند.

وی در انتها خاطر نشان کرد: در شرایطی که انتظار می رود، مسئولان دولتی و سازمان های نظارتی با عنایت به آمارهای گمرک و واردات در برابر ورود کالاهای مخرب و غیر اصولی بایستند، شاهدیم بیش از دو ماه است که بی هیچ علتی روند واردات قانونی خودرو توسط شرکت های نماینده و غیر رسمی به طور کل تعطیل شده و کسی پاسخگوی آن نیست.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!