یكشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷
پرشین خودرو
خودروسازان مصوبه نرخ سود را دور می‌زنند
۰۶:۳۳ | ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
حامی رنت

خودروسازان مصوبه نرخ سود را دور می‌زنند

پرشین خودرو: با گذشت بیش از یک ماه از اجرایی شدن مصوبه بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود سپرده بانکی و نرخ سود خودروسازان، حالا که به اصطلاح آبها از آسیاب افتاده خودروسازان باز هم دست به کار شده و سودهای ۱۸ درصد برای تحویل‌های دوماهه پرداخت می‌کنند.

به گزارش پرشین خودرو، در پی کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی با مصوبه دولت و اجرای آن از ۱۱ شهریورماه، حداکثر نرخ سود پرداختی از سوی خودروسازان برای تحویل‌های یکساله نیز معادل ۱۸ درصد تعیین شد.در آن زمان، ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی به فارس گفت که نرخ سود برای خودروسازان (در قراردادهای یکساله پیش فروش خودرو) ۱۸درصد است و در صورت اتمام قرارداد در دوره کمتر از یک سال، ۱۵ درصد است.
وی در مورد بحث‌های مطرح‌شده مبنی‌بر مهلت ۵ ماهه خودروسازان نیز گفته بود: مهلت ۵ ماهه فقط مشمول قراردادهای قبلی می‌شود.حال با گذشت بیش از یک ماه از اجرایی شدن مصوبه دولت و پس از آنکه خودروسازان پرداخت سودهای بالای خود را برای مدت کوتاهی متوقف کردند، اکنون که به اصطلاح کمی آبها از آسیاب افتاده است باز هم خودروسازان به انجام فعالیت‌های بانکداری خود برگشته‌اند سعی در ترغیب مشتریان به سپرده‌گذاری سرمایه خود نزد شرکت‌های خودروساز با عناوینی مانند پیش فروش خودرو دارند.
در این راستا پیش فروش خودرو با موعد تحویل کمتر از یک سال (تحویل‌های دو ماهه یا حتی فروش نقدی) معادل ۱۸ درصد تعیین شده که با مصوبه دولت مغایر است. در این شرایط، نظارت بانک مرکزی بر اجرای مصوبه نرخ سود مشارکت خودروسازان لازمه کارآمدی این مصوبه خواهد بود وگرنه هر نوع تصمیم‌گیری و تشکیل کارگروه‌های بررسی مسائل نتیجه‌ای جز هدر دادن وقت و منابع مالی نخواهد داشت.

دنیای اقتصاد

برچسب ها:
بازار خودرو
نظر بینندگان
!
!
!