چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۴:۵۶ | ۱۳۹۶/۰۸/۱۳
سرایت مشکلات واردات خودرو به حوزه خودروهای فرسوده
۰۴:۵۶ | ۱۳۹۶/۰۸/۱۳
اجاره خودرو
/گزارش خبری/ خرید گواهی اسقاط متوقف شد؛

سرایت مشکلات واردات خودرو به حوزه خودروهای فرسوده

پرشین خودرو: در شرایطی که به نظر می‌رسد دولت هنوز تصمیمی برای بازگشایی دوباره سایت ثبت‌سفارش واردات خودرو ندارد، روند اسقاط خودروهای فرسوده نیز با مشکلاتی همراه شده است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از دنیای اقتصاد، اسقاط خودروهای فرسوده از سه سال پیش تاکنون ارتباط مستقیمی با واردات خودرو به کشور پیدا کرده، حال آنکه خروج فرسوده‌ها هم‌اکنون تنها بر دوش واردکنندگان است.
در شرایطی که بیش از چهار ماه است که وزارت صنعت، معدن و تجارت سایت ثبت‌سفارش واردات خودرو را بسته است، اسقاط خودروهای فرسوده نیز با کندی پیش می‌رود. به گفته دارندگان خودروهای فرسوده با وجود آنکه از سه ماه گذشته اقدام به از رده خارج کردن خودروی فرسوده خود کرده‌اند اما مراکز اسقاط حاضر به خرید خودروی فرسوده نیستند؛ چراکه واردکنندگان به‌دلیل بسته بودن سایت، نیازی به خرید گواهی اسقاط ندارند.
در این مورد مهدی نیکدار، رئیس ستاد مدیریت و مصرف سوخت کشور در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با تایید این موضوع، به کاهش ۲۵ تا ۳۰ هزار گواهی اسقاط خودرو در مهرماه نسبت به شهریورماه امسال اشاره می‌کند و می‌گوید: به‌دنبال بسته شدن سایت ثبت‌سفارش واردات، اسقاط خودرو نیز با مشکل مواجه شده و کاهش یافته است.
وی افزود: در حال حاضر مراکز اسقاط و واردکنندگان خودرو ۴۵ هزار گواهی اسقاط ذخیره را در سیستم دارند؛ بنابراین تقاضایی برای خرید گواهی اسقاط وجود ندارد و مراکز اسقاط نیز لزومی به اسقاط خودروی فرسوده نمی‌بینند. به گفته وی، در صورتی که ثبت‌سفارش واردات خودرو از سر گرفته شود، در ابتدا میزان ذخیره شده مصرف می‌شود و بعد تقاضا برای گواهی اسقاط جدید صورت می‌گیرد.
در حالی دارندگان خودروهای فرسوده و مراکز اسقاط نسبت به رویکرد دولت درخصوص بستن سایت ثبت‌سفارش و اثر این موضوع بر اسقاط انتقاد دارند که موضوع مورد توجه آن است که واردکنندگان هنگام شماره‌گذاری خودرو باید نسبت به خرید گواهی اسقاط و ارائه به مراکز شماره‌گذاری اقدام کنند.
فرهاد احتشام‌زاد رئیس انجمن واردکنندگان خودرو نیز در این زمینه می‌گوید: از آنجا که واردات خودرو در یک پروسه زمانی سه ماهه صورت می‌گیرد؛ بنابراین بسیاری از واردکنندگان در مراحل ثبت‌سفارش و آغاز به کار، قراردادهای گواهی اسقاط خودرو را منعقد می‌کنند. وی ادامه می‌دهد؛ به این ترتیب در شرایطی که امکان ثبت‌سفارش وجود ندارد و آینده واردات خودرو مشخص نیست، واردکنندگان نمی‌توانند نسبت به خرید گواهی اسقاط خودرو اقدام کنند؛ چراکه از قراردادهای قبلی نیز تعداد زیادی گواهی اسقاط باقی مانده است.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!