یكشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
پرشین خودرو
بومی سازی تراکتور سنگین در دستور است
۱۳:۰۲ | ۱۳۹۶/۰۸/۱۴
اجاره خودرو

بومی سازی تراکتور سنگین در دستور است

پرشین خودرو: وزارت صنعت، معدن و تجارت واردات تراکتور را در سال 1395 و نیمه نخست امسال 2220 دستگاه و کمتر از 10 درصد تولید داخلی اعلام کرد و از برنامه ریزی برای بومی سازی تراکتورهای سنگین خبر داد.

به گزارش پرشین خودرو، در پی انتشار برخی انتقادها به واردات تراکتور، مدیرکل دفتر ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت امروز (شنبه) اعلام کرد: میزان واردات تراکتور کشاورزی به کشور در سال1395و نیمه نخست امسال براساس میزان تناژی سایت گمرک (برحسب تبدیل تن به تعداد) 1740 دستگاه سبک و متوسط و 480 دستگاه تراکتور سنگین بود.
به نوشته تارنمای وزارت صنعت، معدن و تجارت، در 18 ماه 2220 دستگاه وارد شد که در مقایسه با میزان تولید آن (22 هزار و 400 دستگاه) کمتر از 10 درصد است.
در مورد تراکتورهای سنگین وارداتی، امکان ساخت در داخل کشور فراهم نیست و واردات سایر تراکتورها نیز بر اساس تعرفه و طبق قوانین جاری کشور صورت می گیرد.
این مسوول وزارت صنعت اعلام کرد با توجه به ارزیابی بازار، شرکت های داخلی در حال برنامه‌ریزی برای ساخت در مورد تراکتورهای سنگین در داخل کشورند.
همچنین امسال با هدف حمایت از تعمیق ساخت داخل تراکتور، نسبت به افزایش میزان ساخت قطعات منفصل در فصل 98 کتاب مقررات صادرات و واردات از 30 به 50 درصد اقدام شده است.
بیست و یکم اسفندماه 1393 نخستین تراکتور سنگین ساخت داخل با حضور وزیر جهاد کشاورزی در شرکت تراکتورسازی تبریز رونمایی و خط تولید آن آغاز به کار کرد.
مدیرعامل گروه تراکتورسازی ایران در آیین رونمایی از این محصول با بیان اینکه تاکنون نیاز 5 درصدی بازار کشور به تراکتور سنگین ازطریق واردات تامین می‌شد، گفت: قیمت تمام شده محصول جدید این شرکت کمتر از 2میلیارد ریال است؛ درحالی که نمونه خارجی با قیمت بیش از چهار میلیارد ریال در بازار ایران عرضه می‌شود.
به گزارش ایرنا، ساماندهی واردات و صادرات و حمایت از خودکفایی در تولید کالاها از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است که در سال 1392 ابلاغ شد.
پس از آن، سال 1395 از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت و امسال نیز (1396) «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال».

نظر بینندگان
!
!
!