چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۰۲ | ۱۳۹۶/۰۸/۳۰
شیب نزولی نمودار تلفات رانندگی
۱۳:۰۲ | ۱۳۹۶/۰۸/۳۰
گرندکس
معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد؛

شیب نزولی نمودار تلفات رانندگی

پرشین خودرو: معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شیب نزولی نمودار تلفات رانندگی پس از عدد ۱۶ هزار نفر کشته در سال متوقف شده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود از این به بعد روند صعودی داشته باشیم و اگر کاری نکنیم در سال ۱۴۰۶ تعداد کشته‌شدگان سوانح رانندگی ما به ۱۹ هزار نفر افزایش می‌یابد.

به گزارش  پرشین خودرو، به نقل از فارس،  مراسم یادبود قربانیان سوانح رانندگی امروز با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و مسئولان جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها و دست‌اندرکاران حمل و نقل عمومی جاده‌ای در تهران ایوان شمس برگزار شد.

این مراسم به مناسبت 28 آبان‌ماه (19 نوامبر) که روز جهانی قربانیان سوانح رانندگی است به همت جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها برگزار شد.

در این مراسم معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: نقشه راه ایمنی راه‌های کشور را تهیه کردیم و برای تائید به دفتر معاون اول رئیس جمهور فرستاده‌ایم.

مهرداد تقی‌زاده افزود: میزان تلفات سوانح رانندگی در ایران از 27 هزار نفر در 10 سال پیش به 16 هزار نفر در سال 95 رسید.

وی ادامه داد: کشته شدن 16 هزار نفر در سال در تلفات رانندگی در ازاء هر 100 هزار نفر جمعیت در واقع سالانه 20 نفر کشته است که این عدد در آمریکا 10.5 نفر است، در ترکیه 8.6 نفر و در اغلب کشورهای اروپایی 2.5 تا 6 نفر است.

وی به آمار پایین تلفات سوانح رانندگی در کشورهای توسعه یافته اشاره کرد و گفت: طبق تحقیقات ما این کشورها علاوه بر تمرکز بر 5 حوزه جاده، خودرو، عامل انسانی، مقررات راهنمایی و رانندگی و شرایط آب و هوایی، کارهای دیگری نیز انجام می‌دهند.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی افزود: در واقع کشورهای توسعه‌یافته تلاش می‌کنند حمل و نقل عمومی را توسعه دهند و مسافران را به سمت مدل‌های حمل و نقلی نظیر ریل و هوایی سوق دهند؛ حمل و نقل ریلی بسیار ایمن است و در بدترین سانحه ریلی سال گذشته تعداد کشته‌شدگان برابر با تعداد کشته‌شدگان یک روز سوانح جاده‌ای ما بود و این رقم در سال‌های قبل در بخش ریلی صفر بود.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در کشور ما طی 10 سال اخیر میزان استفاده از حمل و نقل عمومی کاهش یافته است و استفاده از حمل و نقل جاده‌ای افزایش یافته است.

وی توضیح داد: تعداد مسافران حمل و نقل ریلی در 7 سال پیش 28 میلیون نفر بود که در سال 95 به 23 میلیون نفر رسید همچنین تعداد مسافران حمل و نقل عمومی جاده‌ای حدود 9 سال قبل 26 میلیون نفر بود که در سال 95 به 16 میلیون نفر رسید، یعنی 15 میلیون نفر از سمت حمل و نقل عمومی به سمت حمل و نقل جاده‌ای شخصی و کمی هوایی سوق یافته‌اند که البته بخش کمی از آن به سمت حمل و نقل هوایی سوق یافته است. در واقع هرچه استقبال حمل و نقل عمومی کاهش یابد سوانح رانندگی افزایش می‌یابد.

تقی‌زاده با بیان اینکه ظرفیت حمل و نقل عمومی ما امروز خالی است، گفت: وقتی یک خانواده 4 نفره برای سفر به مشهد بخواهد 4 بلیت 80 هزار تومانی قطار تهیه کند، هزینه‌هایش افزایش می‌یابد، بنابراین 100 هزار تومان بنزین درون خودروی خود می‌ریزد و به مشهد سفر می‌کند، در واقع پایین بودن نرخ سوخت موجب افزایش استقبال از حمل و نقل شخصی است.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی گفت: ایران جزء کشورهایی است که ارزان‌ترین نرخ سوخت را ارائه می‌دهد بنابراین تلفات جاده‌ای بالایی هم دارد، ونزوئلا هم بعد از ما قیمت سوخت پایین‌تری دارد و تعداد کشته‌شدگان سوانح رانندگی آنها هم از ما بیشتر است.

وی اظهارداشت: ما در طی چند سال اخیر توانستیم کشته شدگان سوانح رانندگی را از 26 هزار نفر به 16 هزار نفر برسانیم و این شیب کاهش تلفات کم شد و امسال نسبت به سال 95 این کاهش تلفات حداکثر یک درصد خواهد بود، یعنی ممکن است از سال بعد افزایش تلفات سوانح رانندگی داشته باشیم و این با وجود افزایش دوربین‌های نظارتی و پیاده‌سازی قوانین محکم‌تری است.

وی اظهارداشت: طبق بررسی‌های ما پیش‌بینی می‌شود که رقم 15 هزار و 932 کشته در سال 95، در سال 1406 به 19 هزار نفر افزایش یابد و تعداد مجروحان ما هم بیشتر باشد، ضمن آنکه در این مدت با افتتاح معادن جدید، کامیون‌های بیشتری وارد جاده‌ها می‌شود.

وی افزود: ما نقشه راهی به دولت ارائه داده‌ایم و اگر به 5 عامل مسئول بروز حادثه توجه کنیم و بودجه کافی داشته باشیم تعداد کشته‌ها از 19 هزار نفر سال 1406 شمسی به 15 هزار نفر کاهش خواهد یافت و اگر نرخ سوخت اصلاح شود و حمل و نقل ریلی توسعه یابد تعداد کشته‌های سوانح رانندگی ما در سال 1406 به 13 هزار نفر کاهش می‌یابد و اگر هر دو هدف توأمان محقق کنیم، این عدد 9 هزار نفر کشته در سال خواهد بود و بعد از آن هم کاهش این رقم اصلاً محقق نخواهد شد.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی گفت: برنامه جامعی در بحث مجروحان سوانح رانندگی نیز در نظر داریم که 1.5 ساله خواهد بود.

وی اظهارداشت: برای رسیدن به عدد 9 هزار کشته در سال 280 هزار میلیارد تومان اعتبار لازم داریم، اما اگر کاری نکنیم، تا 10 سال آینده تعداد کشته‌های سوانح رانندگی افزایش می‌یابد و به 19 هزار نفر خواهد رسید.

تقی‌زاده توضیح داد: در صورتی که 10 درصد به نرخ سوخت و 15 درصد به نرخ گازوئیل اضافه شود رقم 220 هزار میلیارد تومان تأمین می‌شود و ما برای تحقق هدف 9 هزار کشته در سال حدود 60 هزار میلیارد تومان دیگر کم خواهیم داشت که البته افزایش نرخ سوخت نیز تبعاتی برای اقتصاد و جامعه دارد، اما ضروری است.

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
برچسب ها:
تصادفات
نظر بینندگان
!
!
!