پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
پرشین خودرو
بند و تبصره تماشای فوتسال زنان
۱۹:۵۱ | ۱۳۹۶/۰۹/۰۲
اجاره خودرو

بند و تبصره تماشای فوتسال زنان

پرشین خودرو: تیم‌ملی فوتسال بانوان که سابقه قهرمانی در رقابت‌های آسیایی را در کارنامه‌اش دارد، مراحل آماده‌سازی خود را برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا در‌ سال ٢٠١٨ که اردیبهشت‌ماه‌ سال آینده برگزار می‌شود،‌ آغاز کرده است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از شهروند، تیم‌ملی فوتسال بانوان که سابقه قهرمانی در رقابت‌های آسیایی را در کارنامه‌اش دارد، مراحل آماده‌سازی خود را برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا در‌ سال ٢٠١٨ که اردیبهشت‌ماه‌ سال آینده برگزار می‌شود،‌ آغاز کرده است. در همین راستا ٢دیدار تدارکاتی با تیم‌ملی ایتالیا تدارک دیده شده که حضور یا عدم حضور تماشاگران در سالن باعث ایجاد حاشیه‌هایی شد.

 
ایتالیایی بی‌حجاب هستند
 
چندی پیش بود که فدراسیون فوتبال خبر از حضور تیم‌ملی فوتسال زنان ایتالیا در ایران برای برگزاری ٢دیدار تدارکاتی داد. همان موقع شهرزاد مظفر، سرمربی تیم‌ملی فوتسال زنان ایران از زنان علاقه‌مند به این رشته دعوت کرد تا در این ٢بازی تدارکاتی از تیم کشورشان حمایت کنند. درحالی ‌که لاجوردی‌پوشان بامداد دیروز به تهران رسیدند و امروز و فردا در ٢ بازی تدارکاتی مقابل ایران به میدان می‌روند، به خواسته مسئولان فدراسیون جواب رد دادند. ایتالیایی‌ها حاضر نشدند حداقل در یکی از این ٢ دیدار با حجاب بازی کنند تا مشکل برای پوشش رسانه‌ای مسابقات به وجود نیاید.
 
حضور تماشاگران و خبرنگاران با بند و تبصره
 
بعد از این‌که ایتالیایی‌ها اعلام کردند حاضر نیستند با حجاب بازی کنند، شائبه‌هایی درباره ممانعت از حضور خبرنگاران و تماشاگران زن به سالن پیامبر اعظم(ص) دانشگاه آزاد به وجود آمد. درنهایت عصر دیروز فدراسیون فوتبال اطلاعیه‌ای دراین‌باره صادر کرد: «هر دو دیدار با حضور بانوان تماشاگران و همچنین بانوان خبرنگار خواهد بود. البته تصویربرداری و فیلمبرداری از این دو دیدار تدارکاتی صرفا توسط روابط عمومی فدراسیون فوتبال صورت خواهد گرفت.»
 
روس‌ها با ایران راه آمدند
 
تیم ملی فوتسال زنان روسیه قبلا سابقه برگزاری دیدار تدارکاتی با ایران را در تهران دارد. ٢ بازی تدارکاتی دیگر هم بهمن‌ماه‌ سال‌جاری برنامه‌ریزی شده تا در فاصله چند ماه مانده تا مسابقات قهرمانی آسیا، شاگردان شهرزاد مظفر محک جدی بخورند. جالب این‌که برخلاف ایتالیایی‌ها، روس‌ها با مسئولان فدراسیون فوتبال کشورمان کنار آمدند. آنها در بازی‌های قبلی به خواسته ایران تن دادند و حاضر شدند یک بازی را با حجاب برگزار کنند تا پوشش رسانه‌ای به‌طور کامل انجام شود و تماشاگران هم در سالن حضور داشتند. یک بازی دیگر هم پشت درهای بسته برگزار می‌شد که تیم روسیه با پوشش همیشگی خود به میدان رفت.
 
مظفر: تماشاگران به ما روحیه می‌دهند
 
شهرزاد مظفر، سرمربی تیم‌ملی فوتسال زنان ایران درباره شائبه‌هایی که درباره حضور یا عدم حضور تماشاگران ایرانی به وجود آمده بود، به «شهروند» می‌گوید: «باور کنید ما از این‌که چه اتفاقاتی رخ داده، بی‌خبر هستیم. روس‌ها قبلا شرایط ما را می‌پذیرفتند اما ایتالیایی‌ها اصرار دارند که بدون حجاب بازی کنند. من فکر نمی‌کردم مشکلی برای حضور تماشاگران و رسانه‌ها باشد. با این حال خوشحالم که می‌توانیم بازی را در حضور تماشاگران برگزار کنیم و این مسأله به بازیکنان تیم‌ملی روحیه می‌دهد.» وی درباره سطح فنی تیم‌ملی ایتالیا می‌افزاید: «متاسفانه نتوانستیم هیچ فیلمی از بازی‌های ایتالیا قبل از این مسابقه ببینیم. فقط می‌دانم آنها در رده باشگاهی چند سالی است که خیلی قوی کار می‌کنند اما در سطح ملی هنوز در تورنمنت معتبری شرکت نکردند. مطمئنا این ٢بازی می‌تواند به ما کمک کند. با توجه به این‌که جام‌جهانی بزرگ در فوتسال زنان برگزار نمی‌شود، ایتالیا هم سابقه‌ای در این مسابقات ندارد اما همین که آنها سرمربی تیم مردان خود را برای هدایت تیم زنان هم استفاده کردند، یعنی درحال پیشرفت هستند.»
 
تماشاگران زن و چالش‌های عجیب
 

در روزهایی که صحبت‌های زیادی بابت حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای دیدن بازی‌های ملی و باشگاهی فوتبال می‌شود و وعده‌هایی هم در این خصوص داده شده؛ این‌که بحث ممنوعیت حضور آنها از تماشای بازی‌های تیم فوتسال زنان در سطح ملی به گوش می‌رسد، عجیب است. حتی در بازی‌های تدارکاتی قبلی مقابل روسیه که حضور تماشاگران و خبرنگاران ممنوع شده بود، بعد از مسابقه رسانه‌های روسی تصاویری از بازی منتشر می‌کردند. البته هیچ مشکلی هم به وجود نمی‌آمد، چون آقایان اجازه ورود به سالن را ندارند اما به نظر نمی‌رسد ممنوعیت حضور زنان کمکی به رشته فوتسال کند. با وجود آزادشدن ورود تماشاگران و خبرنگاران برای ٢ بازی با ایتالیا، بند و تبصره‌هایی که فدراسیون درنظر گرفته و اجازه تصویربرداری را به هیچ فردی نداده، در عصر ارتباطات و تکنولوژی عجیب به نظر می‌آید.

نظر بینندگان
!
!
!