چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷
پرشین خودرو
تولید خودرو به مرز 1.6 میلیون دستگاه می رسد
۱۲:۵۶ | ۱۳۹۶/۰۹/۰۴
اجاره خودرو
معاون وزیر صنعت:

تولید خودرو به مرز 1.6 میلیون دستگاه می رسد

پرشین خودرو: معاون وزیر صنعت گفت: طبق پیش‌بینی‌ها، تاپایان سال جاری، تولید خودرو در کشور به مرز 1.6 میلیون دستگاه می رسد و تا یک ماه دیگر، تولید خودرو در سال جاری از مرز یک میلیون دستگاه می گذرد.

به گزارش پرشین خودرو، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران، ایران سیزدهمین بازار خودرو در جهان است و جایگاهش در خاورمیانه در رتبه یک و بالاتر از ترکیه قرار دارد. میزان تولید خودرو در کشور بعد از برجام رشد خوبی داشته به طوری که مسئولان معتقدند این بخش از اقتصاد بیشترین بهره را از برجام برده است.
چندی پیش هم معاون طراحی و توسعه محصولات جدید ایران خوردو اعلام کرد : در سال ۲۰۲۵ باید سه میلیون دستگاه خودرو در ایران تولید شود که طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته باید یک سوم آن به بازارهای خارجی صادر شود. در سال ۲۰۲۵ تقاضای داخلی خودرو در بازار ایران بین دو تا 2.5 میلیون دستگاه خواهد بود که این میزان باید از سوی خودروسازان داخلی تامین شود.
به هرحال رشد تولید خودرو در کشور از نگاه سازمان های بین المللی هم پنهان نمانده است. طبق گزارش سازمان بین المللی تولیدکنندگان وسایل نقلیه موتوری (OICA) ایران با تولید یک میلیون و 164 هزار و 710 خودرو در رتبه هجدمین تولیدکنندگان خودرو در سال 2016 قرار گرفت. میزان تولید خودرو در ایران در سال گذشته میلادی با 18.6 درصد رشد همراه بوده است. ایران در این مدت یک میلیون و 74 هزار خودروی سواری و 90 هزار و 710 دستگاه خودروی تجاری تولید کرده است. به این ترتیب البته که ایران هنوز با سال های اوج خود در سال های 2011 و تولید یک میلیون 600 هزار دستگاه خودرو فاصله دارد، اما رشد در این صنعت دیده می شود.
از طرفی، آنطور که وزارت صنعت و معدن و تجارت پیش بینی کرده است، میزان تولید خودرو در ایران در سال 96، یک میلیون و 600 هزار دستگاه خواهد بود.
مقداری که محسن صالحی نیا، معاون وزیر صنعت آن را تایید کرد و گفت: همان یک میلیون و 600 هزار دستگاهی که از ابتدای سال پیش‌بینی شده بود، تا انتهای سال جاری محقق خواهد شد؛ امروز در مرز 960 هزار دستگاه قرار داریم و تا انتهای ماه به تولید یک میلیون دستگاه خودرو خواهیم رسید.
معاون وزیر صنعت با اشاره به پیش بینی تولید سال آینده خودرو عنوان کرد: هنوز برنامه ریزی نکرده ایم. معمولا اواسط دی ماه برنامه جمع بندی می شود و تفاهم ها صورت می گیرد، سپس از اواسط بهمن ماه برنامه سال آینده عنوان خواهد شد. اما قطعا سال آینده رشد تولید بیشتری برنامه ریزی خواهد شد.

برچسب ها:
تولید خودرو
نظر بینندگان
!
!
!