سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷
پرشین خودرو
چهره های ماندگار ایرانی
۱۴:۴۱ | ۱۳۹۶/۰۹/۰۵
اجاره خودرو

چهره های ماندگار ایرانی

پرشین خودرو: وقتی به متوسط عمر کشورهای مختلف نگاه کنیم می بینیم که ایران در نیمه بالایی امید به زندگی قرار دارد ولی صدسالگی به معنای این است که چند دهه بیشتر از دیگران فرصت حیات داشته اید.

به گزارش پرشین خودرو،به نقل از ماهنامه همشهری تندرستی: تجربه زیستن پس از صدسالگی در کشوری مانند ژاپن امری معمول و مرسوم است اما در کشورهای دیگر صدسالگی معمول و مرسوم است اما در کشورهای دیگر صدسالگی و عبور از این عدد امری شگفت انگیز است. وقتی به متوسط عمر کشورهای مختلف نگاه کنیم می بینیم که ایران در نیمه بالایی امید به زندگی قرار دارد ولی صدسالگی به معنای این است که چند دهه بیشتر از دیگران فرصت حیات داشته اید. این لیستی از صد ساله های نامدار ایرانی است که شمع صدسالگی را فوت کرده اند.


سید محمدعلی جمالزاده
 
 
 صدساله‌های نامدار ایرانی
 

سید محمدعلی جمالزاده نویسنده و مترجم معاصر ایرانی است که او را پدر داستان کوتاه ایران می دانند او در سال 1270 خورشیدی متولد شد و نخستین مجموعه داستان های کوتاه ایرانی را با عنوان «یکی بود، یکی نبود» در سال 1300 خورشیدی و در برلین منتشر کرد. جمالزاده بیش از 100 سال عمر کرد و در سال 1376 در 105 سالگی در سوییس درگذشت.
 

انور خامه ای
 
 صدساله‌های نامدار ایرانی
 

دکتر انور خامه ای تاریخ دان ایرانی زاده 29 اسفند 1295 خورشیدی که هم چنان در قید حیات و در حال حاضر 101 ساله است. او عضو گروه 53 نفر بود و از بنیان گذاران حزب توده ایران که در ادامه از این حزب جدا شد. انور خامه ای از نخستین دانشجویان شیمی است که در مدرسه عالی تهران (دانشگاه صنعتی) تحصیل کرده است و توانست تا مقطع دکترا ادامه دهد.
 

 
 
محمدتقی بهلول
 
 
 
 صدساله‌های نامدار ایرانی

محمدتقی بهلول گنابادی، واعظ سرشناس خراسانی عمری طولانی یافت. او در سال 1279 خورشیدی در گناباد متولد شد در کودکی به مکتب پدرش رفت و هشت ساله بود که حفاظ کل قرآن شد. در همین دوران در مجالس روضه خوانی شرکت می کرد و به گفته خودش، در کودکی برای زنان منبر می رفت. او 155 سال عمر کرد و در سال 1384 درگذشت. او در دوران رضاخان منبرهای پرشوری علیه شاه برگزار کرد.
 

ابوالحسن اقبال آذر
 
 صدساله‌های نامدار ایرانی
 

ابوالحسن قزوینی معروف به «اقبال آذر» خواننده یگانه آواز سنتی، در سال 1242 خورشیدی متولد شد و در سال 1349 درگذشت و هنگام مرگ، 107 ساله بود. اقبال آذر معروف به «اقبال السلطان» خواننده موسیقی ایرانی و صاحب یکی از قوی ترین صداها در آواز ایرانی بود. آموزش ردیف های موسیقی را نزد استاد حاج ملا عبدالکریم جناب قزوینی آموخت. سبک آواز او نمونه ای از شیوه آوازی مکتب قزوین است.
 

 
 
ابوالقاسم غفاری
 
صدساله‌های نامدار ایرانی 
 

ابوالقاسم غفاری دانشمند حوزه علوم ریاضی، فیزیک و صنعت فضا بیش از یک قرن زندگی کرد. او نخستین ایرانی شاغل در سازمان فضایی ایالات متحده (ناسا) بود. غفاری در سال 1286 خورشیدی در محله سرچشمه تهران متولد شد و 166 سال بعد در ایالات متحده درگذشت. او در کنار آلبرت انیشتین در مرکز مطالعات پیشرفته پرینستون روی نظریه «وحدت میدان» و الکترومغناطیس تحقیق می کرد.
 

پرویز شاهین خو
 
 صدساله‌های نامدار ایرانی

پرویز شاهین خو یکی از مشهورترین پیرمردهای سینما متولد 1294 خورشیدی در تهران، اسم اصلی اش امیر زند بود. به خاطر ممنوع بودن نام امیر در آن دوران، به پرویز تغییرش داد؛ شاهین خو کارش را به عنوان هنرپیشه از سال 1312 شروع و تا سال 1386- ده سال پیش از درگذشتش- در ده ها فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی بازی کرد. خودش می گفت یوگا را او در ایران باب کرده است.
 


فضل‌الله رضا
 
 صدساله‌های نامدار ایرانی
 
پرفسور فضل‌الله رضا جزو چهره های سرشناسی است که بیش از یک قرن عمر کرده است. او در سال 1293 خورشیدی در رشت متولد شد. مهندس برق، استاد دانشگاه و سفیر ایرانی است. رضا همچنین رییس اسبق دانشگاه تهران، دومین نایب التولیه دانشگاه صنعتی شریف و سفیر سابق ایران در یونسکو و کانادا بوده است. رضا از سال 1357 استاد دانشگاه های کنکوردیا و دانشگاه مک گیل بود.
 


منوچهر ستوده
 
 
 
 صدساله‌های نامدار ایرانی

منوچهر ستوده ایران شناس، جغرافی‌دان تاریخی، استاد دانشگاه تهران و پژوهشگری بود که بیش از 100 سالگی زندگی کرد. او در 1292 خورشیدی در تهران متولد شد. در سال 1317 در رشته ادبیات فارسی لیسانس گرفت و در همین دوره در اداره فرهنگ گیلان و دبیرستان «شرف» تهران تدریس می کرد. از او حدود 60 جلد کتاب و نزدیک به 300 مقاله به جا مانده است. او در سال 1395 و در سن 103 سالگی درگذشت. 
 


حسین آقاملک
 
 صدساله‌های نامدار ایرانی
 

حسین ملک موسس موزه و کتابخانه «ملک» است. سال 1250 خورشیدی متولد شد و یک سال بعد از تولد 100 سالگی اش درگذشت. پدرش مرحوم حاج محمدکاظم ملک‌التجار از بازرگانان به نام بود و پدربزرگش آقا محمدمهدی تبریزی در جنگ های ایران و روس به قشون دولتی پیوست و تا درجه سرهنگی پیش رفت از دوستان نزدیک میرزا تقی خان امیرکبیر بود که «سرای امیر» را در بازار تهران به احترام او بنا کرد.
 


ابوالحسن صدیقی
  
 
 
 صدساله‌های نامدار ایرانی

ابوالحسن خان صدیقی، نقاش و مجسمه ساز ایرانی و از شاگردان کمال‌الملک بود. حتما تندیس فردوسی را در میدان فردوسی تهران دیده اید. او همچنین خالق تندیس خیام در پارک لاله تهران، تندیس نادرشاه افشار در آرامگاه نادرشاه (مشهد) و طراح چهره ابوعلی سینا بود. در طول عمرش مجموعا 83 ساخته است. او متولد 1273 خورشیدی بود و در سال 1374 یک سال بعد از تولد صدسالگی اش درگذشت.

نظر بینندگان
!
!
!