شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
پرشین خودرو
گرانی خودروهای وارداتی، خودروهای داخلی را هم گران می کند
۱۱:۳۴ | ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
iran zamin2
هشدار یک کارشناس اقتصادی؛

گرانی خودروهای وارداتی، خودروهای داخلی را هم گران می کند

پرشین خودرو: کارشناس اقتصادی رادیو معتقد است اقتصاد کشور به شدت از بی‌برنامگی و نبود استراتژی مشخص برای استفاده درست از سرمایه رنج می‌برد.

به گزارش پرشین خودرو، حمیدرضا طهماسبی‌پور روزنامه‌نگاراقتصادی درباره موضوع قطع ثبت سفارش خوردو و تاثیر آن بر قیمت بازار گفت: ماجرا عدم نظارت لازم در بازار است و این به معنای آن است که آینده نگری در اقتصاد وجود ندارد و نهادهای متولی مانند وزارت صنعت، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی نظارت نمی‌کنند. وقتی نرخ دلار در حال نوسان است مدیریت کارشناسی و پژوهشی از طرف وزارت صنعت و متولیان دولتی اقتصاد در این باره وجود ندارد مثل همین موضوع عجیب که به یک باره شاهد قطع سامانه خرید خودرو هستیم.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه عده‌ای می‌گویند تعرفه فقط برای خودروهای خارجی لوکس بوده و ارتباطی به قشر ضعیف ندارد و اگر کسی متضرر شود افراد مرفه جامعه هستند، تصریح کرد: اتفاقا بحث بنده قشر ضعیف و کم درآمد جامعه است زیرا با گران شدن خودروهای لوکس بهانه به دست خودروسازان داخلی داده شده و آن ها هم قیمت محصولاتشان را افزایش می دهند.


طهماسبی پور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مردم توان خرید را در صورت افزایش قیمت ها را دارند یا خیر، گفت: مردم مجبور هستند با هر زحمتی خودروی گران را بخرند زیرا از قیمت فردای آن اطلاع ندارند و احتمال می دهند با توجه به روند صعود دلار قیمتها دوباره افزایش پیدا کنند و این ترس از گران شدن همیشه در بازار ایران حاکم بوده است.

طهماسبی پور ادامه داد: علل افزایش قیمت را باید کارشناسی بررسی کرد و باید از وزارت صنعت و متولیان اقتصاد کشور سوال کرد چرا در هر صورتی قیمت ها افزایش پیدا می‌کند؟ چرا وزارت صنعت درباره افزایش قیمت خودرو و قطع شدن سامانه سکوت اختیار کرده است؟ چرا نمی تواند بازار را به درستی مدیریت کرده تا مردم ضرر نکنند؟ چرا برای سرمایه های سرگردان فکری نمی کنیم؟


این کارشناس اقتصادی در ادامه تصریح کرد: متاسفانه در پشت پرده این اقدامات افرادی حضور دارند که نفعشان در گران شدن قیمت‌هاست و این افراد در اقتصاد ایران نفوذ کرده و عملا اقتصاد را مدیریت می‌کنند. این افراد در همه دولت‌ها بوده و متاسفانه هیچ نهاد یا مسئولی با این افراد برخورد نمی‌کند.

طهماسبی پور تصریح کرد: دولت باید برنامه مشخصی برای سرمایه های در گردش داشته باشد تا بتواند سرمایه را مدیریت کند تا سرمایه هم سود ده باشد و هم به نفع کشور استفاده گردد، پژوهش و استراتژی مشخص برای استفاده از سرمایه ها در کشور وجود ندارد.

برچسب ها:
بازار خودرو
نظر بینندگان
!
!
!