سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۲:۳۲ | ۱۳۹۰/۱۰/۰۶
از خودرو اینترنتی تا دزدی از رنو+ تصاویر
۱۲:۳۲ | ۱۳۹۰/۱۰/۰۶
اجاره خودرو

از خودرو اینترنتی تا دزدی از رنو+ تصاویر

پرشین خودرو: در سالی كه گذشت صنعت خودروسازی جهان از یك سو با اختلال گسترده در زنجیره تامین خود مواجه شد و از سوی دیگر دزدی اسرار صنعتی در شركت رنو فرانسه جنجالی بزرگی را ایجاد كرد.

به گزارش «پرشین خودرو»، سال 2011 میلادی در حالی به پایان خود نزدیك می‌شود كه وقوع بحران ژاپن و پس ازآن طوفان تایلند زنجیره تامین صنایع خودروسازی جهان را به شدت تحت تاثیر قرار داد و باعث كاهش تولید بسیاری از خودروسازان جهان شد. این تاثیر به اندازه‌ای بود كه حتی باعث شد تویوتا عنوان بزرگترین خودروساز جهان را به شركت جنرال‌موتورز آمریكا واگذار كند.

شاید بتوان گفت كه دست طبیعت در سال جاری میلادی سیلی محكمی به خودروسازان زد و طبیعت به نوعی انتقام خود را به خاطر آلودگی محصولات صنعت خودروسازی از این صاحبان این صنعت گرفت.

دزد رنو را زد!

اما سال جاری میلادی با شوك ناشی از دزدی اسرار صنعتی شركت خودروسازی رنو فرانسه آغاز شد. براساس اطلاعات منتشر شده رنو اعتراف كرد كه بخشی از اسرار صنعتی این شركت در حوزه تولید خودروهای برقی توسط افراد ناشناسی به سرقت رفته است. این شركت اگرچه سه مدیر ارشد خود را به اتهام دست داشتن در این دزدی از كار اخراج كرد اما بعدا بی‌گناهی این افراد ثابت شد.

به گزارش ایسنا، رنو حتی در برهه‌ای چین را به دست داشتن در دزدی اسرار صنعتی این شركت متهم كرد كه این اقدام با واكنش شدید مسئولان دولت چین مواجه شد. بحران ایجاد شده در رنو باعث شد كه سایر شركتهای صنعتی بزرگ جهان به فكر افزایش ضریب امنیتی سیستمهای خود بیفتند.

تاكنون نیز كه چندین ماه از انتشار خبر دزدی اسرار صنعتی رنو می‌گذرد، هنوز دقیقا معلوم نشده كه چه كسانی در پشت پرده این ماجرا بودند.

بحران در ساب

در سالی كه گذشت شركت خودروسازی سوئدی ساب وارد بحران شده و به دلیل كمبود نقدینگی و بدهی سنگین تولیدش متوقف شد. بحران در این شركت به حدی بود كه ساب حتی توانایی پرداخت حقوق كارمندان و بدهی قطعه‌سازانش را از دست داد. ساب اگرچه تاكنون با تلاشهای انجام شده اعلام ورشكستگی نكرده، اما هنوز هم با كمبود شدید منابع مالی مواجه است. در این بین چند شركت چینی مانند یانگمن و لوتوس نیز برای خرید و یا سرمایه‌گذاری در ساب پیشنهاد دادند كه این پیشنهادات هنوز به جایی نرسیده است.

فیات همه كاره كرایسلر شد

طی سال 2011 شركت خودروسازی فیات ایتالیا رسما به بزرگترین سهامدار شركت خودروسازی كرایسلر آمریكا تبدیل شد. به این ترتیب خودروساز ایتالیایی می‌تواند با دست باز برنامه‌های اصلاحاتی خود را در شركت كرایسلر به اجرا درآورد. هرچند فیات خودش نیز در ایتالیا با بحران مالی مواجه بوده و مجبور به كاهش هزینه‌هایش شده است.

انتقام جنرال موتورز از تویوتا

در سالی كه گذشت جنرال‌موتورز پس از مدتها بار دیگر توانست به بزرگترین خودروساز جهان تبدیل شود. تاثیرات منفی ناشی از زلزله و سونامی ژاپن بر تویوتا و در ادامه سیل و طوفان تایلند باعث شدند تا این شركت ژاپنی نتواند دستكم در نیمه نخست سال 2011 عنوان بزرگترین خودروساز جهان را حفظ كند. جالب اینجاست كه تویوتا عنوان دومی را از دست داده و آن‌را به فولكس واگن آلمان واگذار كرد.

جمعیت خودروها میلیاردی شد

در همین حال نتایج بررسیهای انجام شده از سوی انجمن تحقیقات واردز نشان داد كه جمعیت خودروهای موجود در جهان از مرز یك میلیارد دستگاه فراتر رفته است.

بحران ژاپن همه را زمین‌گیر كرد

وقوع سونامی و زلزله در ژاپن نیز بر فعالیت بسیاری از خودروسازان و قطعه سازان بزرگ جهان از جمله شركتهای ژاپنی گذاشت. به طوری كه در همان اوایل شروع بحران بسیاری از خودروسازان ژاپنی مجبور به تعطیلی موقت كارخانه‌هایشان شدند.

كاهش تولید قطعات خودرو در ژاپن بر فعالیت سایر كارخانه‌های خودروسازی در جهان نیز تاثیر منفی گذاشت. این اتفاق به صورت مشابه پس از سیل تایلند نیز رخ داد كه به ویژه باعث كاهش تولید شركتهای تویوتا و هوندا شد.

در سالی كه گذشت نشت مواد رادیو اكتیو از نیروگاه هسته‌یی فوكوشیما نیز تا حدودی روی صنعت و تجارت خودرو در دنیا اثر گذاشت. به طوری كه نگرانیهایی از بابت آلودگی خودروهای وارداتی از ژاپن به مواد رادیواكتیو در تعدادی از كشورها ایجاد شد. در برهه‌ای حتی مسئولان گمرك شرق روسیه اعلام كردند كه حدود 50 دستگاه از خودروهای دست دوم واردتی از ژاپن را به دلیل داشتن سطح بالایی از مواد رادیواكتیو ممنوع الورود كردند.

عربستان هم خودروساز می‌شود

در سالی كه گذشت عربستان سعودی اعلام كرد كه نخستین خودروی متعلق به خود را با سرمایه‌گذاری 500 میلیون دلاری طی دو سال آینده ساخته و روانه بازار می‌كند.

عربستان قرار است این خودرو را با همكاری یك شركت كره‌ای طراحی و تولید كند.

این در حالی بود كه قطر نیز پس از عربستان اعلام كرد كه نقشه راه خود را در صنعت خودروسازی تدوین می‌كند. در همین راستا یك شركت با سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلاری تاسیس شد تا نقشه راه صنعت خودروسازی قطر را تدوین كند. قطر قصد دارد تا سال 2020 یك خوشه خودروسازی صنعتی بزرگ را در این كشور احداث كند.

خودروی اینترنتی هم آمد

همچنین از دیگر رخدادهای مهم صنایع خودروسازی در جهان در سالی كه گذشت می‌توان به رونمایی از نخستین خودروی اینترنتی جهان در نمایشگاه ژنو 2011 اشاره كرد. امكاناتی كه در این خودرو تعبیه شده، راننده را قادر می‌سازند ایمیلها، فیس بوك و توییتر خود را مشاهده كند. این خودرو كه راین اسپید بامبو نامگذاری شده، به راننده كمك می‌كند در حین رانندگی از دستورات صوتی برای هدایت خودرو استفاده كند و در همین حال به گردش خود در اینترنت نیز ادامه دهد.

فاجعه در صنعت خودروسازی فرانسه

سالی كه گذشت برای صنعت خودروسازی فرانسه فاجعه بار بود، به طوری كه علاوه بر سرقت بخشی از اسرار شركت رنو گروه پژو سیتروئن، بزرگترین خودروسازی فرانسه نیز اعلام كرد كه 20 درصد از كل نیروهای كاریش را در فرانسه به دلیل بحران مالی اخراج می‌كند.

بازار خودروی كوبا جان گرفت

در سالی كه گذشت دولت كوبا پس از چندین دهه خرید و فروش خودرو را در این كشور برای همه شهروندانش قانونی كرد. این اقدام دولت كوبا گامی دیگر به سمت اقتصاد آزاد محسوب می‌شود. فروش نامحدود خودروها در كوبا تا سال 1959 ادامه داشت اما پس از آن با انقلاب كمونیستی كوبا ممنوع شد.

بحران كارگری در بزرگترین خودروساز هند

در سالی كه گذشت بزرگترین كارخانه خودروسازی هند بحران كارگری شدیدی را پشت سر گذاشت. بحرانی كه نزدیك به یك ماه به طول انجامید و 150 میلیون دلار زیان روی دست صاحبان كارخانه گذاشت. كارگران شركت موراتی سوزوكی هند متهم به كم كاری شده بودند كه در واكنش به دست اعتصابی یك ماه زدند. موراتی نزدیك به نیمی از بازار خودروهای هند را در اختیار دارد.

تیرگی در روابط سوزوكی و فولكس واگن

در همین حال طی سال 2011 روابط شركت سوزوكی موتور ژاپن و فولكس واگن آلمان رو به تیرگی گذاشت. شركت سوزوكی، فولكس واگن را متهم كرد با وجود شراكت با این شركت ژاپنی از تقسیم دستاوردهایش در زمینه فناوری هیبریدی خودداری می‌كند. سوزوكی در ادامه فولكس واگن را متهم كرد در صورت ادامه شرایط موجود شراكت دو ساله‌اش را با فولكس واگن پایان خواهد داد. در ادامه سوزوكی از فولكس واگن به یك دادگاه بین‌المللی در لندن شكایت كرد.

نانو آتش گرفت

تحقیقات درباره احتمال آتش سوزی خودروهای ولت برقی ساخت جنرال‌موتورز، ادامه آتش گرفتن نانو ارزان‌ترین خودروهای جهان، ساخت خودرویی منحصر‌ به ‌فرد توسط جنرال‌موتورز برای حل مشكل كمبود پاركینگ، حضور گوگل در عرصه صنعت خودروهای برقی، ساخت خودرو بدون نیاز به راننده توسط فولكس واگن و شكستن ركورد سریع‌ترین خودروی برقی جهان توسط محصول جدید پژو فرانسه از دیگر خبرهای مهم صنعت خودروسازی جهان در سال 2011 بودند.

چین حال آمریكا را گرفت!

در سالی كه گذشت چین در تصمیمی جنجالی تعرفه واردات خودرو را به این كشور افزایش داد. براین اساس چین تعرفه واردات خودرو را به این كشور به 21.5 درصد افزایش داد. این اقدام چین به شدت با اعتراض دولت آمریكا مواجه شد. اگرچه پیشتر آمریكا نیز تعرفه‌هایی را روی واردات لاستیكهای چینی اعمال كرده بود.

دولت آمریكا تهدید كرده كه از چین به سازمان جهانی تجارت شكایت خواهد كرد.

می باخ به آخر خط رسید

در سال 2011 شركت خودروسازی دایملر آلمان اعلام كرد كه پس از سالها زیان‌دهی و كاهش فروش می باخ، برند سوپر لوكس خود را تعطیل می‌كند. فروش می باخ زمانی تا هزار دستگاه نیز رفته بود اما این رقم به تدریج طی چند سال اخیر به شدت كاهش یافته و حتی به زیر 200 دستگاه رسید.

روس‌ها هم خودروی كم‌مصرف ساختند

در سالی كه گذشت صنعت خودروسازی روسیه شاهد چند اتفاق مهم بود. از جمله شركت روسی ماروشیا به رقیبی تازه برای تولیدكنندگان خودروهای اسپورت تبدیل شد. این شركت اعلام كرد كه قصد دارد با شركتهای پورشه و فراری در زمینه تولید خودروهای اسپورت رقابت كند و مدعی شده كه قیمت خودروهایش ارزان‌تر از این دو شركت صاحب سبك است.

از سوی دیگر روسها در سالی كه گذشت از نخستین خودروی كم مصرف ساخت خود نیز رونمایی كردند. نخستین خودروی كم مصرف روسیه با نام YO قرار است سال آینده میلادی روانه بازار شود. مجری پروژه ساخت این خودروی میخاییل پروخروف، میلیاردر روسی است.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
صنعت خودرو
عکس های مرتبط
1
2
3
4
5
6
7
نظر بینندگان
!
!
!