سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۱۶ | ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
راهکارهایی برای مقابله ترافیک و مدیریت شهری
۱۲:۱۶ | ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
اجاره خودرو

راهکارهایی برای مقابله ترافیک و مدیریت شهری

پرشین خودرو:رئیس شورای شهر تهران در افتتاحیه نشست شهرداران کلانشهرها، هم افزایی مدیریت شهری کلانشهرها و استفاده از ظرفیت دولت را راهکارهایی برای کاهش معضلات شهری و مشکلات مالی شهرداری ها دانست.

به گزارش پرشین خودرو به نقل ازمهر، محسن هاشمی در افتتاحیه نشست شهرداران کلانشهرها با بیان این که دو محور اصلی در رابطه با کلانشهرها مطرح است، گفت: تهدیدها و نگرانی عمومی شهروندان به ویژه در رابطه با زلزله، آلودگی هوا و سایر معضلات شهری و فصل بودجه و شکاف میان هزینه های مدیریت شهری و درآمد پایدار شهرداری ها وجود دارد.

وی ادامه داد: طبیعی است که اهمیت موضوع دوم، برای شهرداری ها به مراتب از موضوع اول بیشتر است، چرا که برطرف کردن دغدغه و نگرانی شهروندان در مورد ایمنی شهر و کاهش آلودگی هوا و توسعه حمل ونقل عمومی، هم نیاز به منابع مالی و اعتبارات خاص خود دارد و اگر مشکل شکاف میان درآمد پایدار مدیریت شهری و هزینه های اداره شهر برطرف نشود، امکان تخصیص اعتبار جهت اقدامات زیربنایی وموثر وجود ندارد.

به گفته هاشمی راهی که در پایتخت و بسیاری از کلانشهرها برای عبور از این چالش در گذشته استفاده می شده است، اتکا به درآمدهای ناپایدار مانند شهرفروشی و تراکم فروشی در نقاط منفی یا واگذاری املاک شهرداری مانند پارکها جهت جبران کسر بودجه است که گرچه این اقدامات آثار کوتاه مدت و محدودی در جبران کمبود نقدینگی شهرداری ها داشته اند اما آثار منفی وپیامدهای مخرب آن بر محیط زیست، ترافیک و الگوی زیست شهری قابل چشم پوشی نیست و یکی از دلایل افزایش مشارکت مردم در انتخابات اخیر شورای شهر و برگزیدن ترکیب متفاوتی از اعضای شوراهای کلانشهرها تغییر این رویه بوده است.

رییس شورای شهر تهران یاد آور شد: مدیریت شهری اگر می خواهد در دوره آینده ملزم به استفاده از روشهای گذشته در اتکا به درآمد ناپایدار نگردد باید تغییرات بنیادینی در سبد درآمد – هزینه خود ایجاد کند و از ظرفیتهای جدیدی استفاده کند.

هاشمی اضافه کرد: کلانشهرها در قوه مجریه و مقننه ظرفیت خوبی برای تعامل دارند، در دولت، یکی از یکی از کمیسیونهای نه گانه هیات وزیران، کمیسیون خاص امور کلانشهرها است که این کمیسیون با حضور ۹ نفر از اعضای دولت و رئیس شورای اسلامی و شهردار تهران تشکیل می گردد.

وی افزود: این کمیسیون می تواند بستری برای تحقق مطالبات و نیازهای کلانشهرها جهت تهیه وتصویب مقررات و مصوبات مورد نیاز وهمچنین تدوین پیش نویس لوایح جهت طرح در هیات وزیران باشد. تعامل با قوه مقننه ومجلس شورای اسلامی است که با حضور بیش از نیمی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از کلانشهرها، می توان مصوبات مورد نیاز یا اعتبارات را در بودجه تامین کرد. امروز ما راهی جز اتکا به درآمدهای پایدار نداریم و بهترین مسیر برای تحقق این درآمد پایدار، خدمت محوری است.

رئیس شورای شهر تهران تصریح کرد: در شیوه خدمت محوری، شهروندان به میزانی که از خدمات شهری استفاده می کنند هزینه می پردازند، باید بین خودروی که تردد آن در هفته به اندازه یک روز خودروی دیگر نیست در پرداخت عوارض شهری تفاوت باشد، باید سیستم کنترل ترافیک شهری، سیستم جمع آوری زباله و همه سیستم های خدمت رسانی شهری با سیستم درآمد پایدار یکپارچه شوند تا هم عدالت در هزینه – درآمد شهری برقرار شوند و شهروندان به میزان مشارکت در هزینه ها، در تامین درامد نیز شریک باشند وهم تناسب در میزان درامد فرد وارزش دارایی های وی و میزان سهم او در تامین درامد پایدار مشخص شود تا عوارض نوسازی یک واحد در شمال تهران با جنوب تهران یکسان نباشد.

وی ادامه داد: در رابطه با محور دغدغه های شهروندان یا معضلات شهر نیز می توانیم، سیستم یکپارچه وهم افزایی را بین کلانشهرهای مختلف کشور ایجاد کنیم. مسایلی چون پیش بینی زلزله و سنجش آسیب پذیری در مقابل آن یا سیستم حمل ونقل عمومی انبوه بر، نیاز به فن آوری هایی دارد که دسترسی به آن برای یک شهرداری به مراتب دشوارتر از مجموعه مدیریت کلانشهرهاست.

هاشمی اظهار کرد: در شرکت متروی تهران، در خصوص تولید واگن مترو انتقال تکنولوژی وتجربیات مفیدی وجود دارد که با توجه به اعتبارات متمرکزی که از صندوق توسعه ملی می تواند در اختیار کلانشهرها قرار گیرد امکان تسهیل در دسترسی کلانشهرها به تجهیزات و امکانات مورد نیاز از طریق هم افزایی امور در مدیریت یکپارچه کلانشهرها مقدور است.

رئیس شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: موضوع تکنولوژی بازیافت زباله و اقتصادی کردن آن جهت تبدیل شدن زباله از یک معضل وتهدید هزینه بر به یک فرصت درآمدزا نیز از همین گروه می باشد که در صورت تقویت کمیسیون امور کلانشهرها در هیات دولت و همیاری وهم افزایی مدیریت شهری کلانشهرها در قالب کارگروه های کاری مشترک قابل دسترسی می باشد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!