دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸
پرشین خودرو
سازمان هواپیمایی اجازه تأسیس ایرلاین جدید ندهد
۱۶:۰۴ | ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
ایرانسل 2
رئیس کمیسیون عمران مجلس:

سازمان هواپیمایی اجازه تأسیس ایرلاین جدید ندهد

پرشین خودرو:رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه ایرلاین‌های ناتوان بیشترین نارضایتی را در صنعت حمل‌ونقل هوایی ایجاد می‌کنند، گفت: تأخیرات زیاد پروازها موجب بروز نارضایتی برای مردم شده است.

به گزارش پرشین خودرو، محمدرضا رضایی‌‌ امروز در مراسم ورود دو فروند هواپیمای ATR به ناوگان ایران‌ایر اظهار داشت: هما به عنوان برند صنعت حمل‌ونقل هوایی این روزها با ورود هواپیماهای جدید شرایط مناسبی را تجربه می‌کند؛ این ایرلاین با وجود نیروهای قوی پیش از این دچار مشکلات فراوانی بود و به نوعی، نارضایتی در بدنه هما وجود داشت اما در ماه‌های اخیر شرایط این شرکت هواپیمایی مناسب شده است.

وی با بیان اینکه متوسط عمر ناوگان هوایی کشور امروز 23 سال است، گفت: این موجب شده است میزان تأخیرات پروازی بیش از اندازه استاندارد باشد و شاهدیم که تأخیرات زیاد پروازها موجب بروز نارضایتی برای مردم شده است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه ورود هواپیماهای جدید زمان تأخیرات پروازی را کاهش می‌دهد، گفت: ارتباط مناسبی بین کمیسیون عمران مجلس و صنعت حمل‌ونقل وجود دارد. اما صنعت حمل‌ونقل هوایی هنوز نتوانسته نقش اصلی خود را در جابه‌جایی بار و مسافر ایفا کند.

رضایی با بیان اینکه 50 درصد هواپیماهای موجود در ناوگان قابلیت پرواز مناسب با ظرفیت کشور را ندارد، گفت: سهم حمل‌ونقل هوایی در جابه‌جایی بار و مسافر کشور حدود یک درصد است که این رقم باید افزایش یابد.

وی با بیان اینکه رغبت مردم به استفاده از هواپیما افزایش یافته است، گفت: بیش از 50 فرودگاه در کشور داریم که تعدادی از آنها بلااستفاده مانده است در حالی که هزینه‌های نگهداری زیادی دارند و در بسیاری از شهرستان‌ها تقاضای پرواز وجود دارد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس تأکید کرد:‌ همین هواپیماهای کوتاه‌برد ATR می‌تواند به فرودگاه‌های کوچک‌تر با مسافر کمتر خدمات دهد.

رضایی گفت: ضرورت دارد تأخیرات پروازی را کاهش دهیم و با برقراری پرواز به نقاط محروم و شهرستان‌های کوچک، رضایت عمومی را افزایش دهیم.

وی با تأکید بر لزوم اصلاح ساختاری مالی هما اظهار داشت: ایران‌ایر معادل خدمات‌دهی به 100 فروند هواپیما نیروی انسانی دارد و باید حداقل 100 فروند هواپیما در هما پرواز کند تا هزینه‌های جاری این شرکت تأمین شود. در حالی که امروز هما برای تأمین هزینه‌های جاری خود از ظرفیت‌های دیگر وزارت راه و شهرسازی استفاده می‌کند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر لزوم برندسازی در صنعت حمل‌ونقل هوایی و کاهش تعداد شرکت‌های هواپیمایی، گفت: در همین کشورهای حاشیه خلیج فارس که برخی از آنها 20 برابر ما هواپیما دارند و 50 برابر ما پرواز می‌کنند حداکثر 6 شرکت هواپیمایی وجود دارد در حالی که در ایران هر کس مایل بود ایرلاین را تأسیس کند به دنبال مجوز می‌رود، 20 شرکت هواپیمایی در کشور داریم که برخی از آنها با دو فروند هواپیمای 20 تا 25 ساله پرواز می‌کنند که بروز مشکلات فراوان در چنین پروازهایی موجب نارضایتی مردم می‌شود.

رضایی‌ اضافه کرد:‌ اگر چهار شرکت هواپیمایی قوی با کادر متخصص و تعداد هواپیماهای نو و مناسب داشته باشیم بهتر از این هواپیماهای فرسوده و تعدد ایرلاین‌ها است؛ سازمان هواپیمایی در این‌باره توجه داشته باشد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس تأکید کرد: ایرلاین‌های ناتوان بیشترین نارضایتی را در صنعت حمل‌ونقل هوایی ایجاد می‌کنند.

نظر بینندگان
!
!
!