جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷
پرشین خودرو
رونمایی از طرح ملی تعویض مخازن فرسوده خودروهای گازسوز
۱۶:۳۷ | ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
اجاره خودرو

رونمایی از طرح ملی تعویض مخازن فرسوده خودروهای گازسوز

پرشین خودرو:رییس دبیرخانه دائمی سی ان جی کشور گفت: روزانه 20 میلیارد تومان معادل 12 میلیون لیتر از جیب خانوارها خارج می شود، اجرای طرح ملی تعویض مخازن فرسوده خودروهای گازسوز و بالای 10 سال علاوه بر اینکه از واردات بنزین جلوگیری می کند، صادرات را نیز رونق می بخشد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایسنا، محسن مشایخی امروز (دوشنبه) در نشست خبری به مناسبت رونمایی از طرح ملی تعویض مخازن فرسوده خودروهای گازسوز و بالای 10 سال اظهار کرد: از سال 1382 این طرح اجرا شد و اکنون پنج میلیون و 300 هزار مخزن و خودروی دوگانه‌سوز در سطح کشور داریم.

وی با بیان اینکه مصالحی که برای اجرای این طرح استفاده می شد وارداتی بود و بومی سازی نشده بود که منجر به اتفاقات گوناگونی شده بود، افزود: از سال 86-87 بومی‌سازی این طرح آغاز شد و در حال حاضر ایران تنها مخزن ساز در خاورمیانه است که در تولید این مخازن به جای لوله از ورق استفاده می کند.

رییس دبیرخانه دائمی سی ان جی کشور با بیان اینکه از هر سو به این طرح بنگریم برای مردم و مسئولان منفعت دارد، اظهار کرد: از جمله منافع و اهداف این طرح جلوگیری از خروج ارز و تامین امنیت شهروندان و همچنین ایجاد 24 هزار فرصت شغلی است و این طرح مانع از خروج 30میلیون دلار از کشور شده است.

مشایخی با بیان اینکه در استان اصفهان باید بسیار هوشیارانه عمل کرد، اظهار کرد: این مخازن تا 15 سال گارانتی دارد و این طرح سال به سال تا زمانی که حوادث ناشی از خودروهای گازسور به صفر برسد و هیچ حادثه و انفجاری نباشد، ادامه پیدا خواهد کرد، البته CNG به موتور ماشین ضرر نمی رساند تنها باید روش استفاده از آن را بلد باشیم.

وی با بیان اینکه این طرح برای امنیت و منافع اقتصادی جامعه بسیار مهم است، تصریح کرد: 300 میلیارد تومان در سال از منابع داخلی پست بانک به این طرح اختصاص داده شده است و در حرکت بودن این میزان بودجه منافع اقتصادی فراوانی را به همراه دارد.

رییس دبیرخانه دائمی سی ان جی کشور با بیان اینکه در حال حاضر روزانه 12 میلیون لیتر بنزین وارد می کنیم در صورتی که به گفته مقام معظم رهبری نیازی به واردات نداریم، اظهار کرد: روزانه 20 میلیارد تومان معادل 12 میلیون لیتر از جیب خانوارها خارج می شود و در آینده این طرح علاوه بر اینکه از واردات جلوگیری می کند، صادرات را نیز رونق می بخشد.

مشایخی با تاکید بر اینکه اینجا میدان مبارزه است و اکنون باید همکاری را آغاز کرد و برای موفقیت این طرح تلاش کرد، افزود: در ایران بزرگ ترین منابع گازی را داریم و در مصرف CNG مقام دوم را در دنیا داریم و بهترین متخصصان در ایران حضور دارند که باید از این ظرفیت استفاده کرد.

وی گفت: وقتی اجرای طرح ایمن سازی شود دیگر ترسی برای استفاده از آن نیست و تنها باید برای روش استفاده از این خودروها فرهنگسازی شود که یکی از رسالت های دبیرخانه فرهنگسازی در خصوص نحوه استفاده از این مخازن است.

رییس دبیرخانه دائمی سی ان جی کشور گفت: قشر ضعیف جامعه بیشتر از خودروهای دوگانه سوز استفاده می کنند، اما هزینه خرید مخزن برای آنها سنگین بود، به همین دلیل تصمیماتی در این خصوص در دبیرخانه برای این طرح گرفته شد.

مشایخی با بیان اینکه سودجویان در پی منع از انجام این طرح هستند، اظهار کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید بر اجرای این طرح دارند و حضور وی یکی از انگیزه های اجرای این طرح است.

نظر بینندگان
!
!
!