چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
پرشین خودرو
برف و کولاک در جاده‌های کوهستانی
۱۵:۲۷ | ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
iran zamin2

برف و کولاک در جاده‌های کوهستانی

پرشین خودرو:وقوع کولاک در جاده‌های کوهستانی شمال‌غرب، غرب و دامنه‌ البرز به سبب بارش برف و وزش باد، تا فردا دور از انتظار نیست.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از فارس، براساس آخرین نقشه‌های پیش‌یابی و هواشناسی، سامانه بارش‌زایی که وارد کشور شده، در حال فعالیت است و عمده فعالیت این سامانه به شکل بارش باران، در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف، وزش باد شدید موقت و کاهش نسبی دما، است.

گستره فعالیت این سامانه در نواحی غرب، شمال غرب، جنوب غرب، دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی، برخی مناطق مرکزی، سواحل دریای خزر و دامنه‌ جنوبی البرز است و با حرکت به سمت شرق به‌تدریج مناطق شمال شرق کشور را نیز فرا می‌گیرد.

از اوایل وقت روز چهارشنبه این سامانه بیشتر در سواحل شرقی و مرکزی خزر، دامنه‌های شرقی البرز و شمال شرق کشور فعال خواهد بود و از اواخر وقت از کشور خارج می‌شود.

روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در جاده‌های کوهستانی شمال‌غرب، غرب و دامنه‌های البرز به سبب بارش برف و وزش باد، وقوع کولاک دور از انتظار نیست.

امروز و چهارشنبه در مناطقی از شرق و جنوب شرق کشور وزش باد شدید رخ خواهد داد، احتمال خیزش گردوخاک در پاره‌ای از این مناطق وجود دارد؛ از اواخر وقت روز سه‌شنبه و روز چهارشنبه دریای خزر و از امشب و روزهای چهارشنبه و پنجشنبه خلیج فارس و تنگه هرمز مواج خواهد بود‌‌؛ ارتفاع موج بین 1.5 تا 2 متر پیش‌بینی می‌شود، حداکثر ارتفاع موج از بعدازظهر چهارشنبه تا صبح پنجشنبه در مناطق مرکزی و شرق خلیج فارس بین 2 تا 3 متر برآورد می‌شود، طی این مدت جهت تردد ایمن قایق‌های تفریحی، شناورهای سبک و نیمه سنگین احتیاط لازم به عمل آید.

روز پنجشنبه در اغلب مناطق کشور جو پایداری حاکم می‌شود، مجددا از جمعه بعدازظهر فعالیت سامانه بارش‌زای دیگری از مناطق غربی کشور آغاز می‌شود.

از لحاظ تغییرات دما، امروز سه‌شنبه در نیمه غربی کشور، نواحی مرکزی، استان‌های حاشیه دریای خزر و شمال شرق دمای هوا 4 تا 8 درجه و سپس روز چهارشنبه در نیمه شرقی کشور 6 تا 10 درجه کاهش می‌یابد؛ روز چهارشنبه اغلب نقاط کشور به جز مناطقی از شرق کشور دما نسبت به روز سه‌‌شنبه به‌طور قابل ملاحظه افزایش می‌یابد.

‌آسمان تهران فردا صاف تا کمی ابری و وزش باد گاهی وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود، بیشینه و کمینه دما فردا در تهران به ترتیب 10 و 2 درجه خواهد بود.

روز آینده بندرعباس با بیشینه دمای 25 درجه بالای صفر گرم‌ترین مرکز استان و شهرکرد با کمینه دمای 9 درجه زیر صفر سردترین مراکز استان خواهد بود.

میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی تا روز هشتم دی‌ماه 28.8 میلی‌متر ثبت شد، میزان بارش در سال گذشته در این بازه زمانی 47.8 میلی‌متر بود، بنابراین تا این تاریخ بارش سال جاری 60 درصد بارش سال گذشته‌ است.

بیشترین میزان بارش در هفته چهاردهم سال زراعی 96-97 متعلق به‌ نورآباد در استان لرستان به میزان 25.9 میلی‌متر بوده است.

برچسب ها:
جاده های کشور
نظر بینندگان
!
!
!