یكشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
پرشین خودرو
۰۰:۲۷ | ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
iran zamin2

مسجدی با۲۰۰۰سال قدمت+عکس

پرشین خودرو: مسجد «تاریخانه» دامغان که قدمت آن به قرن دوم هجری قمری بر می‌گردد با قدمتی دو هزار ساله در شهر دامغان، معروف به شهر صد دروازه واقع شده است.‌

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایسنا، مسجد تاریخانه نمونه‌ای زیبا و کامل از مساجد قرون اولیه‌ی اسلامی در ایران است و بر پایه تحقیقات باستان‌شناسی بعد از مسجد فهرج یزد که قدیمی‌ترین مسجد ایران و مربوط به قرن اول هجری است، از نظر قدمت دومین مسجد قدیمی در بین مساجد کهن ایران‌ را دارد.

به گزارش ایسنا، قدمت این مسجد که در شهر تاریخی دامغان و صد دروازه واقع شده به قرن دوم هجری قمری بر می‌گردد و قدمتی بیش از 1200 ساله دارد و تحقیقات نشان می‌دهد که بر روی بنایی تاریخی مربوط به پیش از اسلام که قدمت آن را بیش از 2000 سال دانسته اند بنا شده است.

 تاریخانه دامغان یکی از کهن ترین بناها در شیوه خراسانی است و جزء نخستین مساجد ایران است که در فضای آن مناره ساخته شده است. در زمان بازسازی مسجد در قرن سیزدهم هجری، به جای طاق‌های مازه دار(بیضوی) اصلی که اغلب فرو ریخته بودند، طاق‌های نوک تیز جناغی(تیزه دار) بنا شده است.

در دوره سلجوقی، مناره دایره شکل دیگری به مسجد اضافه می گردد که دارای کتیبه‌ای به خط کوفی مشتمل بر آیات قرآنی( لا اله الا الله و...) بوده که به نام بانی آن، بختیار، فرزند محمد نامگذاری شده است. ارتفاع کنونی این مناره 26 متر است و 86 پله دارد، مناره مسجد تاریخانه در سال 420 هجری به مجموعه اضافه شد و دارای تزئینات آجری بسیار زیبه به شیوه سلجوقی است.

مسجد تاریخانه دامغان در 15 دی ماه 1310 ه.ش به شماره 80 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. روز 15 دی ماه که همزمان با سالروز ثبت تاریخانه در فهرست آثار ملی است، به عنوان "روز مسجد تاریخانه دامغان" نامگذاری شده است و تلاش بر این است که ثبت جهانی نیز شود.


انتهای پیام

 

نظر بینندگان
!
!
!