جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷
پرشین خودرو
 تعرفه واردات خودرو ها در کمیسیون ماده یک بازنگری می شود
۱۱:۵۰ | ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
اجاره خودرو
رئیس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد؛

تعرفه واردات خودرو ها در کمیسیون ماده یک بازنگری می شود

پرشین خودرو:رئیس سازمان توسعه تجارت اگر قرار باشد تصمیم جدیدی در مورد تعرفه واردات خودروهای هیبریدی گرفته شود این تصمیم باید در کمیسیون ماده یک اتخاذ شود.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از فارس، مجتبی خسروتاج امروز در حاشیه جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در جمع خبرنگاران در مورد اینکه آیا امکان بازنگری تعرفه واردات خودرو وجود دارد، گفت: احتمال بازنگری تعرفه برای هر کالایی وجود دارد، اما قرار نیست مرتب در مورد تعرفه بازنگری انجام شود، زیرا کار بیهوده‌ای است و باید نظام تعرفه‌ای ثبات داشته باشد.

رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: من نمی‌توانم تایید کنم که در کوتاه مدت تعرفه واردات خودرو تغییر کند.

وی بیان داشت: روال بدین گونه است که در پایان هر سال کمیسیون ماده یک در مورد جدول تعرفه جلسات برگزار می‌کند و اگر لازم باشد، در این زمینه کمیسیون ماده یک تصمیم‌گیری می‌کند.

خسروتاج اظهار داشت: 100 درصد دولت معتقد است که باید به موضوع پاکیزی هوا توجه جدی شود و قطعا به سمت استفاده از خودروهایی که کمتر از گاز فسیلی استفاده کنند، تایید دارد.

وی با بیان اینکه متخصصان فن در مورد تعرفه واردات خودرو نظر داده‌اند، گفت: اگر قرار باشد تصمیم جدیدی در مورد تعرفه واردات خودروهای هیبریدی گرفته شود این تصمیم باید در کمیسیون ماده یک اتخاذ شود و اگر مطلبی باشد، حتما متخصصان این صنعت در این رابطه تصمیم گیری می‌کنند.

وی در پاسخ  مبنی بر اینکه افزایش تعرفه خودروهای هیبریدی به دلیل فشار ذینفعان مصرف بنزین بوده است، گفت: اهل فن در مورد سود بازرگانی خودروهای هیبریدی تصمیم گیری کرده‌اند، اما ما در کمیسیون ماده یک فضا را برای نقد و اصلاح آماده می‌کنیم و اگر لازم باشد، پیشنهادات لازم را ارائه می‌دهیم.

*عوامل سوء استفاده از کارت بازرگانی

وی بیان داشت: وقتی نظام های مالیاتی و تامین اجتماعی و هزینه‌هایی که این کارت‌ها به وجود می آورند، بنابراین طبیعی است که عده‌ای سود جو به جای استفاده از کارت بازرگانی خود از کارت بازرگانی دیگری استفاده کنند.

خسرو تاج بیان داشت: اگر صدور کارت های بازرگانی بسیار سخت‌گیرانه شود، به این ترتیب مانعی برای فعالان اقتصادی به وجود می‌آید و بنابراین باید در صدور کارت زیاد دقت کرد و براساس ضوابط تعیین شده برای صدور کارت اقدام کرد، تا افراد نااهل نتوانند کارت بازرگانی اخذ کنند.

وی گفت: بنابراین اگر در بخش نظام مالیاتی، و سیستم تامین اجتماعی در این بخش‌ها فشار سنگین باشد، باعث می شود برخی فعالان اقتصادی در مسیر درست حرکت نکنند و به سمت استفاده از کارت سایر افراد حرکت کنند.

خسروتاج بیان داشت: در طی سه سال گذشته مرتب به هم استان ها، اتاق های بازرگانی و سازمان های وزارت صنعت و معدن گفته شده که کارت های بازرگانی صادر شده پایش شود و اگر کسی که کارت دریافت کرده که دارای ضوابط صدور کارت بازرگانی نبوده آن کارت بازرگانی حتما باطل شود.

وی افزود: تا امروز حداقل هزار کارت بازرگانی به دلیل عدم داشتن ضوابط مصوب دارنده کارت بازرگانی باطل شده است و فکر می کنم، ضمن اصلاحات جزئی در آئین نامه، اصل موضوع برای صدور کارت بازرگانی اجرای درست است، تا کارت بازرگانی برای نا اهلان صادر نشود.

نظر بینندگان
!
!
!