شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۵:۰۴ | ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
تشویق مردم به استفاده از خودروهای هیبریدی
۱۵:۰۴ | ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
اجاره خودرو
یک نماینده مجلس؛

تشویق مردم به استفاده از خودروهای هیبریدی

پرشین خودرو: تدبیری که همه صاحبنظران بر آن صحه گذارده‌اند استفاده از انرژی‌های پاک نظیر خودروهای هیبریدی هست، خودروهای که در روزهای اخیر رشد ١٠٠٠ برابری عوارض ورودی را داشته است.

به گزارش پرشین خودرو، موضوع آلودگی هوای کلان شهر‌ها معضلی برای شهرهای مدرن و صنعتی به حساب می‌آید که عدم چاره اندیشی به موقع درباره آن این معضل هم اینک به یک ابر چالش مدیریت شهری تبدیل شده که هزینه‌های سنگینی را برای دولت، مردم و شهرداری دربرداشته است.

بررسی‌ها و آمار کار‌شناسی موجود از شاخص‌های آلایندگی، میزان آلاینده‌ها و ذرات معلق موجود در هوا را به تفکیک نشان می‌دهد و بر این اساس امروز می‌دانیم که ۷۰ درصد سهم آلودگی هوای شهری همانند تهران برخواسته از خودروهاست که در این میان حمل و نقل عمومی، اتوبوس‌ها و مینی بوس‌ها، سهم ۳۴ درصدی از ذرات معلق در برابر سهم ۳ درصدی خودروهای شخصی از ذرات معلق را دارا هستند.

توجه به اطلاعات و گزارشات مرتبط با موضوع آلودگی هوا نکاتی را به ذهن متبادر می‌کند اینکه میزان ذرات معلق آلاینده اتوبوس‌ها و مینی بوس‌ها بیش از ده درصد بیشتر از خودروهای شخصی است، میزان حمل و نقل عمومی موجود صرفاً نیاز ۴۰ درصد از جمعیت شهر را برای سفرهای درون شهری جوابگوست این در شرایطی است، که در تعاریف اقتصادی خیابان کالای عمومی محسوب می‌شود که استنثناناپذیر و رقابت ناپذیر است، این بدان معناست که نباید برای استفاده از کالای عمومی هزینه‌ای از مردم گرفت و آن را تبدیل به کالای خصوصی کرد.

تدبیری که همه صاحبنظران بر آن صحه گذارده‌اند استفاده از انرژی‌های پاک نظیر خودروهای هیبریدی هست، خودروهای که در روزهای اخیر رشد ١٠٠٠ برابری عوارض ورودی را داشته است.

تراکم فروشی راهی برای پوشش کاستی‌های درآمد شهرداری‌ها شناخته شده در حالی که ارتفاع سازی‌های غرب تهران سدی در برابر جریان هوا از این محل است و هزینه‌هایی که بر سلامت هوای شهر وارد می‌کند، بسیار بیشتر از درآمد خواهد بود که صرفه اقتصادی ندارد.

این موضوعات در شرایطی بروز می‌کند که فرهنگ سازی لازم نه توسط نهاد متولی فرهنگ و نه نهاد آموزشی و نه خانواده‌ها به عنوان اولین محل فرهنگ پذیری کودکان صورت نپذیرفته است.

با نگاه اجمالی در نکات برشمرده شده به صراحت ملاحظه می‌شود که رویه‌های جاری وضع شده بیشتر رویکردهای کوتاه مدت بوده و اجماع و یکپارچگی در اتخاذ تصمیم‌ها و راهبردهای اجرایی در میان نهاد‌ها و دستگاه‌های ذیمدخل وجود ندارد و امروز نیز پیشنهادی مطرح شده است که در شرایط تنگنای اقتصادی موجود از یکسو و نبود زیرساخت‌های مورد نیاز حمل‌و‌نقل عمومی لازم برای شهروندان، فشار و هزینه مالی طرح بر مردم وارد می‌شود که ضروری است بازنگری لازم در این بخش از طرح صورت پذیرد و طرحی در راستای افزایش زمینه بهره‌گیری از خودروهای هیبریدی در کشور مهیا شود.

فاطمه ذوالقدر (نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی)

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
مجلسهیبریدی
نظر بینندگان
!
!
!