سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۰۲:۲۴ | ۱۳۹۶/۱۰/۳۰
موتورسیکلت‌ نسبت به خودروهای سواری 4 برابر بیشتر آلودگی دارد
۰۲:۲۴ | ۱۳۹۶/۱۰/۳۰
اجاره خودرو
طبق اعلام آمارهای رسمی؛

موتورسیکلت‌ نسبت به خودروهای سواری 4 برابر بیشتر آلودگی دارد

پرشین خودرو: در‌حالی‌‌که همواره از خودروهای شخصی به‌عنوان یکی از مقصران اصلی آلودگی هوا یاد می‌شود، آمارهای رسمی نشان می‌دهند سهم اصلی در سیاهی آسمان را در مجموع، خودروهای سنگین، اتوبوس‌ها و موتورسیکلت‌های کاربراتوری ایفا می‌کنند.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از دنیای اقتصاد، براساس آمارهای موجود، آنچه در حال حاضر به‌عنوان آلودگی هوا از آن یاد می‌شود، بیشتر ذرات معلق هستند، ذراتی که ۷۰ درصدشان از طریق خودروها ایجاد می‌شود. در این بین، خودروهای سواری شخصی تنها ۴/ ۱ درصد سهم دارند و این در شرایطی است که تقصیر اصلی بر گردن خودروهای سنگین با سهم ۴/ ۲۲ درصدی است.

همچنین موتورسیکلت‌ها نیز با سهمی حدود ۱۰ درصد، سهم قابل‌توجهی در آلودگی هوا دارند، به‌خصوص مدل‌های کاربراتوری که کماکان در خیابان‌ها بدون هیچ محدودیتی تردد می‌کنند. در این مورد اما «ایسنا» نیز در گزارشی به نقش موتورسیکلت‌ها در آلودگی هوا پرداخته است.

بر این اساس، با توجه به اینکه بالغ بر ۸۵ درصد میزان آلایندگی هوا در تهران به ناوگان حمل‌ونقل مربوط می‌شود، موتورسیکلت‌های کاربراتوری به‌عنوان وسایل نقلیه تک سرنشین سهم بسزایی در افزایش آلودگی هوای پایتخت ایفا می‌کنند. به گفته رئیس اداره خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت سهم موتورسیکلت‌ها در آلایندگی هوا حدود ۱۰ درصد است. یکی از اساسی‌ترین مشکلات موتورسیکلت کاربراتوری این است که میزان آلایندگی آنها پایدار نبوده و کاربر می‌تواند میزان مصرف این وسیله نقلیه را دستخوش تغییر کند و بر میزان آلایندگی هوا بیفزاید.

این در حالی است که موتورسیکلت‌های انژکتوری دارای ثبات و پایداری در سوخت‌رسانی هستند و همان مشخصات اولیه خود را در زمان تولید کارخانه‌ای حفظ می‌کنند و تا پایان عمر خود با همین ویژگی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند تا کاربر نتواند آنها را دچار تغییر کند. طبق آمار از ۱۱ میلیون موتورسیکلت در کشور ۵/ ۳ میلیون موتورسیکلت در تهران جابه‌جا می‌شوند که تا قبل از سال ۱۳۹۶ تمامی آنها کاربراتوری بودند. حتی پس از مصوبه هیات وزیران به‌منظور تولید موتورسیکلت‌های انژکتوری به جای موتورسیکلت کاربراتوری از ابتدای سال جاری نیز طی ۶ ماه نخست تنها ۴۸ هزار موتورسیکلت انژکتوری تولید شده است.

این در حالی است که عمده تولید موتورسیکلت در نیمه نخست سال بوده و تنها ۲۵ درصد تولید این وسیله نقلیه در ۶ ماه دوم سال مدنظر قرار می‌گیرد. صحبت‌های نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران اما در این رابطه قابل‌تامل است، اینکه یک موتورسیکلت کاربراتوری چهار برابر یک خودرو ایجاد آلودگی می‌کند و اکثر موتورسیکلت‌هایی که در سطح شهر تردد می‌کنند، کاربراتوری هستند.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
موتورسیکلت
نظر بینندگان
!
!
!