شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۴۲ | ۱۳۹۰/۱۰/۲۱
جزئیات توزیع بنزین و گازوئیل یورو4+جدول
۱۲:۴۲ | ۱۳۹۰/۱۰/۲۱
اجاره خودرو

جزئیات توزیع بنزین و گازوئیل یورو4+جدول

پرشین خودرو: همزمان با آغاز توزیع آزمایشی بنزین و گازوئیل یورو 4 در تهران تا هفته آینده، پیش بینی می‌‌شود تا فروردین ماه سال آینده روزانه 50 میلیون لیتر بنزین و گازوئیل اروپایی در سطح کشور عرضه شود.

به گزارش «پرشین خودرو»، همزمان با بهره برداری از طرح توسعه پالایشگاه‌های نفت تهران، امام خمینی شازند و آبادان، ظرفیت تولید بنزین و گازوئیل کم گوگرد و با استانداردهای یورو 4 و 5 اتحادیه اروپا در سطح کشور فراهم شده است.

هفته آینده و برای نخستین بار به طور آزمایشی عرضه بنزین و گازوئیل با استاندارد یورو 4 در برخی از جایگاه‌های سوخت تهران آغاز می شود و پیش بینی حاکی از آن است که تا اوایل سال آینده امکان توزیع به طور متوسط روزانه حدود 50 میلیون لیتر سوخت با استاندارد یورو 4 و 5 در سطح کشور فراهم شود.

در حال حاضر به طور همزمان هفت طرح افزایش ظرفیت تولید بنزین با استاندارد یورو چهار و پنج اتحادیه اروپا در سطح پالایشگاه‌های نفت تهران، آبادان، امام خمینی شازند، لاوان، اصفهان، تبریز و بندرعباس در حال اجرا است.

پیگیری ها از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران نشان می دهد که تا پایان سالجاری طرحهای جدید بنزین سازی در پالایشگاه آبادان با ظرفیت تولید روزانه حدود 3.9 میلیون لیتر، پالایشگاه تهران با ظرفیت تولید 1.8 میلیون لیتر و پالایشگاه شازند با ظرفیت تولید 11 میلیون لیتر بنزین فراهم می شود.

در مجموع با احتساب طرحهایی که از ابتدای سالجاری تاکنون راه اندازی شده اند ظرفیت تولید بنزین با استاندارد یورو چهار و پنج کشور تا اسفند ماه امسال از مرز 20 میلیون لیتر در روز عبور می کند.

از سوی دیگر، تا اواسط سال آینده هم طرحهای جدید افزایش ظرفیت تولید بنزین با استاندارد یورو 4 و 5 اتحادیه اروپا در پالایشگاههای نفت لاوان و اصفهان به ترتیب با ظرفیت تولید روزانه 2 و 1.8 میلیون لیتر در مدار بهره برداری قرار می گیرد. ضمن آنکه بنزین سازی پالایشگاه بندرعباس هم با ظرفیت تولید 2.5 میلیون لیتر بنزین تا پایان سال 91 راه اندازی می‌شود.

نام پروژه

زمان بهره برداری

ظرفیت تولید بنزین یورو

بنزین سازی پالایشگاه آبادان

اسفند90

3.9 میلیون لیتر

بنزین سازی و بهینه سازی پالایشگاه تهران

بهمن 90

1.8 میلیون لیتر

طرح توسعه پالایشگاه شازند

بهمن 90

11.2 میلیون لیتر

طرح توسعه پالایشگاه لاوان

بهار 91

1.9 میلیون لیتر

بنزین سازی پالایشگاه اصفهان

بهار 91

1.8 میلیون لیتر

بنزین سازی پالایشگاه تبریز

بهار 91

900 هزار لیتر

بنزین سازی پالایشگاه بندرعباس

بهمن 91

2.5 میلیون لیتر

جزئیات توزیع بنزین و گازوئیل یورو 4

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران قصد دارد هفته آینده و همزمان با فرا رسیدن روز هوای پاک حدود 19 میلیون لیتر بنزین و گازوئیل با استاندارد یورو 4 را در سطح جایگاه‌های سوخت تهران توزیع کند.

جلیل سالاری درباره جزئیات توزیع بنزین با استاندارد یورو4 اتحادیه اروپا با بیان اینکه در حال حاضر بنزین با استاندارد ملی در سطح کشور توزیع می شود، گفت: در سال جهاد اقتصادی و با راه اندازی طرح‌های مختلف بنزین سازی، بهینه سازی و بهبود کیفیت در پالایشگاه‌های مختلف نفت همچون آبادان، تهران و امام خمینی شازند امکان عرضه بنزین و گازوئیل یورو4 فراهم شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی یکی از دستاوردهای عرضه بنزین با استاندارد یورو4 را ارتقای درجه آرام سوزی (اکتان) اعلام کرد و افزود: بر این اساس به تدریج بنزین با اکتان 90 جایگزین بنزین معمولی با اکتان 87 در سطح جایگاهها می شود.

وی با اشاره به کاهش میزان آروماتیک و ترکیبات گوگردی در بنزین و گازوئیل با استاندارد یورو4 بیان کرد: پیش بینی می شود تا سی ام دی ماه سالجاری و همزمان با روز هوای پاک به صورت آزمایشی توزیع بنزین و گازوئیل با استاندارد یورو4 در سطح جایگاههای تهران آغاز شود.

این مقام مسئول با اعلام اینکه بر این اساس برای مدت یک روز و به طور آزمایشی 9 میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو4 در برخی از جایگاههای تهران توزیع می شود، تبیین کرد: هم اکنون انتقال بنزین تولیدی با استاندارد یورو4 از پالایشگاه نفت امام خمینی شازند به انبار نفت ری و سپس جایگاهها در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با تاکید بر اینکه این اقدام به صورت نمادین و همزمان با روز هوای پاک انجام می شود، یادآور شد: پیش بینی می شود از اوایل سال آینده با اجرا، تکمیل و بهره برداری از چند طرح جدید پالایشگاهی بخش عمده ای از بنزین کشور با استاندارد یورو 4 توزیع شود.

این مقام مسئول همچنین از توزیع روزانه 20 میلیون لیتر بنزین یورو4 از اواسط سال آینده در سطح جایگاههای کشور خبر داد و افزود: به تدریج میزان عرضه و توزیع بنزین یورو 4 با تکمیل و راه اندازی طرح های جدید پالایشگاهی افزایش می یابد.

سالاری همچنین با اشاره به توزیع حدود 10 میلیون لیتر گازوئیل با استاندارد یورو 4 در روز 29 دی روز هوای پاک در

سطح جایگاههای استان تهران تصریح کرد: گازوئیلی که از استاندارد یورو 4 برخوردار بوده دارای کمترین میزان گوگرد (50 پی.پی.ام) است.

وی با تاکید بر اینکه گازوئیل یورو4 در بخش ناوگان حمل و نقل عمومی همچون ناوگان عمومی اتوبوسرانی و مینی بوس توزیع خواهد شد تاکید کرد: همچنین بر اساس برنامه زمانبندی از اوایل سال 1391 امکان توزیع روزانه 27 تا 30 میلیون لیتر گازوئیل کم گوگرد با استاندارد یورو 4 در سطح کشور فراهم می شود.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه در شرایط فعلی به طور متوسط روزانه 48 تا 50 میلیون لیتر گازوئیل در بخش ناوگان حمل و نقل مصرف می شود خاطر نشان کرد: با توزیع روزانه 30 میلیون لیتر گازوئیل یورو 4 حدود 65 درصد مصرف ناوگان حمل و نقل کشور پوشش داده می شود.

وی همچنین خواستار ارتقای کیفیت در تولید خودروهای ساخت داخل همزمان با توزیع بنزین و گازوئیل یورو 4 شد و تاکید کرد: باید شرکت های خودروساز تولید خودروهای داخلی را به گونه ای طراحی کنند که امکان استفاده بهینه از سوخت با استاندارد یورو 4 و 5 فراهم شود.

کاهش سهم گوگرد در ترکیب بنزین و گازوئیل ایران

به گزارش مهر، یکی از سیاست‌های کلان وزارت نفت کاهش میزان گوگرد موجود در فرآورده های نفتی است، بر این اساس با اجرای طرحهای بهینه سازی در پالایشگاههای موجود نفتی و جداسازی گوگرد موجود در فرآورده های نفتی، ظرفیت تولید این محصول جانبی پالایشگاههای نفتی افزایش می یابد.

حمیدرضا سیدجعفری مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اعلام اینکه در حال حاضر به طور متوسط روزانه 528 تن گوگرد در هفت پالایشگاه نفت تولید می شود به مهر گفت: با بهره برداری از طرحهای بهینه سازی پالایشگاههای موجود نفتی در مجموع ظرفیت تولید گوگرد پالایشگاهها به بیش از دوهزار تن در روز افزایش می یابد.

وی با اعلام اینکه با راه اندازی واحدهای تصفیه گازوئیل(GHT) و نفت سفید (KHT) در طرحهای بهینه سازی و بنزین سازی پالایشگاههای موجود میزان گوگرد فرآورده‌های نفتی به حداقل کاهش می یابد، اظهار داشت: با راه‌اندازی پنج طرح بهینه سازی در پالایشگاههای آبادان، تهران، اصفهان، لاوان و شازند به ترتیب 110، 650، 30، 358 و 640 تن گوگرد بیشتری از فرآورده نفتی استحصال خواهد شد.

این مقام مسئول همچنین با یادآوری اینکه با راه اندازی طرحهای بنزین سازی در پالایشگاههای آبادان و بندرعباس روزانه به ترتیب 100 و 120 تن گوگرد به مجموع تولید گوگرد کشور افزوده می شود، بیان کرد: به این ترتیب با راه اندازی طرحهای افزایش ظرفیت و ارتقا کیفیت در پالایشگاههای موجود تولید گوگرد حدود 4 برابر افزایش می یابد.

وجود هفت پالایشگاه نفت با عمر بالای 30 سال در کشور موجب شده ایران عنوان یکی از کهن سال ترین صنایع پالایش نفت جهان را یدک بکشد.

از ابتدای برنامه چهارم توسعه با احیای نهضت پالایشگاه سازی برنامه های گسترده ای برای افزایش ظرفیت، بهبود کیفیت و تکمیل زنجیره ارزش فرآورده های مختلف نفتی در سبد پالایش نفت ایران تعریف و اجرایی شد.

در حال حاضر ایران با در اختیار داشتن یک میلیون و 765 هزار بشکه ظرفیت پالایش نفت یکی از بزرگترین پالایشگرهای نفت خاورمیانه بوده که با ساخت و بهره برداری از طرحهای جدید پالایشگاهی پیش بینی می شود این ظرفیت تا پایان برنامه پنجم توسعه از مرز دو میلیون بشکه در روز عبور کند.

علاوه بر این، به منظور حذف فرآورده های نفتی غیر استاندارد از سبد سوخت کشور، عرضه بنزین و گازوئیل با استاندارد یورو چهار و پنج اتحادیه اروپا و به حداقل رساندن گوگرد موجود در فرآورده های نفتی، در فاز نخست اجرای این برنامه کلان اجرای 10 طرح بنزین سازی، بهبود فرآیند تولید و توسعه پالایشگاههای موجود در دستور کار قرار گرفت.

در مجموع پیش بینی می شود با سرمایه گذاری 13.5 میلیارد دلاری و تکمیل طرحهای در دست اجرا، با افزایش ظرفیت تولید بنزین به 70 میلیون لیتر و گازوئیل به بیش از یکصد میلیون لیتر در روز افزایش یابد که علاوه بر خودکفایی در تامین نیازهای داخلی، ایران به یکی از صادرکنندگان فرآورده های نفتی تبدیل خواهد شد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
بنزین یورو
نظر بینندگان
!
!
!