سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۳۱ | ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
افزایش افسارگسیخته قیمت در بازار خودروهای وارداتی
۱۰:۳۱ | ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
اجاره خودرو

افزایش افسارگسیخته قیمت در بازار خودروهای وارداتی

پرشین خودرو: بازار خودروهای وارداتی این هفته نیز طعم گرانی را چشید و حبابی‌تر شد تا سایه سنگین «دلار» همچنان بر سر آن باقی بماند.

به گزارش «پرشین خودرو»، آن طور که فعالان بازار می‌گویند، این هفته نه تنها ترمز افزایش قیمت وارداتی‌ها کشیده نشد، بلکه برخی خودروها تخت گازتر از قبل هم رفتند و قیمت‌شان بیش از پیش افزایش یافت.

به اعتقاد کارشناسان، هنوز هم «دلار» است که بر بازار خودروهای وارداتی فرمانروایی می‌کند و افزایش قیمت‌ها نیز از رشد دوباره نرخ دلار ناشی می‌شود.

آنها بر این باورند که تا نرخ دلار کاهش نیابد یا حداقل تثبیت نشود، بازار خودروهای وارداتی همچنان آشفته خواهد ماند و حباب آن از بین نخواهد رفت.

در کنار این باور کارشناسان، باید دو موضوع دیگر را نیز در رابطه با آشفتگی و افزایش قیمت‌ها در بازار خودروهای وارداتی (حداقل در آینده نزدیک) اثرگذار دانست.

نخست آنکه بنا به پیشنهاد سازمان توسعه تجارت، احتمال دارد ارز دولتی واردکنندگان خودرو قطع شده و آنها مجبور به استفاده از ارز آزاد شوند و انتشار این خبر، تاثیر روانی خود را بر برخی بازارها دارد.

در واقع اگر ارز دولتی واردات خودرو قطع شود و کار به ارز آزاد بکشد، ورود خودروهای خارجی هزینه گزاف‌تری را می‌طلبد و برخی واردکنندگان از همین حالا باید خود را برای این روزهای سخت احتمالی آماده کنند.

اما دلیل دومی‌که از آن به عنوان عاملی دیگر در افزایش قیمت خودروهای وارداتی یاد می‌شود، بسته شدن سیستم فروش برخی واردکنندگان است.

به نوشته دنیای اقتصاد، آن طور که خبر می‌رسد، برخی شرکت‌های واردکننده خودرو سیستم فروش خود را بسته اند و منتظرند تا نرخ ارز به خصوص دلار افزایش یابد یا حداقل به ثباتی برسد و آنگاه خودروهای خود را با قیمت‌های جدید عرضه کنند. این موضوع سبب می‌شود عرضه خودروها به بازار کاهش یافته و مقدمات رشد قیمت آنها فراهم بیاید.

با این شرایط باید منتظر ماند و دید آخر و عاقبت بازار خودروهای وارداتی با دلار به کجا می‌کشد و آیا کاهش قیمتی به این زودی‌ها در کار خواهد بود؟

لکسوس و پرادو ترمز بریدند

به بازار برویم و ببینیم «دلار» این هفته با خودروهای وارداتی چه کرده است؟

هرچند فعالان بازار از رشد میلیونی قیمت وارداتی‌ها صحبت میان می‌آورند، اما برخی نیز معتقدند این قیمت‌ها بسیار کاذب هستند و به همین دلیل کمتر کسی حاضر به خرید خودرو در شرایط فعلی است.

با این حال، آن طور که نمایشگاهداران خودرو پایتخت می‌گویند، این هفته تویوتا پرادوی 2012 جهشی 10 میلیونی را تجربه کرد و قیمت آن به 130 میلیون تومان افزایش یافت.

همچنین لکسوس RX نیز که در روزهای آغازین گرانی «دلار» حدود 9 میلیون تومان افزایش قیمت داشت، این هفته نیز 9 میلیون دیگر گران شد. این محصول هم اکنون 165 میلیون تومان قیمت دارد.

دیگر محصولات تویوتا در ایران، این هفته تغییر قیمت خاصی به خود ندیدند، به نحوی که اوریون 75 میلیون تومان قیمت دارد و کرولا و یاریس صندوقدار اتومات نیز به ترتیب 56 و 38 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شوند.

از تویوتا که بگذریم، محصولات کره‌ای هیوندایی و کیا نیز این هفته با رشد قیمت مواجه شدند و در این میان، هیوندایی IX55 بیشترین افزایش را به خود اختصاص داد.

این محصول شاسی بلند، جهشی چهار میلیونی را تجربه کرده و هم اکنون 87 میلیون تومان قیمت دارد. دیگر محصول هیوندایی به نام سوناتا هم که دو میلیون گران شده، 89 میلیون تومان به فروش می‌رسد و آزرا نیز با توجه به رشد قیمت یک میلیون تومانی خود، 87 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

علاوه بر اینها، دو محصول کوچک هیوندایی یعنی i20 و i30 نیز این هفته را با افزایش قیمت به انتها رساندند، به نحوی که هر دو یک میلیون تومان گران شدند.

در حال حاضر هیوندایی i20 قیمتی برابر با 35 میلیون تومان را داراست و i30 نیز در مدل اتومات 45 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

افزایش قیمت خانواده هیوندایی در حالی است که محصولات کیا هفته باثباتی داشتند و نمودار قیمت آنها تغییر خاصی نکرد.

آن طور که خبر می‌رسد، اسپورتیج همان قیمت 79 میلیون تومان خود را حفظ کرده و موهاوی نیز 84 میلیون تومان قیمت دارد. سورنتو نیز 78 میلیون تومان به فروش می‌رسد و سراتو هم حدود 47 میلیون تومان قیمت دارد.

از آسیایی‌ها که بگذریم، ظاهرا بی ام و نیز همزمان با رشد قیمت دلار، تخت گاز گرفته و در عین گران شدن، کمیاب نیز شده است. به گفته فعالان بازار، در حال حاضر بی ام و در مدل X6 و شش سیلندر خود تا 350 میلیون تومان نیز قیمت‌گذاری شده، اما ظاهرا با این قیمت خریداری ندارد.

فعالان بازار همچنین از قیمتی حول و حوش 440 میلیون تومان برای مدل هشت سیلندر بی ام و X6 صحبت به میان می‌آورند و باید دید آیا کسی حاضر به خرید این غول آلمانی می‌شود؟

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
احسان
vote
۰
vote
۱۳۹۰/۱۰/۲۲
داشتم توجه میکردم,یه مدتیه کلا تیتر اخبارای پرشین خودرو شده:گرانی را چشید,افزایش قیمت...,بازهم گرانی.... کلا خیلی جالبه
ناشناس
vote
۰
vote
۱۳۹۰/۱۰/۲۲
جالبه وزارت خانه و شخص وزير اقاي غضنفري كه از رقابت و كم شدن تعرفه صحبت مي كرد ايشان پيشنهاد داده اند ارز خودروهاي وارداتي با اين تعرفه 130درصدي(مجموع عوارض+تعرفه)ارز ازاد 1700 تومن پرداخت شود!يعني بجز وضع قوانين انحصاري شد عرضه برگه ثبت سفارش واردات اين رو هم براي گروني هرچه بيشتر در پيش گرفتنه اند
!
!
!