پنجشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷
پرشین خودرو
تاثیر حضور خودروهای پسابرجامی در بازار خودروی كشور
۱۳:۲۹ | ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
ایرانسل2
/یادداشت/

تاثیر حضور خودروهای پسابرجامی در بازار خودروی كشور

پرشین خودرو: وجود رقابت مهم‌ترین عامل پیشرفت در صنعت خودرو تلقی می شود. ایجاد فضای رقابتی در صنعت خودرو در این مقطع یک ضرورت است که باید برنامه‌ریزی‌های کلان وزارت صنعت، معدن و تجارت بر اساس آن صورت گیرد.

به گزارش پرشین خودرو، سال 97 سال حضور خودروهای پسابرجامی صنعت خودرو در خیابان های كشور خواهد بود و امیدواری به نتایج قراردادهای مشاركت با خارجی ها بیشتر خواهد شد و نیاز به استفاده از خودروهای وارداتی توسط بخش اعظمی از مردم به شدت كاهش می یابد كه نویدبخش آینده ای درخشان برای صنعت خودروی داخلی در رقابت ناعادلانه با خودروسازان دنیا است.
با توجه به آغاز تولید انبوه محصولات مشترك خودروسازان داخلی با شركای خارجی طرف قرارداد در سال 97، صنعت خودروی کشور با چهره جدیدی در بازار رخ می کند و جان تازه ای به خیابان ها خواهد بخشید البته به شرطی كه خودروهای محصول قراردادهای پسابرجامی از نظر قیمت و ظاهر مورد پسند بیشتر مشتریانی كه به دنبال خرید این خودروها هستند، قرار گیرد و در وهله اول این دسته از متقاضیان باید توان مالی خرید خودروهای پسابرجامی را داشته باشند كه ضروری است قیمت گذاری خودروهای جدید سیتروئن و پژو، شركای تجاری سایپا و ایران خودرو با توان مالی اغلب مردم متناسب سازی شود و خودروسازان وطنی در قیمت گذاری محصولات جدید، استراتژی سود كمتر و فروش بیشتر را اتخاذ كنند.
از طرفی واردات خودرو با توجه به تعرفه، مالیات و عوارض بالا در سربالایی تند افزایش قیمت قرار دارند كه این موضوع یكی از فرصت های بازار خودروهای داخلی و محصولات مشترك پسابرجامی است و در این كش و قوس اقبال بیشتری از خودروهای داخلی صورت خواهد گرفت و ممكن است جایگاه واردات خودروهای خارجی را در بازار داخلی متزلزل كند.
از نظر نگارنده در سال 97 شاهد رقابت میان واردكنندگان خودرو و خودروسازان داخلی در برخی از محصولات هم رده از نظر قیمتی خواهیم بود و این مسئله به نفع مردم و مشتریان خواهد بود چرا كه هریك از دو طرف برای كسب سهم بیشتر بازار كشور ناگزیر به تعدیل قیمت ها و یا آسان تر كردن شرایط فروش خواهند بود.
وجود رقابت مهم‌ترین عامل پیشرفت در صنعت خودرو تلقی می شود. ایجاد فضای رقابتی در صنعت خودرو در این مقطع یک ضرورت است که باید برنامه‌ریزی‌های کلان وزارت صنعت، معدن و تجارت بر اساس آن صورت گیرد.
خودروسازان برای آمادگی در مسابقه رقابت با واردكنندگان، نسبت به ارائه محصولات مشترك با شركای خارجی گام های اجرایی خوبی را آغاز كرده اند تا در ماراتن رقابت با خودروهای روز دنیا عقب نمانند و برنامه های توسعه ای خود را با جدیت و شتاب بیشتری دنبال خواهند كرد. از این رو خودروسازان داخلی با بهره گیری از توان متخصصان ایرانی و در تعامل با خودروسازان برتر با تقویت بخش تحقیق و توسعه، تمام تلاش خود را در بومی سازی دانش و تكنونولوژی طراحی و ساخت خودرو بكار بسته اند و وارد فاز جدی تولید با مشاركت شركای خارجی در قالب جوینت ونچر شده اند و براساس اعلام روابط عمومی سایپا، "تولید خودرو سیتروئن C3 به صورت SKD از خردادماه سال 97 در سایپاسیتروئن به صورت انبوه آغاز خواهد شد."
باید منتظر عرضه محصولات جدید سایپا با مشاركت سیتروئن در سال آینده باشیم و جای خوشحالی است كه سایپا در مسیر درست مشاركت با خودروسازان برتر قرار گرفته است.
پسابرجام مهم‌ترین دوره ای است که دولت می‌تواند با اتخاذ سیاست ها و استراتژی های درست، فضای رقابتی در بازار خودرو را افزایش داده تا خودروسازان داخلی نیز در مسیر پویایی و بهره وری بیشتر حركت كنند كه حاصل سیاست های درست تعرفه ای واردات خودرو و بهره وری بالاتر در خودروسازان داخلی در نهایت به نفع مردم خواهد بود.
- امیر عالی زاده کارشناس صنعت خودرو

اجاره خودرو
kerman2
نظر بینندگان
!
!
!