جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۵۶ | ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
شرکت های اروپایی هم نمی توانند استاندرادهای 85 گانه ایران را پاس کنند
۱۱:۵۶ | ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
اجاره خودرو
مدیرعامل ایران خودرو در همایش صنعت خودرو:

شرکت های اروپایی هم نمی توانند استاندرادهای 85 گانه ایران را پاس کنند

پرشین خودرو: مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو گفت: ایران خودرو و سایپا هیچ گونه مخالفتی با راه اندازی قطب سوم خودروسازی و خصوصی سازی صنعت خودرو ایران ندارند.

به گزارش پرشین خودرو، مهندس هاشم یکه زارع در پنجمین همایش بین المللی صنعت خودرو گفت: سال ها زمان سپری شده است تا ایران خودرو و سایپا به عنوان دو قطب اصلی صنعت خودرو کشور شناخته شوند و یک شبه نمی توان خودروسازی ایجاد کرد.
وی تصریح کرد: ایران خودرو و سایپا برای ایجاد قطب سوم خودروسازی کمک خواهند کرد.
مهندس یکه زارع با اشاره به خصوصی سازی خودروسازی یادآور شد: خصوصی سازی راه نجات صنعت خودرو کشور است و ما آماده هستیم تا همین امروز خصوصی سازی را با جدیت دنبال کنیم.
وی درباره استانداردهای اجباری 85 گانه صنعت خودرو گفت: حتی شرکت های معتبرجهانی هم نمی توانند تمامی این استانداردها را دریافت کنند.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو ادامه داد: وقتی صنعت خودرو ظرفیت تولید یک میلیون و هشتصد هزار دستگاه خودرو را دارد چرا باید در بعضی از نقاط کشور ظرفیت جدید ایجاد کنیم، این به نفع کشور نیست.
وی با اشاره به فرسودگی خطوط تولید قطعه سازان تاکید کرد: صنعت قطعه سازی در دوران جوانی دچار فرسودگی شده و اگر اقدامی برای نوسازی صورت نگیرد اتفاقات ناخوشایندی روی خواهد داد.
یکه زارع درعین حال تصریح کرد: قطعه سازان هم باید در این مسیر همراهی کرده و خواستار سرمایه گذاری و نوسازی خطوط باشند و صرفا منتظر حمایت دولت نباشند.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو گفت: راهبرد ایران‌خودرو، سازماندهی مجدد زنجیره تامین و مشارکت بیش از پیش قطعه‌سازان در فرآیند تامین وتولیدخودرو است و بر این اساس تصمیم داریم با واگذاری طراحی و تولید قطعات، مجموعه ها و سیستم های خودروبه منتخبی از بهترین قطعه‌سازان تراز اول، همکاری خود را با آنها توسعه دهیم.
وی افزود: رویکرد جدید ما این است که با توسعه صنعت خودرو داخلی ضمن ارتقای فناوری تولید و ارایه خودروهای روز با پلتفرم‌های جدید، پاسخگوی توقع و نیاز مشتریان و جوابگوی مطالباتشان از این صنعت باشیم.
وی تاکید کرد: قطعه سازان سطح اول (تیروان ها) باید توانمند در طراحی و دانش فنی روز تولید بوده و توان مالی مناسبی داشته باشند تا نقش کلیدی و پررنگی را در زنجیره تامین ایران خودرو داشته باشند.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از دیگر نقش های شرکای خارجی ایران خودرو در زنجیره تامین را، افزایش داخلی سازی خودروهای جدید باهدف رسیدن به قیمت رقابتی و پیوستن قطعه سازان داخلی به شبکه تامین جهانی عنوان کرد وافزود:شرکت های تامین کنندگان داخلی جهت ارتقای توانمندی های خود باید توان مهندسی خودرا از طریق سرمایه گذاری مشترک افزایش دهند. همچنین‌ به تولید صادرات محور، تحقیق و توسعه، به روز رسانی ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید و انعطاف پذیری در تولید قطعات خودروهای جدید توجه ویژه ای کنند.
وی خاطر نشان کرد: گروه صنعتی ایران خودرو باهدف جذب تقاضای بازار کلاس های خودروهای کوچک شهری، اقتصادی و خانوادگی وشاسی بلند، طراحی وتولید پلتفرم های جدید را در دستور کار قرارداده است.پلت فرم جدید ایران خودرو با همکاری شرکت های مطرح بین المللی از جمله پینین فارینا از ایتالیا، ماهله و بوش آلمان، هیوندای پاورتک کره و با مشارکت فعال شرکت های توانمند قطعه ساز داخلی صورت می گیرد. این پلت فرم بر اساس بالاترین سطح استانداردهای بین المللی طراحی می شود و محصولات متنوعی در کلاس های ابعادی مختلف بر پایه این پلت فرم تولید و به بازار عرضه خواهد شد.
مهندس یکه زارع یادآورشد: تولید خودرو در ایران تا سال۲۰۲۵ به سالانه ۳ میلیون دستگاه خواهدرسید که گروه صنعتی ایران خودرو به عنوان رهبر بازار،تولید 60 درصد تیراژ هدف گذاری شده یعنی یک میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه را برنامه ریزی کرده است.
وی سهم برند ملی درسبد محصولات ایران خودرو در سال ۲۰۱۶ ،را ۲۴ درصد عنوان‌کرد وافزود: در نظر داریم سهم محصولات برند ملی از حدود 24 درصد در شرایط فعلی را به حدود 60 درصد در سال 2025 افزایش دهیم.
یکه زارع اظهار داشت: کشور ایران در دو سال پیاپی 2016 و 2017 رشد یابنده ترین کشور تولید کننده خودرو در جهان بوده و همچنین در سال 2016 مجموع ارزش فروش خودروهای سواری و تجاری و قطعات یدکی کشورحدود 27 میلیارد دلار بوده است و پیش بینی می شود در سال 2025 این میزان به حدود45 تا 50 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.
وی گفت: از مجموع تقاضای خودروهای سواری در ایران، حدود 96 درصد در کلاس کوچک شهری، خانوادگی اقتصادی و شاسی بلند است که ایران خودرو پاسخ به تقاضای این بخش را در اولویت برنامه توسعه محصول خود قرار داده است.
یکه زارع تصریح کرد: از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۶ حدود5. 21 میلیون دستگاه خودروی سواری وتجاری در ایران فروخته شده که از کل این تعداد فقط هفت درصد آن وارداتی و ۹۳ درصد تولید داخل بوده است که این امر نشان می دهد نیاز بازار ایران عمدتا توسط خودروسازان داخلی تامین شده است.
وی اظهار کرد: از مجموع خودروهای تولید شده طی مدت مذکور در کشور52.3 توسط گروه صنعتی ایران خودرو تولید و به بازار عرضه شده است.
مهندس یکه زارع تاکید کرد: خودروسازان داخلی با طراحی خودروهای هیبریدی توان تولید انبوه و تجاری سازی آن را دارند اما لازمه تحقق این امر، بازاریابی مناسب و ارایه یارانه خرید خودروهای برقی به مشتریان است.
وی افزود: نمی تواند فقط از خودروساز انتظار داشت، باید از شعار خارج شویم.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با اشاره به صادرات محصولات اظهار کرد: صادرات محصولات با برند پژو و رنو کار بدی نیست اما افتخار ما این است که با برند ایرانی محصولات خود را صادر کنیم و البته لازم است ساز و کارهای صادراتی نیز در خدمت صادرات محصولات برند ملی و داخلی باشد.
 

نظر بینندگان
!
!
!