شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷
پرشین خودرو
آمریکا در آستانه جنگ تعرفه ها!
۰۸:۴۸ | ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
اجاره خودرو
/اختصاصی/

آمریکا در آستانه جنگ تعرفه ها!

پرشین خودرو: با اقدام اخیر دونالد ترامپ در افزایش تعرفه واردات فلزات، ایالات متحده آمریکا در آستانه جنگ تعرفه‌ها با دیگر کشورهای جهان قرار گرفته است که قربانی اصلی آن، می‌تواند شرکت‌های خودروسازی باشد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از واشنگتن پست، اقدام اخیر دونالد ترامپ در افزایش تعرفه واردات "فولاد" و "آلومینیوم" از کشورهای دیگر که به ترتیب افزایش تعرفه 25 درصدی و 10 درصدی تجربه خواهند کرد، باعث شده تا ایالات متحده آمریکا در جنگ تعرفه‌ها قرار گیرد و به سبب این اقدام، دیگر کشورهای جهان هم تعرفه واردات کالاهای آمریکایی را افزایش دهند.

در این رابطه رهبران کشورهای خارجی قول داده‌اند که کشورشان با اعمال تعرفه‌های مشابه بر روی کالاهای ساخته شده در ایالات متحده آمریکا، به این اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پاسخ دهند. "جاستین ترودو" نخست وزیر کانادا و همچنین وزیر خارجه وی اعلام کردند که اقدام دونالد ترامپ در افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم "کاملا غیرقابل قبول" خواهد بود.

در همین حال "ژان کلود یونکر" رئیس کمیسیون اروپا تهدید کرده است که تعرفه بیشتری بر روی کالاهای تولید آمریکا از جمله تولید کننده نوشیدنی "کنتاکی"، شرکت سازنده موتورسیکلت هارلی دیویدسون و همچنین شرکت تولید کننده شلوار جین "Levi" و محصولات آن اعمال خواهد کرد که می‌تواند در فروش و افزایش قیمت آنان تاثیرگذار باشد.

با این وجود، دونالد ترامپ به تشدید جنگ در واژه‌های خود ادامه داده و در صورت انجام این کار از سوی اروپا، تهدید کرده است که تعرفه واردات وسایل نقلیه اروپایی را افزایش خواهد داد که برای وسایل نقلیه شخصی معادل 2.5 درصد خواهد بود، اما وسایل نقلیه تجاری و سنگین وزن اروپایی با افزایش تعرفه 25 درصدی همراه خواهند شد!

هرچند ترامپ تهدید کرده است که در صورت تشدید موضوع، می‌تواند تا 35 درصد افزایش تعرفه واردات برای خودروهای اروپایی در نظر بگیرد!

در رابطه با این موضوع، می‌توان گفت که شرکت خودروسازی مرسدس بنز به عنوان یکی از بزرگ‌ترین وارد کننده وسایل نقلیه سنگین وزن به کشور آمریکا شناخته می‌شود و همچنین در نظر دارد تا خط تولید پیکاپ‌های خود را در "کارولینای جنوبی" راه اندازی کند تا به تامین بازارهای خارج از آمریکا بپردازد، هرچند خط تولید اصلی این شرکت در ایالت "آلاباما" قرار گرفته است. علاوه بر این، کمپانی خودروسازی BMW به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده خارجی در ایالات متحده آمریکا به شمار می‌رود که حدود 30 درصد از تولیدات آن در اختیار مشتریان آمریکایی قرار می‌گیرد و حدود 70 درصد دیگر به کشورهای خارجی صادر می‌شود. در کنار این دو خودروساز آلمانی، شرکت خودروسازی فولکس واگن هم یک کارخانه بزرگ در ایالت "تنسی" دارد.

با این وجود، منابع خبری مدعی هستند که در سال 2016 میلادی از مبدا اروپا به ارزش 23 میلیارد دلار، وسایل نقلیه مختلف و بیشتر از همه آلمانی به کشور آمریکا صادر شده است که با افزایش 35 درصدی تعرفه، می‌تواند برای آنان مشکل ساز شود.

نظر بینندگان
!
!
!