جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸
پرشین خودرو
معاینه فنی اتوبوس‌ها با همکاری پلیس راه رصد می‌شود
۱۱:۳۷ | ۱۳۹۶/۱۲/۲۷
اجاره خودرو

معاینه فنی اتوبوس‌ها با همکاری پلیس راه رصد می‌شود

پرشین خودرو: مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان تهران با بیان اینکه در چهار مرکز پلیس راهی، معاینه فنی اتوبوس‌ها در جاده‌های استان تهران به صورت رندومی رصد می‌شود، گفت: به دلیل بروز برخی تخلفات تعداد مراکز امداد خودرو در استان تهران به پنج مرکز کاهش یافت که به صورت ساماندهی‌شده به مردم خدمات می‌دهند.

به گزارش پرشین خودرو، مجیدرضا نصرالله‌نژاد امروز در نشست خبری آماده‌سازی جاده‌ها و ناوگان عمومی بین‌شهری جاده‌ای استان تهران برای خدمات‌دهی به مسافران نوروزی اظهار داشت: همه فعالیت ما درنهایت باید به کاهش تلفات و سوانح رانندگی منجر شود و این رسالت سازمان راهداری است.

وی ادامه داد: طرح نوروزی سفرهای جاده‌ای از ۲۳ اسفندماه آغاز می‌شود و تا ۱۵ فروردین‌ماه ۹۷ ادامه دارد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان تهران اضافه کرد: در بخش راهداری، خط‌کشی، نصب علائم، نصب دوربین‌های ثبت تخلف سرعت، نصب ترددشمارها، نیوجرسی، گاردریل و بشکه‌های ایمنی و... انجام شده است.

وی به کاهش آمار تلفات سوانح رانندگی در استان تهران طی پنج سال اخیر اشاره کرد و گفت: در ده ماه از سال جاری طبق آمار پزشکی قانونی میزان کشته‌های سوانح رانندگی در جاده‌های استان تهران به ۲۶۴ نفر کاهش یافت که سال گذشته این رقم ۲۶۶ نفر بود.

وی افزود: در سال ۹۱ تعداد ۴۱۳ نفر، در سال ۹۲ تعداد ۳۵۲ نفر، در سال ۹۳ تعداد ۳۴۷ نفر، در سال ۹۴ تعداد ۳۲۱ نفر و در سال ۹۵ تعداد ۳۱۵ نفر در تصادفات رانندگی استان تهران جان باختند که امیدواریم امسال این رقم از ۳۰۰ نفر افزایش نیابد، هر چند که کشته شدن یک نفر هم در جاده‌ها زیاد است.

وی همچنین به کاهش آمار مصدومان حادثه رانندگی در جاده‌های استان تهران طی پنج سال اخیر اشاره کرد و افزود:‌در ده ماه امسال ۳۰ هزار و ۶۵۵ نفر در سوانح رانندگی مصدوم شدند که شامل جراحات مختلف تا قطع عضو است، این رقم در سال ۹۵ تعداد ۳۵ هزار و ۱۶۵ نفر بود که امسال نسبت به سال قبل ۱۳ درصد کاهش مصدومان سوانح رانندگی داشتیم.

نصرالله‌نژاد با بیان اینکه ۲ هزار و ۹۰۰ کیلومتر راه اصلی،‌فرعی و روستایی در تهران وجود دارد، گفت:‌از این رقم ۹۰۰ کیلومتر راه اصلی است.

وی ادامه داد: روزانه به طور متوسط ۶۰۰ هزار خودرو وارد تهران شده و از تهران خارج می‌شوند که این ۱۳ درصد تردد کل کشور است.

وی ادامه داد: حدود یک دهم ترددهای جاده‌ای در جاده‌های استان تهران انجام می‌شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان تهران همچنین به تلفات سوانح رانندگی در ایام نوروز سال‌های قبل در جاده‌های استان تهران اشاره کرد و گفت:‌ طرح نوروزی اغلب از ۲۵ اسفندماه تا ۱۵ فروردین سال بعد است که میزان کشته‌شدگان سوانح رانندگی در جاده‌های استان تهران در این ایام در نوروز ۹۰ تعداد ۲۵ نفر، نوروز ۹۱ تعداد ۱۵ نفر، نوروز ۹۲ تعداد ۲۲ نفر، نوروز ۹۳ تعداد ۱۷ نفر، نوروز ۹۴ تعداد ۲۵ نفر، نوروز ۹۵ تعداد ۱۱ نفر و نوروز ۹۶ تعداد ۱۱ نفر بود که امیدواریم نوروز امسال این رقم تک‌رقمی شود که البته یک نفر کشته هم زیاد است.

وی ادامه داد: در کل، در جاده‌های استان ۱۷ دستگاه دوربین نظارت تصویری، ۱۰۶ سامانه ثبت تخلفات، ۱۳ مرکز معاینه فنی، ۳۷ مجتمع خدماتی رفاهی، ۱۳۶ دستگاه ترددشمار و ۲۸ باب راهدارخانه وجود دارد که پیش از این برای ایام نوروز آماده‌سازی شده است.

وی ادامه داد:‌۴۰۰ راهدار در محورهای استان تهران و پایانه‌های حمل و نقل از ۲۳ اسفند تا پایان فروردین ۹۷ مستقر و در آماده‌باش هستند.

وی افزود: با همکاری پلیس راه در برخی از پاسگاه‌های بین‌راهی استان تهران نظیر جاجرود، شریف‌آباد، ساوه و... اتوبوس‌ها به صورت رندومی کنترل معاینه فنی می‌شوند و عاج لاستیک، کسپول‌آتش‌نشانی، شیشه جلوی اتوبوس، ترمز و... چک می‌شوند.

وی ادامه داد: در ایام نوروز ۱۸۶ دستگاه گریدر، لودر و خودروی گشت در آماده‌باش هستند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان تهران ادامه داد: همچنین در ۹ نقطه در محورهای مواصلاتی راهداران، اورژانس، امدادخودرو و هلال احمر به صورت توأمان مستقر هستند، ضمن آنکه خودروهای آتش‌نشانی در ورودی محورها در آماده‌باش هستند.

نصرالله‌نژاد ادامه داد: ۲ هزار کیلومتر خط‌کشی جاده‌ها در حال انجام است و ۶ هزار دستگاه علائم ایمنی برای ایام نوروز نصب شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان تهران بیان کرد: با توجه به صورتجلسه کارگروه تعیین اولویت‌بندی نقاط پرتصادف راه‌های استان تهران و ابلاغ ۵۷ نقطه پرتصادف به این اداره‌کل شامل یک نقطه درون‌شهری و ۵۶ نقطه برون‌شهری از این ۵۶ نقطه ۴۷ نقطه ایمن‌سازی و آشکارسازی شده است که این با نصب پل عابرپیاده، نصب تابلوی نقاط پرتصادف و تابلوی پیش‌آگاهی و تجهیزات ایمنی انجام شده است.

وی ساماندهی حمل و نقل را از دیگر وظایف اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان تهران اعلام کرد و گفت:‌ پیش از این ۱۸۰۰ شرکت اتوبوسرانی در سطح کشور فعال بود، امروز به ۳۱ سرشبکه در حمل و نقل کاهش یافته است که این موجب می‌شود ساماندهی بهتری در خدمات‌دهی به مسافران و رسیدگی به شکایات آنها انجام شود.

و ی از پیگیری برای ستاره‌دار کردن و رتبه‌بندی شرکت‌ها خبر داد و گفت:‌ امسال برای اولین‌بار با وجود ترددهای یکسر خالی، قیمت بلیت اتوبوس افزایش نیافت و این به درخواست شرکت‌های حمل و نقلی بود، زیرا میزان تقاضای خودروی شخصی افزایش یافته است و مسافران ترجیح می‌دهند از خودروی شخصی استفاده کنند و این غیرمنطقی است، زیرا طبق آمار پزشکی قانونی بیش از ۴۵ درصد سوانح رانندگی در خودروهای شخصی رخ داده است در حالی سهم ناوگان اتوبوسی و مینی‌بوسی در سوانح رانندگی یک و نیم درصد است، بنابراین در بخش جاده‌ای امن‌ترین وسیله جابجایی، اتوبوس و مینی‌بوس است.

وی اظهار داشت:‌ فعالیت این ۳۱ شرکت اتوبوسرانی در ایام نوروز رصد می‌شود ضمن آنکه اداره کل راهداری و حمل نقل جاده‌ای استان تهران ۳۰ دستگاه خودرو در اختیار پلیس راه قرار داده است تا به صورت نامحسوس در جاده‌های استان تهران تخلفات رانندگی را رصد کنند.

وی از ساماندهی امدادخودرویی‌ها خبر داد و گفت:‌ پیش از این ۱۷ شرکت امدادخودرو در سطح استان تهران فعال بود که با ایجاد شرایطی برای آنها تعداد آنها به ۵ شرکت کاهش یافت.

وی تأکید کرد: باید مکان این شرکت‌های امداد خودرو، پارکینگ، نرخ‌ها و... رعایت شود و در عین حال به شکایات مردم رسیدگی شود که تعداد شرکت‌ها به پنج شرکت امداد خودرو کاهش یابد،‌آن ۱۲ شرکت به دلیل تخلفات غیرفعال شدند و در حال حاضر پنج شرکت رفاه ایرانیان، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، آفتاب شهر طلایی، شهر الکترونیک و همراه‌ناجی ایرانیان است.

وی تأکید کرد: هیچ شرکت امدادخودروی متفرقه‌ای نباید غیر از پنج شرکت مذکور در جاده‌ها عملیات امداد انجام دهند و در صورت بروز چنین تخلفی، پلیس راه آنها را متوقف می‌کند.

وی یادآور شد: شماره تلفن ۰۲۱۷۷۹۰۹۰۸۰ و شماره‌های پیامک ۱۰۰۰۱۴۱ و ۲۰۰۰۱۴۱ در ایام نوروز آماده پاسخگویی به مسافران بابت وضعیت راه‌ها است.

نظر بینندگان
!
!
!