چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
پرشین خودرو
نگاهی به طرح ترافیک جدید!
۱۰:۲۲ | ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
اجاره خودرو

نگاهی به طرح ترافیک جدید!

پرشین خودرو: درحالی از شنبه 26 اسفندماه ثبت‌نام طرح ترافیک جدید پایتخت آغاز شده که این ثبت‌نام سوالات زیادی را در ذهن شهروندان ایجاد کرده است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از روزنامه ابتکار، در ابتدا افراد باید به سامانه my.tehran.ir مراجعه کرده و ضمن درج اطلاعات حساب کاربری خود در این سامانه ثبت‌نام کنند، مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام تصویر کارت ملی است که حداکثر باید 200 کیلوبایت باشد و همچنین تصویر کارت ماشین یا سند مالکیت خودرو که آن هم باید حداکثر 200 کیلوبایت باشد.

شهروندان پس از تکمیل ثبت‌نام در سامانه، امکان شارژ حساب و امکان تردد در محدوده را در صورت وجود ظرفیت خواهند داشت و نیازی به مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک شهر نیست. پس از طی کردن مرحله اول صفحه‌ای برای کاربران ایجاد می‌شود و جانبازان 25درصد و بالاتر، بیماران خاص و معلولان جسمی‌حرکتی، خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری می‌توانند اطلاعات خود را در این قسمت وارد کنند.

**مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک
جانبازان 25درصد و بالاتر باید تصویر کارت جانبازی یا نامه بنیاد جانبازان و امور ایثارگران که تاریخ اعتبار آن منقصی نشده است و درصد جانبازی هم در آن قید نشده باشد، حداکثر تا 200 کیلوبایت در قسمت مربوطه بارگذاری شود و جانبازان باید با در دست داشتن اصل مدارک برای تاییدیه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنند.

همچنین بیماران خاص و معلولان جسمی‌حرکتی باید تصویر نامه یا کارت‌شناسایی بیماران خاص یا معلولان که از سمت بهزیستی یا انجمن‌های مربوطه صادر شده، در صورتی که تاریخ اعتبار آن منقضی نشده باشد در قسمت مربوطه بارگذاری کنند و پس از آن به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر در حالی که اصل مدارک را با خود به همراه دارند مراجعه کنند تا سیر ثبت‌نام تکمیل شود.

با این توضیح که خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری نیز باید تصویر کارت خبرنگاری که تاریخ اعتبار آن منقضی نشده را حداکثر تا 200 کیلوبایت در قسمت مربوطه بارگذاری کرده و در حالی که اصل مدارک را در دست دارند باید به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنند تا مراحل تکمیل ثبت‌نام‌شان
انجام شود.

لازم به ذکر است مالکان وانت‌بارها باید به سامانه baraneh.tehran.ir مراجعه کرده و تاییدیه اتحادیه خود و مشخصات خودرو و همچنین تاییدیه سازمان حمل‌ونقل ترافیک را وارد کنند. مالکان آژانس نیز باید به سامانه taxi-agencg.tehran.ir مراجعه کرده و اطلاعات درخواستی را که اعم از تاییدیه اتحادیه، تاییدیه سازمان حمل‌ونقل ترافیک و مشخصات مالک و خودرو می‌شود را وارد کنند.

**ثبت اطلاعات از روی قبض عوارض نوسازی
همچنین برای اولین بار در این سامانه برای ساکنان محدوده طرح ترافیک قسمتی ایجاد شده و ساکنان باید تصویر سند مالکیت یا اجاره‌نامه دارای کد رهگیری و برچسب هولوگرام را حداکثر تا 200کیلوبایت وارد کرده و در مرحله بعدی ساکنان باید اطلاعات ملک را از روی قبض عوارض نوسازی اخذ و در سامانه وارد کنند و پس از آن نیز با در اختیار داشتن اصل مدارک به دفاتر خدمات الکترونیکی شهر مراجعه کنند.

براساس این گزارش، شهروندان پس از ثبت‌نام در سامانه و شارژ حساب شهروندی در هر هفته امکان رزرو سه روز برای تردد در محدوده طرح ترافیک را دارند و در صورت ارائه مجوز از سوی سامانه می‌توانند تردد کنند. با این توضیح که در پایان هر روز تردد شهروندان مجاز در محدوده بررسی و عوارض پرداختی پس از اعلام ضرایب قانونی محاسبه شده و از حساب شهروندی کسر می‌شود و بدیهی است در صورت شارژ نکردن حساب شهروندی، جریمه ورود به محدوده طرح ترافیک برای شهروندان اعمال و مبلغ عوارض تردد در صورت بدهی آنها حساب می‌شود.

**مشکلاتی که متقاضیان با آنها مواجه شدند
این توضیحات درحالی است که مدیرکل صدور آرم طرح ترافیک شهرداری تهران به برخی سوالات و ابهامات ثبت‌نام طرح ترافیک جدید پاسخ داده است. مصطفی قنبرنژاد با بیان سامانه ثبت نام طرح ترافیک برای سال 96 با آدرس my.tehran.ir برای ثبت‌نام متقاضیان ورود به محدوده طرح ترافیک و ساکنین محدوده گشوده شده است، به ایسنا گفت: با این حال برخی از کاربران در حین ثبت‌نام به مشکلاتی برخورد کرده‌اند که لازم است توضیحاتی در این خصوص ارائه شود.

وی با بیان اینکه متقاضیان دقت داشته باشند که باید اطلاعات آنها از ابتدا ثبت شود، ادامه داد: ممکن است برخی از افراد عنوان کنند که در سال‌های قبل طرح ترافیک دریافت کرده و نیازی نیست که اطلاعات خودروی خود را وارد کنند و یا می‌خواهند از نام کاربری قبلی خود استفاده کنند اما دقت داشته باشید که این سامانه برای طرح جدید ترافیک پایتخت ایجاد شده و متقاضیان باید اطلاعات خودروی خود را بار دیگر به طور کامل درج کنند.

**برای درج اطلاعات عجله‌ نکنید
مدیرکل صدور آرم طرح ترافیک شهرداری تهران، با بیان اینکه سرویس ارائه شده از سوی ثبت احوال محدود است، گفت: سرویس ارائه شده از سوی ثبت احوال محدود است و ممکن است متقاضیان در همان ابتدا با مشکل عدم تایید شماره کارت ملی مواجه شوند اما لازم است متقاضیان صبور باشند چراکه از روز شنبه مراجعه به سایت به شدت افزایش یافته و شهروندان می‌توانند در روزهای دیگر نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند چراکه عوارض این طرح به صورت روزانه محاسبه می‌شود و عجله‌ای برای درج اطلاعات نیست.

وی با بیان اینکه با فعال‌سازی نام کاربری، کد فعال‌سازی به تلفن‌همراه درج شده در اطلاعات اولیه ارسال می‌شود، افزود: شهروندان دقت داشته باشند که ثبت اطلاعات محل سکونت تنها برای شهروندانی است که در داخل محدوده طرح ترافیک سکونت دارند و نیازی نیست افرادی که در داخل محدوده سکونت ندارند و یا افرادی که محل کارشان در داخل محدوده است، این قسمت را تکمیل کنند. وی افزود: مراجعه تعداد زیادی از شهروندان به سامانه my.tehran.ir سبب کند شدن سرور در برخی مواقع می‌شود اما شهروندان صبور باشند تا بتوانند مراحل ثبت‌نام خود را تکمیل کنند.

نظر بینندگان
!
!
!