یكشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸
پرشین خودرو
کشف میدان مغناطیسی اطراف زمین
۰۲:۵۷ | ۱۳۹۷/۰۱/۲۳
ایرانسل 2

کشف میدان مغناطیسی اطراف زمین

پرشین خودرو: آژانس فضایی اروپا (ESA) با استفاده از اطلاعات به دست آمده از فضا پیمای سوآرم (Swarm) توانست میدان مغناطیسی دیگری را که در اثر امواج دریاها در اطراف زمین ایجاد شده است، شناسایی کرده و جزئیات آن را مشخص کند.

 به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایرنا، آژانس فضایی اروپا (ESA) با استفاده از اطلاعات به دست آمده از فضا پیمای سوآرم (Swarm) توانست میدان مغناطیسی دیگری را که در اثر امواج دریاها در اطراف زمین ایجاد شده است، شناسایی کرده و جزئیات آن را مشخص کند. محققان امیدوارند با استفاده از این اطلاعات بتوانند مدل‌های دقیق تری از الگوی گرمایش زمین بسازند.

شدت این میدان مغناطیسی در زمانی که به ماهواره‌ها می‌رسد بین ۲ تا ۲.۵ نانوتسلا یعنی چیزی حدود ۲۰ هزار بار کمتر از شدت میدان مغناطیسی زمین است. اساسا هر دو میدان مغناطیسی حاصل اثر دینام هستند که توسط ذرات بارداری که درون مایعات حرکت می‌کنند، ایجاد می‌شوند.

میدان مغناطیسی شدیدی که توسط قطب نما قابل تشخیص است، حاصل حرکت مستمر سنگ‌های ذوب شده در عمق زمین است. این میدان مغناطیسی موجب همسویی ذرات موجود در پوسته زمین می‌شود. محققان در پروژه Swarm به بررسی دقیق این پدیده پرداخته و دقیق‌ترین نقشه این اثر مغناطیسی را تهیه کرده اند.

این پروژه در سال ۲۰۱۳ میلادی با پرتاب سه ماهواره مشابه به فضا آغاز شد. این ماهواره‌ها اکنون در ارتفاع ۳۰۰ تا ۵۳۰ کیلومتری در مدار زمین قرار دارند و اطلاعات مربوط به ویژگی‌های مغناطیسی زمین را گردآوری می‌کنند.

اما یون‌های محلول در آب اقیانوس‌ها نیز با حرکت درون جریان‌های آب و امواج، میدان مغناطیسی ضعیفی را ایجاد می‌کنند که شناسایی و اندازه گیری آن به طور مستقل از میدان مغناطیسی اصلی زمین، امری دشوار است.

برچسب ها:
میدان مغناطیسی
نظر بینندگان
!
!
!