چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷
پرشین خودرو
خودروسازان بر سر دوراهی توقف خطوط و ادامه تولید با زیان
۱۰:۲۳ | ۱۳۹۰/۱۱/۱۲
ایرانسل2
افزایش نگران کننده قیمت تمام شده خودرو طی ماههای اخیر

خودروسازان بر سر دوراهی توقف خطوط و ادامه تولید با زیان

پرشین خودرو: پس از آنکه بسیاری از واحدهای قطعه سازی طرف قرارداد با خودروسازان نگرانی خود را در باره افزایش لجام گسیخته قیمت تمام شده قطعات اعلام کردند، اکنون گزینه های سخت و دشواری پیش رو خودروسازان قرار گرفته است.

به گزارش «پرشین خودرو»، تعداد زیادی از این قطعه سازان در نشست های خود با خودروسازان به صراحت اعلام کرده اند که در شرایط کنونی قیمت تمام شده تولید قطعات از سطح قرارادادهای آنان فراتر رفته و چاره ای جز افزایش ارقام قراردادها و یا توقف تولید قطعات باقی نمانده است.

این اتفاق در حالی رخ داده است که همزمان قیمت بسیاری از مواد اولیه قطعه سازان مانند فلزات افزایش یافته است. از سوی دیگر اقلام دیگری از مواد اولیه مورد نیاز قطعه سازان که منشاء خارجی دارند نیز با شرایط دشوار تری به دست آنان می رسد که این امر متاثر روابط غیرعادی تجاری دیگر کشور ها با ایران است.

در همین حال گروه دیگری از قطعه سازان عدم همکاری بانک ها در تامین نقدینگی مورد نیاز آنان را یکی از تنگناهای این صنعت دانسته و علت آن را رفتار محتاطانه بانک ها پس از فساد بانکی اخیر می دانند. مجموعه این موارد و پاره ای از دیگر مشکلات موجب شده تا در روزهای پایانی سال 90 شرایط دشواری بر صنعت قطعه سازی و خودروسازی کشور حاکم شود.

در این میان البته خودروسازان به دلیل تعهدات خود در قبال بازار و مهمتر از همه حفظ بیشترین حجم اشتغال داخلی، شرایط دشوار تری را سپری می کنند. از سوی دیگر برخی از اظهار نظرها از سوی دولتمردان و نمایندگان مجلس نگرانی های آنان را دوچندان کرده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به صراحت اعلام کرده است که امکان افزایش قیمت خودرو وجود ندارد. عده ای از نمایندگان مجلس نیز اعلام کرده اند که با وجود ارز تک نرخی و دیگر تمهیدات اتخاذ شده بهانه ای برای افزایش قیمت ها وجود ندارد. به نظر می رسد دلایل ارائه شده از سوی این دو گروه چندان با اوضاع و احوال کنونی خودروسازان سازگار نیست و مشکلات پیش روی آنان فراتر از پیش بینی ها و اظهار نظرهای مطرح شده است.

در چنین شرایطی طی روزهای گذشته زمزمه تعطیلی مقطعی خطوط تولید به دلیل عدم تامین به موقع قطعات شنیده شده و این نگرانی وجود دارد که روند تعطیلی خطوط در هفته های آینده بیشتر مشاهده شود. گرچه خودروسازان در تلاش هستند تا قطعه سازان را برای ادامه تولید متقاعد کنند، اما این نگرانی وجود دارد که در صورت تحقق این امر احتمال افت کیفی تولید قطعات در واحد های قطعه سازی نیز وجود دارد.

در همین حال بیم آن می رود که با ادامه این روند بازار سرمایه متاثر از مشکلات موجود در صنعت خودرو و قطعه سازی با مشکلاتی مواجه شود. چه بسا طی سالهای اخیر نیز سهام این صنایع همواره با استقبال فعالان بازار سرمایه مواجه بوده و در رونق این بازار نقش بسزایی ایفا کرده است.

از همین رو است که بسیاری از فعالان صنعت قطعه سازی تنها راه نجات این صنعت را افزایش سقف قیمت ها می دانند که البته این امر تنها با موافقت دولت در راستای افزایش قیمت خودرو امکان پذیر است. این اتفاقات در شرایطی رخ داده است که طی هفته های گذشته واردکنندگان خودرو به بهانه افزایش نرخ ارز، قیمت محصولات خود را به شدت افزایش داده اند و این در حالی است که آنها برای واردات خودرو ارز دولتی دریافت کرده اند.

حال باید دید که دولت برای نجات صنعت خودرو کدام گزینه را انتخاب می کند، موافقت با افزایش قیمت ها یا ثبات آن.

اجاره خودرو
kerman2
برچسب ها:
قیمت خودرو
نظر بینندگان
Arash
vote
۰
vote
۱۳۹۰/۱۱/۱۲
بزرگترين موهبت و اتفاق خودرويي کشور در طي 40 سال مونتاژ بوده، اميدوارم اتفاق بيوفته و کارخونه هاي توليد داخل بسته بشن. اونوقت خيال همه راحت ميشه و ميرن از خارج ماشين ميارن. هم مشکل آلودگي هوا حل ميشه .هم ماشين هاي پر مصرف ديگه توليد نمي شه و لازم نيست از خارج بنزين وارد کنيم . ايمني جاده ها و تعداد تصادفات و مرگ و مير جاده اي کم ميشه .تو رو خدا اين کار رو بکنيد ما راضي به ضرر شما نيستيم . اون بندگان خدايي که تو کارخونه ها دارند کار ميکنند خلاصه يه کار ديگه پيدا مي کنند . خدا رو چه ديدي شايد تويوتا اومد تو ايران کارخونه زد اينا رو جذب کرد
ناشناس
vote
۰
vote
۱۳۹۰/۱۱/۱۲
باسلام چرا در مورد پيمانكاري ها نمي نويسيد ما در مجموعه پارس خودرو و سايپا كاركرده اما حقوق و مزاياي ما را شركتهاي تامين نيرو مي برند چرا پيگير مصوبه هيئت وزيران نيستيد مگر در شعارهايتان دم از عدالت و مساوات نميزنيد چرا ما كار كنيم و عده اي بنشينند و با حق ما به راحتي امور بگذرانند جمعي از كاركنان شامخ خطوط توليد دو شركت پارس خودرو و سايپا كار
ناشناس
vote
۰
vote
۱۳۹۰/۱۱/۱۲
اين رو هم بگم از سود نمي گذرن بعدم بازار انحصاري فروش و تعرفه 130درصدي از سرتونم زياده ونمي تونين مثل تويوتا بهره وري زياد كنين و قيمت ها رو كم و كيفيت رو افزايش بدين؟
ناشناس
vote
۰
vote
۱۳۹۰/۱۱/۱۲
درشو ببندين لطف بزرگي ميكنين در حق ملت
!
!
!