دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
پرشین خودرو
پژو 301 پرچمدار داخلی سازی در صنعت خودرو
۱۱:۴۸ | ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
kerman2
/اختصاصی/حضور قدرتمند خودروهای پسابرجامی در سبد فروش؛

پژو 301 پرچمدار داخلی سازی در صنعت خودرو

پرشین خودرو: در سال جاری تولید پژو 2008 در ایران خودرو افزایش، تولید و پیش فروش پژو 301 نیز آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، پس از ورود برندهای مختلف خودرویی برای عقد قراردادهای جدید با صنعت خودرو ایران، دل نگرانی عمده کارشناسان صنعت خودرو تکرار قراردادهای پیشین و یک سویه ایران خودرو و سایپا و ... با پژو، رنو، سیتروئن، نیسان و هیوندای و ... بود. یعنی تولید بدون داشتن قید صادراتی و تنها برای بازار داخلی.

این دل نگرانی در تمام حوزه ها از دولت و مجلس گرفته تا قطعه سازان و کارشناسان اقتصادی به وضوح قابل لمس بود.

وزارت صنعت چند شرط برای بستن قرارداد ها اعلام کرد. نخست ساخت داخل 40 درصدی تازه وارد ها که این شرط مورد حمایت قطعه سازان داخلی قرار گرفت و البته این بیم و امید تا همین امروز وجود دارد که آیا این اتفاق عملی خواهد شد و یا دولتی ها و خودروسازان به سهم های زیر 40 و شاید 20 درصد نیز راضی می شوند؟

موضوع دوم تولید به شرط صادرات 30 درصدی بود که این نیز جزو دل مشغولی های صنعت خودرو بوده و هست. قرار بر این شد که حداقل 30 درصد از تولیدات جدید صنعت خودرو از طریق ارتباطات و بازارهای جهانی شرکای خارجی صادر شده و بازارسازی مناسب برای خودروهای داخلی محقق شود.

این اتفاق اگر عملی شود به صنعت قطعه سازی ایران نیز کمک شایانی می کند زیرا این حوزه می تواند به خوبی به بازار‌های جهانی ورود کرده و برند سازی اختصاصی انجام دهد.

چنانچه همین دو شرط در قراردادهای جدید محقق شود، مطمئنا صنعت خودرو و قطعه ایران با تحولی عظیم رو به رو خواهد شد البته به شرط اینکه طرف های ایرانی نیز برای ماندن در بازارهای تازه ایجاد شده، کیفی سازی را سر لوحه کار خود قرار دهند.

براساس این گزارش، هاشم یکه زارع مدیر عامل ایران خودرو به این دل نگرانی یعنی کیفی سازی محصولات جدید پاسخ داد.

مدیرعامل بزرگترین شرکت خودروسازی خاورمیانه می گوید: در حال حاضر پژو 2008 با کیفیت بسیار خوب در خط تولید ما قرار دارد و این خودرو 100 درصد استانداردهای سخت گیرانه داخلی و خارجی را پاس خواهد کرد.

وی ادامه می دهد: در ابتدای کار و در سال گذشته به دلیل بروز برخی مشکلات در تامین قطعات خارجی این خودرو، در تحویل به موقع 2008 به مشتریان مشکل داشتیم اما این مشکل حل شده و تولید این خودرو از 80 دستگاه به 120 دستگاه افزایش پیدا خواهد کرد و این تغییر مشکلات سال گذشته را مرتفع می کند.

مدیرعامل ایران خودرو در خصوص تولید پژو 301 نیز اضافه می کند: این خودرو از امسال وارد سبد فروش ما می شود و خبر خوش اینکه در همان ابتدا با 4 ستاره کیفی تولید خواهد شد.

وی در مورد قیمت فروش این خودرو ترجیح داد سخن نگوید و قیمت گذاری را به همان زمان عرضه موکول کرد.

به گفته یکه زارع، پژو301 دومین خودروی پسابرجامی ایران خودرو است که تولید آزمایشی آن آغاز شده و بر اساس قانون موظف هستیم از همان ابتدا در تولید این خودرو تمام استانداردهای کشور که توسط سازمان ملی استاندارد ابلاغ شده است را پاس کنیم.

وی در خصوص میزان داخلی سازی پژو 301 خاطرنشان می کند: خوشبختانه تولید این خودرو با داخلی سازی بالای 50 درصد کلید خواهد خورد و این نشان می دهد ما حتی از شرط داخلی سازی 40 درصد نیز عبور کرده ایم اما خبر بهتر اینکه برای اولین بار در ایران 95 درصد از قطعات بدنه یک خودروی روز اروپا در داخل ساخته می شود یعنی 95 درصد داخلی سازی بدنه و بالای 50 درصد داخلی سازی کل خودرو.

نظر بینندگان
!
!
!