جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸
پرشین خودرو
دامپینگ چینی ها و نوسانات ارزی  2 معضل جدی صنعت تایر ایران
۱۱:۱۱ | ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
ایرانسل 2
/اختصاصی/برنامه دولت برای مقابله با دامپینگ تایرهای چینی چیست؟!

دامپینگ چینی ها و نوسانات ارزی 2 معضل جدی صنعت تایر ایران

پرشین خودرو: با وجود انتقادات گسترده و طرح مشکلات ناشی از دامپینگ تایرهای چینی به کشور، متاسفانه تاکنون دولت در این زمینه تمهیدات قابل اجرایی را در نظر نگرفته است.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، این روزها تبعات ناشی از نوسانات ارزی بازخوردهای زیادی را در بخش های تولیدی و صنعتی ایجاد کرده و به عنوان معضلی جدی از سوی تولیدکنندگان مطرح می شود اما مدتهاست که دامپینگ تایرهای چینی همچنان به عنوان دغدغه ای قدیمی و بسیار مهم برای صنعت تایر کشور مطرح می باشد بطوریکه در بسیاری از کشورهای دنیا برای مقابله با این گونه هجمه ها، تمهیداتی را اندیشیده و تعرفه های ویژه ای در نظر می گیرند.
متاسفانه در سال‌های اخیر به ‌واسطه قیمت ارزان محصولات چینی، کالاهای این کشور صادرات قابل ‌ملاحظه‌ای را به ایران داشته در حالی که اغلب محصولات این کشور از جمله تایرهای چینی کیفیت قابل‌ قبولی ندارد و تنها کف استانداردهای مورد انتظار را پاس می‌کند.
هم اکنون در بسیاری از کشورها مانند ترکیه، هند، روسیه، دولت برای مقابل با سیر واردات تایرهای چینی و به منظور حمایت از تولید داخل و مصرف کنندگان، تعرفه های ویژه و جبرانی را در نظر گرفته است.
دامپینگ تایر چینی در ایران در حالی صورت می گیرد که ایران توانایی تولید و تامین حداقل 70 درصد از نیاز بازار داخلی را دارد در چنین شرایطی است که انتظار می رود دولت گام موثری را برای مقابله با این مشکل برداشته و با الگو برداری از طرح های موفقی چون تعرفه های بالا، راهکاری برای معضل واردات تایرهای چینی به کشور اتخاذ کند.

 

 


در همین راستا، سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران در گفت وگو با خبرنگار پرشین خودرو می گوید: با وجود انتقادات گسترده و طرح مشکلات ناشی از دامپینگ تایرهای چینی به کشور، متاسفانه تاکنون دولت در این زمینه تمهیدات قابل اجرایی را در نظر نگرفته است.
مصطفی تنها با طرح این سوال که علت عدم برنامه دولت برای مقابله با دامپینگ تایرهای چینی چیست؟، اظهار می کند: آیا واقعا این توقع بی جایی است که تولیدکنندگان تایر از مسئولان دارند؟
به گفته وی، امروز در کشورهایی که تولید تایرهای داخلی سهم مهمی در تامین نیاز بازار داخل دارند، قوانین و تعرفه‌های ضد دامپینگ برای تایرهای چینی در نظر گرفته‌اند از این رو انتظار می رود این موضوع برای بازار ایران نیز عملیاتی شود.
وی معتقد است که بازار تایر ایران از ادامه جریان دامپینگ محصولات چینی دچار ضرر و زیان زیادی خواهد شد و باید برای واردات محصولات چینی به بازار تایر کشور استانداردها و شرایط سخت‌ گیرانه ‌تری در نظر گرفته شود.
وی می گوید: البته تولیدکنندگان تایرهای داخلی همواره کوشیده اند که کیفیت کالاهای تولیدی را افزایش داده و استانداردهای تولیدی را نیز سختگیرانه تر کنند به همین منظور استانداردهای جدیدی را تدوین و در تلاشند تا به طور مستمر استانداردهای تولید را نیز ارتقاء بخشند که قطعا این روند به نفع صنعت تایر است چرا که به هر میزان استانداردهای تولیدی افزایش یابد امکان رقابت را برای ارزان سازان چینی کم خواهد کرد.
این فعال در صنعت تایر در ادامه علاوه بر معضل بسیار جدی دامپینگ تایرهای چینی، نوسانات ارزی را جزء مشکلات جدی نه تنها صنعت تایر بلکه بخش وسیعی از صنعت کشور عنوان کرد و اظهار داشت : چنانچه دولت راهکاری برای کنترل و ثبات ارزی نیاندیشد قطعا این موضوع صدمات جبران ناپذیری را بر کل صنعت و تولید کشور برجای خواهد گذاشت.
به گفته تنها، امروز برنامه ریزان مالی و پولی کشور باید فکر اساسی برای شرایط ارزی در کشور اتخاذ کنند چرا که هر گونه عدم کنترل این وضعیت، بی ثباتی را در بازار بوجود آورده و مانع فعالیت صنعتگران و اجرای طرح های صنعتی در کشور خواهد شد.

نظر بینندگان
!
!
!