جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۰۲ | ۱۳۹۷/۰۲/۰۸
زیرساختی برای آزمایش و تأیید قطعات هواپیمای تولید داخل نداریم
۱۳:۰۲ | ۱۳۹۷/۰۲/۰۸
اجاره خودرو
معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور؛

زیرساختی برای آزمایش و تأیید قطعات هواپیمای تولید داخل نداریم

پرشین خودرو: معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: در حال حاضر زیرساختی برای آزمایش و تأیید قطعات هواپیمای تولید داخل در سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاه ها نداریم.

به گزارش پرشین خودرو به نقل ازمهر، سورنا ستاری در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه علاقه قلبی من و خانواده ما به حوزه هوانوردی است، گفت: برای من هم این حوزه مهم است چون تکنولوژی هوانوردی لبه دانش به حساب می آید و تحول در این صنعت باعث تحول اساسی در دانش کشور خواهد شد.

وی با بیان تاریخچه کوتاهی از صنعت هوانوردی در ایران افزود: از وقتی کلنل محمدتقی پسیان اولین بالن را در میدان امام خمینی (ره) تهران به هوا فرستاد، صنعت هوانوردی در ایران کلید خورد و سپس در سال ۱۳۰۱ اولین هواپیما با خلبانی مرحوم نخجوانی وارد فرودگاه قلعه مرغی شد.

ستاری ادامه داد: ما در سال ۱۳۴۵ تنها دارنده هواپیمای جنگنده F۴ آمریکایی بودیم و در سال ۵۴ نیز هواپیمای F۱۶ وارد ناوگان هوانوردی نظامی کشور شد. در ابتدای انقلاب ایران بزرگترین ناوگان هوایی نظامی دنیا را پس از آمریکا داشت ولی وقتی جنگ شروع شد فهمیدیم هیچ چیز نداریم، چون مستشاران آمریکایی از ایران رفتند و قطعات هواپیما را تحریم کردند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار داشت: صنعت هوانوردی ما مثل دانشگاه های ما یک صنعت بومی نیست، از همین روست که ما در دانشگاهها رشته هایی داریم که هیچ سرویسی به صنایع بومی ما نمی دهند همان گونه که سایر صنایع ما وارداتی است.

وی بار دیگر با انتقاد از اقتصاد نفتی گفت: ما یک اقتصاد نفتی داشتیم که فرهنگ مفت خواری را به ما یاد داد. هر کسی می تواند از دل زمین نفت بیرون بکشد و آن را بفروشد، این کار نیازی به فکر و دانش ندارد، در حالی که دانش است که در صنعت تحول ایجاد می کند.

ستاری یادآور شد: اقتصاد نفتی شرایطی را برای ما ایجاد کرد که فکر می کنیم همه چیز را می توانیم بخریم، در حالیکه نمی شود با پول نفت دانشمند تولید کرد. تکنولوژی خریدنی نیست بلکه باید آن را یاد بگیریم؛ کاری که ابتدای جنگ در صنعت هوانوردی نظامی انجام دادیم وگرنه قبل از آن تغییر قطعات بود، قطعه گذاری که نیاز به مهندس ندارد، بلکه باید قطعات را تولید کرد.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ایران چهارمین تولیدکننده مهندس در دنیاست و تعداد فارغ التحصیلان مهندسی ما با آمریکا برابری می کند. اقتصاد نفتی که نیاز به این همه مهندس ندارد، بنابراین باید یاد بگیریم انسان ها و دانشمندان ساختنی هستند نه خریدنی، این مغز است که سرمایه است و باید پردازش شود تا در سیستم کارآمدی داشته باشد. ساختمان ها و تجهیزات که ارزشی ندارند.

ستاری با تاکید بر اینکه در اقتصاد دانش بنیان راجع به انسان ها صحبت می شود و نه سرمایه و تجهیزات، ادامه داد: در صنعت هوانوردی غیرنظامی (سیویل) ما مشکلات ساختاری در سازمان هواپیمایی و شرکت فرودگاهها داریم و این مشکل به نبود ساختاری برای تست و آزمایش قطعات تولید شرکت های دانش بنیان داخلی در زمینه هوانوردی است.

وی با بیان اینکه در حوزه هوایی نظامی قطعه ساز حرفه ای داریم و در زمینه آی تی سی هوانوردی نظامی نیز چند شرکت تولیدات فوق العاده ای دارند، افزود: اما در حوزه سیویل هم باید پروسیجر برای تست و تایید این قطعات ایجاد شود.

معاون رئیس جمهور اظهار داشت: یک کشور ۸۰ میلیونی با ۳۲ میلیون جوان را نمی توان دیگر با پول نفت چرخاند. با تحصیلکرده های دانشگاهی دیگر نمی شود رفتار کارمندی کرد. با استخدام دولتی حس کمالجویی افراد نابود می شود، بنابراین آنچه باید برای آن سرمایه گذاری کرد دانش است. صنعت هوانوردی نیز همواره Edge تکنولوژی محسوب می شود که باید روی آن سرمایه گذاری کنیم.

ستاری با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۶۰ هزار میلیارد فروش شرکت های دانش بنیان ما است، گفت: آنچه سبب می شود تا انتقال تکنولوژی که مدیران دولتی مدام بر آن تاکید می کنند رخ بدهد، اهمیت به شرکت های دانش بنیان است، در حالی که کل قراردادهای ما به این ختم می شود که تعدادی مدیر دولتی بروند کشورهای خارجی و با پول دولتی قراردادی امضا کنند و برگردند، کدام تکنسین به خارج می رود؟ کجا انتقال تکنولوژی ایجاد می شود؟ قرار نیست که مدیران انتقال تکنولوژی کنند. این محققان و دانشمندان و شرکت های خصوصی هستند که انتقال تکنولوژی می کنند نه مدیران دولتی. مگر در وظایف شما چنین چیزی آمده است؟

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دیگر برای من اینکه یک شرکت دانش بنیان فروشش به ۶ هزار میلیارد تومان رسیده مسئله عجیبی نیست. ۲۰ تا ۳۰ شرکت دانش بنیان داریم که فروش آنها بالای هزار میلیارد تومان است. بزرگترین پلتفرم برگشت فارغ التحصیلان از دانشگاه های آمریکا و کانادا کسانی هستند که شرکت های استارت آپ را در کشور راه انداخته اند.

ستاری با تاکید بر اینکه سال گذشته ۴۵۰ میلیون دلار صادرات شرکت های دانش بنیان بود، گفت: برای اولین بار است که داروی ایرانی در اروپا به ثبت می رسد. هزینه ثبت دارو در اروپا میلیون ها دلار است ولی ما در حال حاضر ۵ دارو را در اروپا ثبت کرده ایم، بنابراین باید یاد بگیریم با استانداردهای بین المللی کار کنیم وگرنه اگر قرار باشد بازارهای ما فرودگاه های خودمان باشد، به جایی نمی رسیم. ما در این حوزه حاضریم به شرکت ها کمک کنیم تا بتوانند محصولات خود را برای صادرات آماده کنند.
 

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!