سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
پرشین خودرو
رضا رحمانی: از برگزاری نمایشگاه خودرو تهران در سئول؛ بی اطلاعم!
۱۰:۴۱ | ۱۳۹۷/۰۲/۱۱
اجاره خودرو
/اختصاصی/ توسعه اقتصادی نیازمند ثبات در قوانین است؛

رضا رحمانی: از برگزاری نمایشگاه خودرو تهران در سئول؛ بی اطلاعم!

پرشین خودرو: معاون وزیر صنعت در مقابل پرسش خبرنگار ما که از وی نظرش را به عنوان یک مدیر در خصوص دوگانگی در تصمیم گیری برای برگزاری نمایشگاه خودرو در خیابان سئول تهران خواسته بود، تنها یک جمله گفت: چنانچه اجازه بدهید دوستانی که در این مورد تصمیم گرفته اند، در مورد آن هم پاسخ دهند!

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، صنعت خودرو در دو دهه گذشته برای جذب سرمایه های خارجی با مشکلات بسیاری رو به رو بوده است. تحریم های غرب علیه صنعت خودرو و نظام بانکی کشور از یک طرف و بدقولی و بد عهدی شرکای بعضا اروپایی صنعت خودرو از طرف دیگر در این 20 سال گذشته جلوی رشد و توسعه خودروسازان و صنایع وابسته را گرفت.


پس از برجام اولین صنعتی که کلید توسعه خود را روشن کرد، خودرو و قطعه سازی بود و تفاهمات و قراردادهای مختلف با تمرکز بر داخلی سازی، یک به یک روی میز مدیران صنعتی و دولتی رفت و این امید را به وجود آورد که انقلاب صنعت خودرو نزدیک است اما یک مشکل همچنان باقی بود و همچنان نیز گریبان توسعه صنعتی ایران را می فشارد.

نبود ثبات در تصمیم گیری و قوانین و بخشنامه های شبانه!
یعنی شما برای ثبات یک قانون حتی 24 ساعت اعتماد نخواهید داشت زیرا ممکن است ساعت 8 صبح روز بعد از دفتر فلان وزیر یا یکی از معاونان بخشنامه ممنوعیت یا آزاد سازی و یا افزایش و کاهش تعرفه ابلاغ و سریعا اجرا شود.


این نبود ثبات در فضای اقتصادی همان دمل چرکینی است که نمی گذارد پای سرمایه گذاران خارجی که بسیار آسان در کشورهای کمتر برخوردار منطقه سرمایه گذاری می کنند به ایران باز شود.

نبود ثبات قوانین سرمایه گذاران را فراری کرده است!
چندی پیش بابک صدرایی کارشناس بازار خودرو، در گفت وگو با خبرنگار پرشین خودرو، در خصوص چرایی بی علاقگی سرمایه گذاران خارجی برای ورود به بازار ایران گفت: چه کسی حاضر می شود در شرایطی که ثبات قوانین در کشور ما اساسا وجود ندارد وارد چنین کارزاری شده و در صنعت خودروی ایران سرمایه گذاری کند؟


وی ادامه داد: شرایط مالی و نوسانات نرخ ارز موجب شده تا هیچ شرکت صاحب نامی برای سرمایه گذاری در داخل کشور پیش قدم نشود و در حال حاضر این اولین چالش برای نوسازی و بهسازی صنعت خودرو ایران است.


این کارشناس بازار خودرو افزود: یک روز گمرک قوانین خود را تغییر می دهد، فردای آن وزارت صنعت تعرفه ها را عوض می کند. شب می خوابید و صبح قیمت دلار و یورو پلکانی تغییر می کند. با این همه بی ثباتی، سرمایه گذار و مشتری زیان فراوانی می بیند و نتیجه می شود درجا زدن صنعت خودرو حتی پس از برجام.

 


از برگزاری نمایشگاه خودرو در نمایشگاه سابق؛ بی اطلاع هستم!
بنابر این گزارش، رضا رحمانی معاون طرح و توسعه وزارت صنعت، معدن و تجارت، در گفت وگو با خبرنگار پرشین خودرو با تایید وجود مشکل جذب سرمایه و بی ثباتی در قوانین کشور گفت: بی شک ثبات در قوانین و سیاست ها و مقررات یکی از اقدامات اولیه حمایت از تولید ملی است.


وی ادامه داد: ما در حال رایزنی با قانونگذاران و مدیران هستیم تا برای رفع مشکل بی ثباتی در تصمیم گیری ها برای سال 97 فکری شود زیرا این مهم برای جذب سرمایه گذاری خارجی و توسعه کشور الزامی است.

همچنین رحمانی در پاسخ به سوال خبرنگار پرشین خودرو در خصوص برگزاری نمایشگاه خودرو در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران که به علت مشکلات ترافیکی و آلایندگی بیش از 13 سال برگزار نشده است، گفت: بنده در جریان این تصمیم نیستم.


وی که گویی واقعا از این مهم و نامه نگاری برخی مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت با خودروسازان، واردکنندگان و شرکت های همکار و ناظر صنعت خودروسازی مبنی بر الزام برای حضور در نمایشگاه مذکور اطلاعی نداشت در مقابل پرسش خبرنگار ما که از وی نظرش را به عنوان یک مدیر در خصوص این دوگانگی در تصمیم گیری خواسته بود، تنها یک جمله گفت: چنانچه اجازه بدهید دوستانی که در این مورد تصمیم گرفته اند، در مورد آن هم پاسخ دهند!

نظر بینندگان
!
!
!