یكشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
پرشین خودرو
افزایش 25 درصدی قیمت مینی بوس، متقاضیان نوسازی را بلاتکلیف کرد
۱۳:۲۵ | ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
اجاره خودرو
/اختصاصی/کمبود برخی از قطعات مانع از اجرای به موقع تعهدات خودروسازان شد:

افزایش 25 درصدی قیمت مینی بوس، متقاضیان نوسازی را بلاتکلیف کرد

پرشین خودرو: طرح نوسازی مینی بوس های فرسوده که سال گذشته توسط یکی از شرکت های خودروسازی داخلی کلید زده شد به دلیل نبود اجرای تعهدات این شرکت در تامین مینی بوس های جدید به نتیجه نرسید.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، روند نوسازی ناوگان حمل و نقل در کشور با وجود اهتمام دولت در نوسازی همچنان با موانعی همراه است در حالی که دولت از سال گذشته طرح نوسازی حمل و نقل سنگین را استارت زد البته در این میان سهم ناوگان مسافری نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.


به گفته مدیرعامل اتحادیه مینی بوسرانی کشور در حال حاضر 90 درصد مینی بوس های موجود در ناوگان برون شهری در کشور فرسوده است و با وجود 46 هزار دستگاه مینی بوس با عمر بالای 20 سال در کشور طی 4 سال گذشته تنها 350 دستگاه مینی بوس نوسازی شده است که طبعا ادامه این روند، جان بسیاری از مردم را تهدید خواهد کرد.


در چنین شرایطی که همچنان موانع موجود در تامین به موقع خودروهای جدید توسط خودروسازان وجود دارد، معضل قیمت نیز بار مضاعفی را بر دوش متقاضیان نوسازی افزوده است چنانچه این مساله اتحادیه کشوری را وادار به نامه نگاری و ارائه درخواست افزایش تسهیلات خرید به دولت کرده است.


در راستای چنین مسائلی در روند جایگزینی، غلامرضا غضنفری مدیرعامل اتحادیه مینی بوسرانی کشور در گفت وگو با خبرنگار پرشین خودرو، عنوان کرد: برخلاف انتظار طرح نوسازی مینی بوس های فرسوده که سال گذشته توسط یکی از شرکتهای خودروسازی داخلی کلید زده شد به دلیل عدم اجرای تعهدات این شرکت در تامین مینی بوس های جدید به نتیجه نرسید.


وی افزود: البته کمبود برخی از قطعات در تکمیل این مینی بوس ها مشکل اصلی این خودروسازی در عدم اجرای به موقع تعهدات بود.


غضنفری با اشاره به تعهد تحویل 150 دستگاه مینی بوس حدید در طرح نوسازی ناوگان مینی بوسرانی کشوری در سال گذشته، تصریح کرد: البته تحویل بخشی از مینی بوس ها به تدریج از سال گذشته آغاز شد و تاکنون 100 دستگاه از آنها تحویل متقاضیان طرح نوسازی شده است.


به گفته مدیرعامل اتحادیه مینی بوسرانی کشور به دنبال اجرای تعهدات، بنا شده در سال جاری 50 دستگاه از مینی بوس های جدید تحویل متقاضیان شود.


وی همچنین با توجه به تردد 46 هزار دستگاه مینی بوس با عمر بالای 20 سال در ناوگان برون شهری، تصریح کرد: طی 4 سال گذشته تا کنون فقط 350 دستگاه در ناوگان مینی بوسرانی کشور نوسازی شده است که در صورتی که چنین روندی ادامه یابد هیچ اتفاقی در ناوگان فرسوده مینی بوسرانی کشور رخ نخواهد داد.

با دستور وزیر راه کمیته تخصصی برای رفع موانع نوسازی ناوگان مینی بوسرانی در کشور تشکیل می شود
وی در ادامه به مذاکره با وزیر راه و شهرسازی در خصوص این مشکل پرداخت و گفت: به دنبال برگزاری جلساتی با وزیر راه، بنا شد تا کمیسیون تخصصی در این زمینه تشکیل شود که انتظار می رود با برگزاری جلسات این کمیسیون و رفع موانع، طی یکی دو ماه آینده شاهد تغییر و تحولی در حوزه نوسازی ناوگان مینی بوس های برون شهری در کشور باشیم.


مدیرعامل اتحادیه مینی بوسرانی کشور همچنین با توجه به طرح جایگزینی تاکسی جدید در جریان نوسازی مینی بوس های فرسوده درون شهری، افزود: بر اساس مصوبه هیات وزیران و در راستای طرح کاهش آلودگی هوای کلان شهر، طرح نوسازی مینی بوس های فرسوده کلان شهرها از طریق جایگزینی با تاکسی نو از دو سال قبل اجرایی شد که به منظور سرعت نوسازی در حوزه فرسودگی مینی بوس های برون شهری نیز چنین طرحی پیشنهاد شد که به نظر می رسد بنا به مشکلاتی چون تامین بودجه تاکنون به این موضوع پرداخته نشده است.


افزایش سرسام آور قیمت، متقاضیان نوسازی را سردرگم کرد
غضنفری در ادامه به رفع موانع ارائه تسهیلات 4 درصدی برای نوسازی ناوگان مینی بوسرانی پرداخت و اظهار داشت: به دنبال توافقات صورت گرفته مقرر شد تا حدود 70 درصد قیمت مینی بوس تسهیلات توسط ستاد مدیریت حمل و نقل و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به متقاضیان ارائه شود که خوشبختانه موانع در این زمینه برطرف و بانک ها در این مدت همکاری لازم را داشتنداما به رغم این جریان، افزایش قیمت مینی بوس ها تبدیل به معضلی برای متقاضیان نوسازی شده است.

وی افزود: طی ماههای اخیر و در پی افزایش نرخ ارز قیمت خودروها به طور سرسام آوری توسط شرکتها بالا رفته است به طوری که در حال حاضر مینی بوس جدیدی که 170 میلیون قیمت داشته طی چند ماه اخیر به 210 میلیون افزایش قیمت یافته است.

به گفته مدیرعامل اتحادیه مینی بوسرانی کشور، افزایش قیمت صورت گرفته، متقاضیان نوسازی در ناوگان مینی بوسرانی را با مشکلاتی مواجه کرده بر همین اساس درخواستی مبنی بر افزایش تسهیلات ارائه شده است که امید است این درخواست عملی شود.

وی در پایان با توجه به موضوع مشکلات ایجاد شده در واردات خودرو در روند اسقاط خودروها، خاطرنشان کرد: البته در حوزه تولید و عرضه مینی بوس های داخلی موضوع اسقاط مطرح نیست و فقط کسانی که خواستار واردات در این حوزه هستند باید نسبت به ارائه برگه گواهی اسقاط اقدام کنند که به نظر نمی رسد مشکل چندانی در این زمینه وجود داشته باشد.

نظر بینندگان
!
!
!