چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
پرشین خودرو
سیر صعودی اختلاف قیمت در بازار خودروهای زیر 45 میلیون
۱۲:۳۱ | ۱۳۹۷/۰۲/۱۸
اجاره خودرو
/اختصاصی/بازار دلالی در خودروهای وارداتی و مونتاژی رونق گرفت!

سیر صعودی اختلاف قیمت در بازار خودروهای زیر 45 میلیون

پرشین خودرو: در وضعی که اختلاف قیمت بازار خودروهای زیر 45 میلیون تومان به بیش از 6 میلیون رسیده، نهادهای ناظر کجا هستند و چرا هیچ گونه توجهی به وضع فعلی بازار خودرو نمی کنند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو، با توجه به اوضاع نگران کننده بازار خودرو در کشور اظهار داشت: بازار خودروهای داخلی همچنان روزهای سردرگم و آشفته ای را سپری می کند به طوری که قیمت ها طی هفته گذشته تا کنون به صورت سرسام آوری افزایش یافته است.

سعید موتمنی بخش عمده وضع موجود بازار را مشکلات ارزی و نوسانات شدید و نگران کننده نرخ ارز در بازار دانست و گفت: تا زمانی که بی ثباتی در بازار ارز وجود داشته باشد تمام بخش های اقتصادی از جمله بازار خودرو متاثر از این شرایط خواهد بود.

وی با توجه به نقش شرکتها در ایجاد وضع موجود بازار خودرو ، افزود: در این وضعیت متاسفانه شرکتها نیز وارد عرصه بنگاه داری شدند و با ایجاد محدودیت در عرضه، موجب رونق بازار دلالی و سرازیر شدن سرمایه های سرگردان به بازار خودروهای عمدتا وارداتی و مونتاژی شدند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران همچنین با اشاره به تاثیر وضع فعلی بر افزایش حاشیه قیمت در بازار خودروهای زیر 45 میلیون، تاکید کرد: در مدتی که بازار خودرو با تلاطم شدید قیمتی مواجه شده، حاشیه قیمت خودروهای زیر 45 میلیون تومان به 6.5 میلیون تومان رسیده است به طوری که هم اکنون قیمت پژو پارس LX از 39 میلیون و 500 هزار تومان قیمت کارخانه به 46 میلیون تومان در بازار رسیده است.

سود اختلاف قیمت در بازار خودرو به جیب چه کسانی می رود؟
موتمنی با طرح این سوال که امروز سود اختلاف قیمت کارخانه و بازار خودرو به جیب چه کسانی می رود ؟ افزود : قطعا این سود به جیب دلالان و واسطه نمی رود بلکه این شرکتها هستند که با پیش فروش های یک ماهه و تاخیرهای چند ماهه و از سویی با ترفند و سیاست محدودیت عرضه و افزایش حاشیه قیمت در بازار، مشتریان را ترغیب به سرمایه گذاری و خرید خودرو می کنند تا از این بازار منتفع شوند.

وی تاکید کرد : چرا با وجود دستگاه ناظری چون سازمان حمایت از مصرف کنندگان، باید قیمت خودرو در بازار دو نرخی شود؟ در حالی که در دنیا متقاضیانی که خودرویی را از کارخانه تحویل می گیرند به صورت اتومات از سوی کارخانه تخفیفاتی به خریدار ارائه می شود و بالطبع باید خودرو نیز در بازار به قیمت کارخانه معامله شود.

موتمنی افزود: با ادامه جریان اختلاف قیمت در بازار مسلما بخش زیادی از سرمایه ها به سمت بازار خودرو خواهد رفت و طبعا در این میان سایر بخش های تولیدی از این وضعیت متضرر شده و تلاش می کنند تا سرمایه هایشان را وارد بازار خودرو کنند در حالی که این سود تنها نصیب شرکتهای خودروساز می شود.

به گفته وی، خودروسازان سه دهه است که چنین بازی را در بازار خودرو اجرا می کنند و همواره تاکید می کنند که باید در قیمت گذاری آزاد باشند، آیا میان دو نفر برگزاری مسابقه دو معنا دارد که چنین در خواستی را از دولت می کنند.

اختلاف قیمت بازار خودروهای زیر 45 میلیون به بیش از 6 میلیون رسید
وی با اشاره به سیر صعودی اختلاف قیمت در بازار خودروهای زیر 45 میلیون تومان، گفت: در وضعیتی که اختلاف قیمت بازار خودروهای زیر 45 میلیون به بیش از 6 میلیون رسیده، نهادهای ناظر کجا هستند و چرا هیچ گونه توجهی به وضع فعلی بازار خودرو نمی کنند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران همچنین با توجه به دلایل تاثیر نرخ ارز بر درخواست افزایش قیمت و اختلاف قیمت در بازار، تصریح کرد: افزایش قیمتی که به دلیل نرخ ارز عنوان می شود طبعا باید در هفته های اخیر منجر به ایجاد حاشیه قیمت در بازار شده باشد در حالی که از سال گذشته این وضعیت بر بازار خودرو حاکم بوده است.

نظر بینندگان
!
!
!