سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۰۱ | ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
افزایش هزینه تولید و خروج برندهای مطرح از بازار ایران
۱۲:۰۱ | ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
اجاره خودرو
/اختصاصی/تیر خلاص ترامپ به آینده سرمایه گذاری در صنعت خودرو ایران؛

افزایش هزینه تولید و خروج برندهای مطرح از بازار ایران

پرشین خودرو: برندهای حاضر در صنعت خودرو کشور از این پس دست به عصا حرکت کرده و فقط ممکن است به موضوع واردات و مونتاژ در ایران ادامه دهند.

بابک صدرایی کارشناس صنعت و بازار خودرو، در گفت وگو با خبرنگار پرشین خودرو، با بیان این مطلب گفت: بی شک خروج آمریکا از برجام به معنی بازگشت بخشی از تحریم ها خواهد بود که این اتفاق هزینه تولید را افزایش خواهد داد.
وی ادامه داد: ابتدا ببینیم که در پسابرجام چه اتفاقی در صنعت خودرو ایران افتاد. در آغاز شاهد ابراز علاقه شرکت های مطرح خودرویی برای ورود مستقیم به بازار و صنعت ایران بودیم اما تنها چند ماه کافی بود که این علاقه رنگ و بوی تازه ای بگیرد و از تولید به واردات ختم شود.

صدرایی تاکید کرد: فولکس واگن شرکتی بود که ابتدا از تولید در ایران سخن به میان آورد اما در نهایت دیدیم که 2 محصول خود را در تیراژ محدود وارد کشور کرد و عملا از تولید خبری نیست.

وی افزود: قرار داد رنو با دولت یا همان ایدرو بیش از 2 سال است که بین زمین و آسمان مانده است و خبری از نهایی شدن قرار داد و تولیدی که قرار بود در سال 2018 میلادی به بازار وارد شود نیست.
 

خروج برندهای مطرح از بازار ایران

 

این کارشناس بازار خودرو در خصوص حضور پژو سیتروئن در صنعت خودروی کشور نیز گفت: این مجموعه فرانسوی نیز با قرار سرمایه گذاری و تولید و البته صادرات وارد شد اما شما آمار بگیرید ببینید چه میزان تولید از این دو شرکت در دو سال اخیر ثبت شده و آیا صادراتی نیز داشته اند؟

وی تصریح کرد: در میان کره ای ها نیز تنها هیوندای وارد صنعت و بازار ایران شد که این ورود بسیار محدود و تنها در یک خط تولید از پیش آماده در کرمان موتور بود بنابراین ایشان نیز برنامه خاصی برای حضور گسترده در ایران نداشته است که حالا بخواهد کم کند.

صدرایی در توضیح صحبت های خود گفت: منظور من این است که پس از برجام وضع صنعت خودرو و حضور شرکت های خارجی معلق بود و ایشان بین گزینه آمدن و نیامدن گیر کرده بودند.

وی حرکت ترامپ در خروج از برجام را تیر خلاص به سرمایه گذاری در ایران دانست و افزود: البته این اتفاق موجب خروج سریع معدود فعالیت های خودرویی از کشور نمی شود اما؛ قطعا هزینه در بر خواهد داشت و شرکت ها برای سرمایه گذاری در ایران تمایل خود را از دست می دهند.

این کارشناس بازار خودرو خاطرنشان کرد: بنده گمان می کنم شرکت های خودرویی حضور فعلی خود را ادامه دهند اما سرمایه گذاری جدید و ایجاد خط تولید را در برنامه خود قرار نخواهند داد و البته کمی دست به عصا کار را ادامه می دهند تا شاید گشایش جدیدی رخ دهد.

صدرایی در پایان خاطرنشان کرد: شرکت های حاضر در بازار ایران به هیچ عنوان بازار ارزشمندی همانند آمریکا را فدای بازار فرعی ایران نمی کنند بنابراین اولویت فعالیت ایشان آمریکا خواهد بود.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!