چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۲۹ | ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
انتظار بیهوده مدعیان تثبت قیمت چه بر سر صنعت خودرو می آورد؟!
۱۲:۲۹ | ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
اجاره خودرو
/اختصاصی/رشد معقول قیمت خودرو در سایه اصلاح جریان اقتصادی در کشور؛

انتظار بیهوده مدعیان تثبت قیمت چه بر سر صنعت خودرو می آورد؟!

پرشین خودرو: در شرایطی که با یک لرزه اقتصادی به یکباره از ارزش پول ملی 60 درصد کاسته می شود نمی توان انتظار داشت که قیمت خودرو ثابت بماند.

یک کارشناس صنعت خودرو در گفت وگو با خبرنگار پرشین خودرو، با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به نرخ تورم سالانه در کشور در حوزه دستمزدها، قیمت مواد اولیه تولید، حمل و نقل، بیمه و مهمتر از همه نرخ ارز نمی توان انتظار داشت این پارامترها افزایش پیدا کند و قیمت خودرو هیچ تغییری نکند.

شهرام آزادی با اشاره به افزایش چند میلیونی قیمت برخی از خودروهای داخلی، گفت: البته افزایش هایی که تا 10 میلیون در برخی از خودروهای داخلی عنوان می شود به دلیل وابستگی ارزی این خودروهاست که عمده آنها خودروهای تحت لیسانس هستند که به صورت سی.کی.دی وارد می شود از این رو قسمت عمده بهای تمام شده این خودرو از هزینه های ارزی است.

وی افزود : با توجه به تورم سالانه 10 درصدی و افزایش 20 تا 25 درصد قیمت ارز امکان ندارد که بتوان قیمت خودرو را ثابت نگه داشت و قطعا انتظار بیهوده ای است و چنانچه کسی نیز مدعی چنین موضوعی است این جریان طی چند سال، منجر به نابودی صنعت خودروسازی در کشور خواهد شد.

آزادی، تاکید کرد : در صورتی که می خواهیم قیمت خودرو ثابت بماند و یا حداقل با رشد معقولی افزایش یابد لازمه آن اجرای اقتصاد مقاومتی و اصلاح جریان اقتصادی در کشور است.

عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی با توجه به تاثیر اختصاص ارز 4200 تومانی به خودروسازان و قطعه سازان در قیمت تمام شده خودروها ، متذکر شد: در صورت اختصاص ارز 4200 تومانی به شرکت ها، باز هم به دلیل افزایش 20 درصدی نرخ ارز ظرف این مدت و از سویی سهم 20 تا 25 درصدی مواد اولیه تولید و قطعات خارجی در خودروهایی که حتی مدعی داخلی سازی 100 درصدی آنها هستیم، طبعا نمی توان مانع از افزایش هزینه تولید و قیمت تمام شده خودرو شد.

وی خروج از اقتصاد لحظه ای را مهمترین راهکار مناسب برای جلوگیری از شرایط کنونی دانست و اظهار داشت : وجود اقتصاد لحظه ای شرایطی روانی را در بازار ایجاد می کند و بر بخش زیادی از صنایع تولیدی و بنگاه های اقتصادی تاثیر می گذارد از این رو دولت نباید اجازه دهد که شوک های اقتصادی بر صنعت خودرو وارد شود.

آزادی در ادامه با توجه به موضوع بررسی قیمت خودرو در مجلس، گفت: امروز به دلیل وجود شرایط متغیر در هزینه ها ، هر گونه اعمال دستوری قیمت ها جواب نمی دهد بلکه موجب ضرر و زیان بیشتر مشتری و خودروساز خواهد شد.
وی در پایان تاکید کرد : باید جریان عرضه و تقاضا بر قیمت خودرو حاکم باشد امروز نمی توان قیمت را ثابت نگه داشت مگر اینکه به شرایط تعادلی در نرخ تورم و سایر هزینه ها دست یابیم در غیر این صورت و با وجود تغییرات ماهانه هزینه ها، اعمال دستوری قیمت خودرو، قابل اعمال نخواهد بود.

 

افزایش قیمت خودرو

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!