چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷
پرشین خودرو
جزئیات توزیع گازوییل یورو 4 در سراسر كشور
۱۰:۵۲ | ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
اجاره خودرو
/گزارش خبری/

جزئیات توزیع گازوییل یورو 4 در سراسر كشور

پرشین خودرو: توزیع گازوییل یورو 4 در سراسر كشور قرار است از ابتدای خرداد ماه آغاز شود تا گام بلندی برای كنترل آلودگی هوای خودروهای دیزلی برداشته شود.

به گزارش پرشین خودرو، وحید حسینی مشاور سازمان حفاظت محیط زیست كشور در گفت و گو با برنامه «روی خط خبر» شبكه خبر در این باره گفت: یكی از منابع اصلی آلودگی هوای كشور به ویژه در کلانشهرها، خودروهای دیزلی هستند كه تاكنون فاقد استانداردهای لازم آلایندگی بوده اند و هیچ‌گونه فیلتری برای كاهش آلودگی منتشره نداشته اند.

به گفته این استاد دانشگاه صنعتی شریف، از 2 سال پیش دولت مصوبه ای را گذراند كه خودروسازان موظف هستند خودروهای دیزلی که از ابتدای سال 96 به بعد پلاك می‌شوند را به تجهیزات كنترل آلودگی مجهز كنند. مشكلی كه در مسیر اجرای این مصوبه هست اینكه تجهیزات مذكور در خودروهای دیزلی دارای با استفاده از گازوییل كمتر از استاندارد یورو4 از بین می‌روند و علی رغم نصب فیلتر به دلیل كیفیت بد گازوییل فیلتر دچار مشکل شده و از بین می‌رود. برای رفع این معضل، پیگیری‌های متعددی در كارگروه ملی آلودگی هوای كشور انجام شد و پس از حمایت وزارت نفت قرار شد همین گازوییل باكیفیت توزیعی در كشور كه یورو 4 هست علاوه بر 8 كلانشهر كشور در سایر نقاط كشور نیز توزیع شوند تا خودروهای جدید كه وارد چرخه مصرف می شوند، دسترسی به سوخت با كیفیت داشته باشند و این تجهیزات تخریب نشوند.

حسینی تاكید كرد: تفاهم نامه ای كه اخیرا دراین رابطه انجام شده مربوط به بحث پایش است كه توزیع گازوییل توسط وزارت نفت انجام شود و سازمان حفاظت محیط زیست كشور هم سوخت را پایش كند تا تخطی از حدود مجاز یورو4 صورت نگیرد. البته این برنامه قرار بود از آبان سال95 اجرایی شود. بدین ترتیب قرار بود ابتدا موضوع توزیع حل شود و بعد تجهیز وسایل به فیلتر انجام شود اما مشكلات عملیاتی در مسیر اجرا بوده و پس از این تاخیر، كار در خرداد امسال تكمیل می شود.

مشاور سازمان حفاظت محیط زیست كشور در ادامه درباره سیستم اجرای تفاهم‌نامه و نظارت بر توزیع گازوییل یورو4 اظهار داشت: پس از انجام پایش‌های منظم و نمونه گیری از جایگاه‌ها و بررسی در آزمایشگاه‌های تایید شده، قرار است نتایج آزمایش‌ها در سایت سازمان حفاظت محیط زیست كشور در اختیار عموم مردم قرار گیرد و تخطی از آن صورت نگیرد. قانون هوای پاك پیش بینی كرده كه اگر صدمه ای در مسیر تولید آلودگی هوا به مردم زده شود، با جرم انگاری می توان از آن شكایت كرد و جریمه‌هایی نیز در این زمینه تعیین شده است. در حال حاضر220 جایگاه در كلانشهرها و 200 جایگاه دیگر در سایر نقاط كشور وجود دارند كه اگر تخطی صورت گیرد، اعلام جرم و مراحل بعدی قضایی پیگیری خواهد شد.

آنگونه كه حسینی گفته، خودروی دیزلی آلودگی زیادی از منظر ذرات معلق دارند و بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا اعلام كرده ورود آنها از سال 2020 و 2025 كاملا به شهرها ممنوع است. ما هم باید در برابر آلایندگی این وسایل نقلیه سنگین تجهیزات و سوخت مناسبی داشته باشیم. از طرفی گازوییل یورو 4 گوگرد پایینی دارد و بعد هم به صورت یك آلاینده ثانویه وارد هوا نمی‌شود و تجهیزات كنترل دوده دیزل‌ها را هم حفظ خواهد كرد. بنابراین تلاش می کنیم مسئله توزیع یورو4 در كشور حل شود.

وی درباره تفاوت‌های گازوییل یورو 4 با سایر گازوییل ها خاطرنشان كرد: گازوییل غیر استاندارد یورو 4 زرد رنگ، بد بو و چرب هست اما گازوییل یورو 4 شفاف، سفید و شبیه بنزین است و از ظاهر آن هم می توان نوع آن را فهمید. ما امیدواریم وزارت نفت بتواند پوشش كشوری كه از 55 میلیون لیتر مصرفی، حدود 30 میلیون لیتر یورو4 است را با توسعه ظرفیت های پالایشگاهی پیشرفت دهد و در كلانشهرها حتما سوخت یورو4 توزیع شود.
 

برچسب ها:
گازوئیل یورو4
نظر بینندگان
!
!
!