سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸
پرشین خودرو
پیش بینی افزایش 3 استاندارد جدید برای قطعات خودرو
۱۴:۰۱ | ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
اجاره خودرو
/اختصاصی/استاندارد منتظر چالش های احتمالی خودروسازان نیست؛

پیش بینی افزایش 3 استاندارد جدید برای قطعات خودرو

پرشین خودرو: با توجه به الزامات جدید خودرویی، دی ماه سال آینده شاهد خاتمه تولید برخی از خودروهای پرتیراژ داخلی خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، اسفندماه سال 95 بود که سازمان ملی استاندارد ایران از افزایش تعداد استانداردهای خودرویی از ۵۵ به ۸۵ مورد خبر داد و اعلام کرد که براساس تفاهم‌نامه‌ای بین این سازمان و وزارت صنعت، معدن و تجارت ارتقای این استانداردها از نظر تعداد و کیفیت مطرح شده است؛ موضوعی که بر اساس مصوبه شورای سیاست‌گذاری خودرو با حضور وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت، رییس سازمان ملی استاندارد، خودروسازان و قطعه‌سازان در دستور کار قرار گرفت.

براساس زمان‌ بندی صورت گرفته باید از ابتدای دی ماه سال ۱۳۹۶، ۶۱ مورد استاندارد خودرویی اجرایی شود و پس از آن از ابتدای تیر ماه سال ۱۳۹۷ دو مورد به ۶۱ استاندارد قبلی اضافه شده و در نهایت با اضافه شدن ۲۲ مورد استاندارد خودرویی دیگر از دی ماه سال ۱۳۹۷، تعداد استانداردهای اجباری خودروهای سواری به ۸۵ مورد افزایش ‌یابد، موضعی که فاز اول اجرای خود را پشت سر گذاشته و در انتظار اجرای دومین مرحله است.

بر همین اساس در فاز اول اجرای استانداردهای ۸۵‌گانه خودرویی، از ابتدای دی ماه سال گذشته، 25 مدل خودروی سواری با توقف خط تولید روبه‌رو شدند و با اجرای فاز دوم این استاندارد دقیقا معلوم نیست چه خودروهایی با توقف تولید مواجه خواهند شد.

حمید رضا منفردی رئیس اداره استانداردهای خودرویی سازمان ملی استاندارد در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو، اظهار داشت: فاز اول و دوم اجرای استانداردهای 85 گانه برای خودروهای جدید تا دی ماه امسال اجرایی می شود و از خودروسازان خواسته شده است که روند پیاده سازی استانداردها را برای تک تک محصولات ارائه کنند البته برخی از شرکتها ارائه کردند و شرکتهایی که تیراژ بالایی دارند تاکنون این روند را ارائه نکردند.

به گفته وی، سازمان استاندارد به شدت پیگیر پیاده سازی استانداردهای جدید است و مکاتبات با خودروسازان و شرکتهای بازرسی را آغاز کرده و منتظر چالش های احتمالی خودروسازان نخواهد بود.

منفردی افزود: امید است فاز اول و دوم استانداردهای جدید خودرویی تا دی ماه به خوبی اجرایی شود هر چند پیش بینی می شود شرکتهای خودروسازی نیز در این راستا مشکلی نداشته باشند.

وی پیش بینی کرد با توجه به الزامات جدید خودرویی، دیماه سال آینده شاهد خاتمه تولید برخی از خودروهای پرتیراژ داخلی خواهیم بود.

پیش بینی افزایش 3 استاندارد جدید به استاندارد قطعات خودرویی
وی در ادامه با توجه به برخی از الزامات جدید قطعات خودرویی از ارائه درخواست 3 مورد استاندارد جدید قطعات به شورای عالی استاندارد خبر داد و افزود: در صورت تشکیل جلسه این شورا و تصویب این استانداردها، انتظار می رود در سال جاری استاندارد قطعات خودرو نیز افزایش یابد.

رئیس اداره استانداردهای خودرویی سازمان ملی استاندارد در پایان همچنین از استاندارد کلاه ایمنی سخن گفت و خاطرنشان کرد: بسیاری از دستگاه ها از جمله پلیس و وزارت راه، از سازمان ملی استاندارد درخواست ارتقاء استاندارد کلاه ایمنی را داشتند. در سال گذشته استاندارد کلاه ایمنی بر مبنای استاندارد اروپا و ژاپن تجدید نظر شد از این رو برنامه امسال سازمان ملی استاندارد این است که استاندارد جدید کلاه ایمنی را نیز جایگزین کند.

نظر بینندگان
!
!
!