سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
پرشین خودرو
مدیریت قیمت خودرو
۱۰:۲۲ | ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
اجاره خودرو
/یادداشت/

مدیریت قیمت خودرو

پرشین خودرو: قیمت خودرو تابع چه عواملی است؟ خودروسازان با توجه به چه متغیرهایی قیمت خودرو را تعیین می‌كنند؟ اگر از بحث قیمت‌گذاری دستوری عبور كنیم و بخواهیم بر اساس منطق كشف قیمت در بازار به خودرو به عنوان یك كالا نگاه كنیم چگونه می‌توانیم قیمت خودرو را تعیین كنیم؟

به گزارش پرشین خودرو، برای پاسخ به این سوال ها باید گفت به هر چیزی كه در فرآیند تولید به‌كار رود تا محصولی تولید شود، «نهاده‌های تولیدی» یا «عوامل تولیدی» می‌گوییم. برای مثال در تولید گندم تركیبی از یك سری نهاده مثل زمین، آب، بذر گندم، نیروی كار، كود شیمیائی و غیره به‌كار می‌رود. هر یك از این منابع را عامل تولید گندم می‌نامند.

در یك تقسیم‌بندی كلی عوامل تولید شامل زمین، نیروی كار، سرمایه و مدیریت می‌شود. تولید خودرو نیز درست مثل هر محصول دیگری از كنار هم قرار دادن هزاران قطعه ریز و درشت است كه مواد اولیه برای تامین این قطعات عمدتاً شامل انواع فلز, آهن, مس, آلومینیوم, فولاد, لاستیك و پلاستیك است؛ بنابراین از این مواد در كنار دستمزد كاركنان به عنوان عوامل یا نهاده‌های اصلی در تولید خودرو می‌توانیم یاد كنیم.

شناخت «نهاده‌های تولید» از آن جهت در قیمت‌گذاری محصول ارزشمند است, كه می‌توان با بررسی روند كلی قیمت این عوامل, به مدیریت قیمت كالای مفروض رسید. با مروری بر جدول قیمت نهاده‌های تولید صنعت خودروسازی و جدول تغییرات نرخ ارز و مقایسه رشد قیمت این عوامل با سال گذشته به اعداد اعجاب انگیزی بر می‌خوریم.جدول افزایش نرخ نهاده‌های تولیدی

 


 

جدول تغییرات نرخ ارز - بهمن 96 در مقایسه با بهمن 95

 


تحلیل اطلاعات این دو جدول به ما نشان می‌دهد كه خودروسازان داخلی فشار بسیار مضاعفی را در بخش‌های مالی خود وارد كرده‌اند تا بتوانند با حداقل افزایش قیمت چرخ‌های خود را بگردانند. مدیریت قیمت خودرو یك عامل اثر گذار دیگر به نام دستمزد كاركنان هم دارد, بر اساس مصوبه شورای عالی كار دستمزد كاركنان در سال 96 نسبت به سال 95 از رشد 14 درصدی برخوردار شد.

شتاب تند تغییرات قیمت در بخش‌های نرخ ارز و سایر نهاده‌های تولیدی؛ بنا به دلایل بسیاری منجر به صعود قیمت خودروها نشده است, بنا به اطلاعات موجود اگر قرار بود قیمت‌گذاری شركت‌های خودروسازی فقط با تغییرات نرخ نهاده‌های تولیدی هماهنگ می‌شد باید شاهد 61 درصد افزایش قیمت, و اگر ملاك آنها افزایش نرخ ارز می‌بود باید شاهد 32 درصد افزایش و اگر فقط محدود به افزایش سطح دستمزد بودند باید شاهد 14 درصد افزایش قیمت می‌بودیم. حال آنكه با بررسی روند افزایش قیمت خودروسازان در طول سال 96 متوجه می‌شویم كه آنها فقط 3 تا 5 درصد به قیمت محصولات خود افزوده‌اند.

با این اطلاعات می‌توان گفت كه صنعت خودروسازی اگر نتواند قیمت‌های محصولات خود را همگام با نهاده‌های تولید افزایش دهد دچار تنش‌های شدید مالی خواهد شد. تنش‌هایی كه تحمل آن برای هر بنگاه اقتصادی جبران ناپذیر است.
 

نظر بینندگان
!
!
!