دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
پرشین خودرو
طرح احتکار خودرو از سوی خودروسازان به هیچ عنوان منطقی نیست
۱۱:۰۱ | ۱۳۹۷/۰۲/۲۸
اجاره خودرو
/اختصاصی/ 2 موضوع مهم خودرویی در دستور جلسه هفته آینده کمیسیون صنایع؛

طرح احتکار خودرو از سوی خودروسازان به هیچ عنوان منطقی نیست

پرشین خودرو: طرح احتکار خودرو از سوی شرکت های خودروسازی با توجه به آمار تولید روزانه خودروسازان به هیچ عنوان منطقی نیست.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، پس افزایش ناگهانی نرخ دلار و بر هم خوردن قیمت و تقاضا در بازار خودرو، هر روز این بازار شاهد حواشی و موضوعات مختلفی است.

طرح افزایش میلیونی قیمت ها توسط برخی از شرکت ها از نخستین موضوعاتی بود که مورد توجه عموم و رسانه ها قرار گرفت و هنوز بررسی این مساله به نتیجه نرسیده بود که شوکی دیگر بازار پر تنش خودرو کشور را تکان داد تا شاید در این آشفته بازار، پرونده خودروسازان را قطور تر کنند.

طرح احتکار 90 هزار خودرو توسط شرکت های خودروسازی مساله ای است که در دو سه روز اخیر توسط برخی از رسانه ها به آن پرداخته شده است، در حالی که به اعتقاد کارشناسان و فعالان، طرح چنین ادعایی با توجه به آمار تولید خودروسازان نمی تواند واقعی باشد.

بر همین اساس و با توجه به اظهارات ضد و نقیض در خصوص صحت دپوی خودرو توسط شرکت ها، نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پرشین خودرو، عنوان کرد: طرح موضوعی چون احتکار خودرو از سوی برخی از شرکت ها با توجه به میزان تولید روزانه خودروسازان به هیچ عنوان منطقی به نظر نمی رسد.


 

رضا علیزاده

 

رضا علیزاده افزود: البته این موضوع نیازمند بررسی بیشتری است و بدون وجود هر گونه استدلال منطقی نمی توان در این زمینه قضاوت و یا اظهار نظر کرد.

وی تاکید کرد: قطعا در جلسه هفته آینده کمیسیون صنایع مجلس نیز به مساله دپوی خودرو توسط شرکت ها پرداخته و جزئیات این موضوع مورد ارزیابی دقیق تر قرار خواهد گرفت.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه به موضوع قیمت خودرو در مجلس پرداخت و تصریح کرد: در حال حاضر بررسی قیمت خودرو در دستور کار کمیسیون صنایع مجلس قرار ندارد.

علیزاده افزود: در صورت ضرورت پرداختن به این موضوع ، هفته آینده مساله افزایش قیمت خودرو در دستور کمیسیون صنایع مجلس قرار خواهد گرفت.

وی با توجه به وظیفه نظارتی مجلس در برخورد با چنین مواردی، تاکید کرد : وظیفه نظارتی مجلس ایجاب می کند تا بر کم و کیف افزایش ، دلایل و میزان افزایش ها نظارت کند و در صورتی که دلایل و توجیهات خودروسازان و شورای رقابت معقول و منطقی باشد قطعا مجلس نیز قانع خواهد شد در غیر این صورت مجلس از ابزارهای قانونی که در اختیار دارد استفاده می کند تا به این مساله رسیدگی کند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: گام اول برای بررسی قیمت خودرو حضور مدیران شرکت های خودروسازی در مجلس و ارائه مستندات منطقی برای افزایش قیمت خودرو است.

علیزاده همچنین ورود مجلس را منافی با نقش نظارتی شورای رقابت بر قیمت خودرو ندانست و خاطرنشان کرد: مجلس منکر نقش و وظیفه نظارتی شورای رقابت و اعضای آن در جریان قیمت خودرو نیست اما وظیفه قانونی مجلس هم است که به این حوزه وارد شود و از جنبه نظارتی به این موضوع بپردازد و هر کجا ایراد و مشکلی ببیند از ابزارهایی که در اختیار دارد اعم از سوال از وزیر و یا ابزارهای دیگر استفاده کند.

نظر بینندگان
!
!
!