سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۱۴ | ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
تخلف در فروش محصولات سایپا، لغو نمایندگی را به همراه دارد
۱۲:۱۴ | ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
اجاره خودرو
/اختصاصی/هشدار مدیرعامل سایپا به نمایندگی ها؛

تخلف در فروش محصولات سایپا، لغو نمایندگی را به همراه دارد

پرشین خودرو: مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا اعلام کرد: چنانچه معلوم شود هر یک از نمایندگان رسمی ما در فروش محصولات این گروه خودروسازی تخلف کرده اند با آن ها برخورد جدی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، از اواخر سال گذشته و با بروز نوسانات ارزی در کشور، بازار خودرو با حاشیه قیمتی بالایی روبرو شد بطوریکه بسیاری از خودروهای داخلی و خارجی با قیمت های بالاتر از قیمت مصوب ارائه شده است.

یکی از محصولاتی که از سال گذشته با نوسان قیمت بسیاری در بازار روبه رو شد، کیا سراتو محصول شرکت سایپا بود. خریداران می توانستند این خودرو را از شرکت سایپا و نمایندگانش به قیمت مصوب 104 میلیون خریداری کنند. اما در پایان سال و با روند نوسانات ارزی، عرضه این خودرو از طریق کمپانی با محدودیت مواجه شد.

همین محدودیت موجب شد تا حاشیه بازار برای سراتو به شش میلیون تومان برسد. در روزهای پایانی سال 96 سایپایی ها بخش نامه جدید فروش صادر کردند و در آن قیمت سراتو برای فروش در نمایندگی ها البته از محل امانی همان 104 میلیون تومان اعلام شد. اما جالب اینکه نمایندگان سایپا یا از فروش سراتو خودداری می کردند و یا قیمتی بالاتر از مصوب را به مشتریان اعلام می کردند.
 

سراتو سایپا

 

خبرنگار پرشین خودرو در همان زمان با مراجعه به چند نماینده رسمی سایپا خود را خریدار سراتو معرفی کرد و با جواب هایی مانند : نداریم، مدل 96 داریم و یا با قیمت 110 میلیون تومان مواجه شد.

در ابتدای سال 97 حواشی بازار سراتو باز هم ادامه داشت. قیمت سراتو در بازار آزاد به 115 میلیون تومان رسید. این در حالی بود که شرکت تولید کننده این خودرو هنوز قیمت جدید خود را اعلام نکرده بود. در اردیبهشت ماه بالاخره انتظارها به پایان رسید و سایپایی ها بخشنامه جدید خود را اعلام کردند. قیمت فروش سراتو 113 میلیون و 400 هزار تومان!

قیمت سراتو در بازار آزاد به 117 میلیون تومان افزایش پیدا کرد. اما اتفاق جالب این بود که نمایندگان سایپا که اجرا کننده بخشنامه های شرکت مادر هستند، باز هم از فروش خودرو سراتو به مشتریان طفره رفته و اعلام می کردند خودرو نداریم.

پیش فروش سراتو با مبلغ 40 میلیون تومان برای تحویل در تیر و مرداد از سوی سایپا اعلام شد، که البته ظرفیت این پیش فروش در کمتر از چند ساعت به اتمام رسید.

تخلف برخی نمایندگان سایپا آنجایی محرز می شود که این نمایندگان در مراجعه حضوری اعلام می کنند سراتو نداریم، اما در فضای مجازی و در برنامه هایی همانند دیوار اقدام به فروش همان خودروی نداشته می کنند و البته در جایی که باید قیمت فروش را ثبت کنند می نویسند توافقی!

خبرنگار ما در تماس با چند آگهی که قیمت سراتو را توافقی اعلام کرده بودند ،متوجه شد که این آگهی ها مربوط به نمایندگان رسمی سایپا است که قیمت سراتو را در تماس تلفنی 117 تا 118 میلیون اعلام می کنند.

برای این که متوجه شویم که اساساً نمایندگان رسمی سایپا اجازه فروش محصولات برندهای فوق را با قیمتی غیر از قیمت مصوب دارند به سراغ مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا رفتیم تا وی در این مورد به ما پاسخ دهد.

محسن جهرودی مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در گفت وگو با خبرنگار پرشین خودرو، گفت: هیچ نماینده رسمی اجازه ندارد محصولات گروه خودروسازی سایپا را با قیمتی بالاتر از قیمت مصوب به فروش برساند!

وی ادامه داد: ما هر روز در حال رصد نمایندگان خود هستیم و چنانچه مشخص شود نماینده ای تخلفی انجام داده به شدت با وی برخورد می کنیم.

جهرودی خاطر نشان کرد: چنانچه رسانه ها و مردم از تخلف احتمالی نمایندگان در گران فروشی و یا موارد دیگر مطلع هستند، حتماً به ما اطلاع(از طریق شماره 096550) دهند تا ما پس از بررسی از طریق مراجع ذیربط نسبت به لغو نمایندگی اقدام کنیم.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!