پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
پرشین خودرو
سردرگمی واردکنندگان دارو
۱۱:۳۴ | ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
persiakhodro2

سردرگمی واردکنندگان دارو

پرشین خودرو: در حالی که قرار بود دولت برای داروهای وارداتی، ارز ۳۸۰۰ تومانی تخصیص دهد، گزارش ها نشان می دهد که ارز دارویی همان ۴۲۰۰ تومان است و مابه التفاوتی هم به شرکت های دارویی پرداخت نمی شود.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از مهر، در حالی که قرار بود دولت برای داروهای وارداتی، ارز ۳۸۰۰ تومانی تخصیص دهد، گزارش ها نشان می دهد که ارز دارویی همان ۴۲۰۰ تومان است و مابه التفاوتی هم به شرکت های دارویی پرداخت نمی شود.

به دنبال نوسانات نرخ ارز در کشور، برای آن دسته از واردکنندگان کالاهای حیاتی مثل دارو، این ابهام پیش آمد که قرار است با چه نرخ ارزی دارو وارد کنند و اگر قرار باشد دولت هیچ ارزی به آنها اختصاص ندهد، قطعا قیمت دارو گران خواهد شد و در نتیجه، بیماران آسیب می بینند. این در حالی بود که دولت تصمیم گرفت برای دارو، ارز ۳۸۰۰ تومانی بدهد و یا اینکه مابه التفاوت نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی و ۳۸۰۰ تومانی را پرداخت کند تا قیمت داروهای وارداتی، افزایش نیابد.

در همین حال و در روزهای اخیر، شنیده می شود که برخی واردکنندگان دارو، برای دریافت مابه التفاوت نرخ ارز، سردرگم هستند و نمی دانند این پول را از چه کسی و چگونه دریافت کنند. در نتیجه آن، شاهد بودیم که برای واردات دارو، ثبت سفارش انجام نمی دهند.

ارز دارویی

دکتر محمدرضا دری دبیر انجمن داروسازان تهران، اظهارداشت: پیرو تغییر نرخ ارز از ۳۸۰۰ به ۴۲۰۰ تومان، قرار بود برای اینکه مردم در تامین دارو دچار چالش نشوند و شاهد افزایش بهای دارو نباشیم، تفاوت نرخ ارز توسط دولت به تولیدکنندگان و واردکنندگان دارو پرداخت شود. اما، خلاء در این نوع پرداخت، منجر به این شده که در تامین بعضی داروها دچار مشکل شویم که این چالش، بیشتر متوجه داروهای وارداتی است.

وی با عنوان این مطلب که کمبودهای دارویی باعث آزار و اذیت مردم و بیماران می شود، افزود: مسئولین امر باید به فکر باشند و تفاوت نرخ ارز را پرداخت کنند تا شاهد بروز این مشکلات در حوزه دارویی نباشیم. این روند پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز، باعث شده واردکنندگان ندانند ارز را باید از چه کسی بگیرند. از همین رو، بسیاری از ثبت سفارش های دارویی انجام نمی شود.

این در حالی است که دکتر ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت، در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر، مبنی بر عدم پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز به شرکت های دارویی، گفت: ابتدا قرار بود مابه التفاوت ارز ۳۸۰۰ تومانی داده شود ولی بعدا تصمیم گرفته شد شرکت های دارویی با همان ارز ۴۲۰۰ تومانی اقدام کنند و مبلغ ۴۰۰ تومان مابه التفاوت ارز، به بیمه ها پرداخت شود و دارو بر اساس همان ارز ۴۲۰۰ تومانی شرکت های دارویی، تعیین قیمت شود.

وی ادامه داد: البته این تفاوت قیمت ارز دارو هیچ تاثیری بر هزینه‌های بیماران ندارد و بیمه ها، این مابه التفاوت را پوشش می دهند.

در همین حال، محمد نعیم امینی فرد عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به اولین تجربه نوسانات ارزی درسال جاری، گفت: دولت باید مابه التفاوت نرخ ارز ۳۸۰۰ تومان و ۴۲۰۰ تومانی دارو را پرداخت کند.

وی افزود: در حال حاضر ارز به قیمت ۴۲۰۰ تومان توسط بانک مرکزی به فروش می رسد؛ بنابراین با توجه به افزایش ۱۰ درصدی نرخ ارز باید این میزان بر نرخ دارو اضافه شود که سبب افزایش پرداخت از جیب مردم می شود؛ بنابراین این روش به نفع مردم نخواهد بود.

امینی فرد ادامه داد: یا اینکه موافقتنامه ها اصلاح شود، ضمن اینکه با توجه به قرار گرفتن ارز ۴۲۰۰ تومان در اختیار واردکنندگان دارو مابه التفاوت آن به یارانه دارو باید اضافه شود، البته تجربه فعلی در این خصوص قابل قبول بوده و در شرایط فعلی نیز در خصوص بیماران خاص افراد دارای پرونده و مستندات می توانند از یارانه دارو استفاده کنند؛ بنابراین طبق بررسی های صورت گرفته پرداخت یارانه به دارو تنها از معاونت غذا و دارو به معاونت درمان بهداشت و درمان منتقل شده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به اینکه بودجه یارانه دارو در اعتبارات سالیانه دیده شده است، گفت: ما به التفاوت نرخ ارز در سال نخست در حوزه حدود یک هزار و دویست میلیارد تومان می شود، بنابراین با توجه به شرایط فعلی جامعه همین مسیر درخصوص پرداخت یارانه به حوزه دارو باید ادامه پیدا کند.

نظر بینندگان
!
!
!